Pražská setkání si tentokrát připomenou 50. výročí stavby Berlínské zdi

Goethe InstitutLiterární řada „Pražská setkání“, koncipovaná Goethe-Institutem a rozhlasovou stanicí Deutschlandradio Kultur, již více než deset let přivádí dohromady německé a české autory. V roce 50. výročí stavby Berlínské zdi se na společném autorském čtení setkají Christoph Hein a Jiří Kratochvil, v jejichž životě a díle se prolínají tragické i komické stránky doby. Celý večer bude ze záznamu vysílat 6.11.2011 Deutschlandradio Kultur. Moderace se již tradičně ujme Sigried Wesener z Deutschlandradia Kultur. Česky a německy se simultánním překladem. Vstup volný.

Termín: 01.11.2011, 19:00 hod, Goethe-Institut, Masarykovo nábř. 32, Praha 1

Christoph Hein se narodil v roce 1944 v Heinzendorfu ve Slezsku. Po válce se rodina přestěhovala do Bad Dübenu u Lipska. Christoph Hein začal v roce 1967 studovat na univerzitě v Lipsku filozofii a logiku a studium dokončil o čtyři roky později na Humboldtově univerzitě v Berlíně. V letech 1974-1979 působil Hein jako domácí autor divadla Volksbühne Berlin. První velký literární úspěch zaznamenal svou prozaickou prvotinou „Einladung zum Lever Bourgeoise“. Christoph Hein žije v Berlíně.

V Praze bude číst ze svého nejnovějšího románu „Weiskernova pozůstalost“, v němž popisuje nelehkou situaci „akademických pěšáků“, pohybujích se často na hranici existenčního minima. Hlavní postavou románu je 59tiletý Rüdiger Stolzenburg, docent lipské univerzity, který vyučuje kulturní vědu, má spoustu přednášek, publikuje články. Po 15 letech práce se veškeré jeho naděje na plný zaměstnanecký úvazek rozpadají. Studenti na něj útočí nemorálními nabídkami, on sám si však uchovává svůj sen, že vydá pozůstalost neznámého Mozzartova libretisty. Stolzenburgův uspořádaný život se dostává čím dál tím víc na šikmou plochu a vyhrocuje se ve chvíli, kdy se stane obětí pronásledování brutálního dívčího gangu a finanční úřad po něm chce doplatek.

Jirí Kratochvil se narodil v roce 1940 v Brně, kde žije dodnes. Vystudoval filozofii, češtinu a ruštinu na Masarykově univerzitě v Brně. V období socialismu nesměl publikovat a působil v manuálních profesích. Dnes patří Jiří Kratochvil k renomovaným českým spisovatelům. V roce 1999 byl vyznamenán Cenou Jaroslava Seiferta.

Kratochvilovy „Brněnské povídky“ líčí podivuhodné příhody z moravské metropole, surreálně-fantaskní události, do nichž se postavy povídek zaplétají. Autor zde nechá vystupovat například Argentince Jorge Luise Borgese, jehož texty patří ke Kratochvilovým nejoblíbenějším. Jeho nejnovější román „Femme fatale“ začíná jako milostný příběh z Brna 90. let, končí jako spektakulární erotický thriller a v podstatě se jedná o rafinovanou a symbolickou alegorii o posedlosti psaním.

 

Přidáno: 31.10.2011, Zdroj: Goethe Institut

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.