Pravidla bezpečného stopování

Děsivých historek o tom, jak houbaři v lese našli mrtvé tělo mladé stopařky, jsme určitě všichni slyšeli dost. Rodiče a babičky se při zmínce o stopování málem křižují a vnucují vám peníze na cestu, abyste neriskovali. Bohužel většina obětí si za to, že se do tragické situace dostala, mohla sama.

Stopování vám může přinést spoustu úžasných zážitků a setkání se zajímavými lidmi, také vás ale, při podcenění zásad bezpečnosti, snadno přivede do problémů. Nemusí přitom jít o nic, co by se dostalo do televizních zpráv; on takový řidič, který do vás hučí, že je přece normální se s někým jen tak vyspat, úplně stačí.

Než vyrazíte na cestu, ujasněte si zásady, které vám pomohou se takových situací vyvarovat.

1. Nejlepší je stopovat ve dvou

Zejména když jste holky, kluci to mají trošku snazší (násilníků zaměřujících se na kluky po silnicích až tolik nejezdí), to ale neznamená, že se jim nemůže nic stát. Dvojice už si poradí: odradí potenciálního násilníka, při nějaké nehodě se jeden o druhého postará, při fyzickém napadení mohou společně řidiče dokonce přemoci.

Samozřejmě toto platí, pokud je v autě jen jeden další člověk, když dvěma holkám zastaví auto plné vyholených svalnatců, doporučuji nenastupovat. Vůbec nejlepší je stopovat ve dvojici kluk holka – nemusíte se bát ani nevyděsíte řidiče. Stopování je pak sice o něco pomalejší (jednotlivci zastaví mnohem více řidičů), ale vaše bezpečí za to stojí. Pokud se stane, že stopujete sami, velmi pečlivě si vybírejte, ke komu nastoupíte do auta. Nejlepší jsou rodiny a manželské páry.

2. Kam se posadit

Když je řidič v autě sám, sedneme si na místo spolujezdce. Můžeme tak se řidičem snadněji komunikovat (nemusí na nás křičet přes rameno) a také mu vidíme pod ruce. Když jsou místa vpředu obsazená, posadíme se dozadu za spolujezdce – to aby naopak řidič necítil ohrožení v tom, že mu dýcháme na krk. Může nám to připadat přehnané, ale čím lépe se řidič bude cítit, tím hladší bude naše společná cesta a menší riziko autonehody.

3. Vhodná doba ke stopování

Samozřejmě za denního světla – pokud stopujete na podzim a v zimě, ohlídejte si, abyste měli dostatečnou časovou rezervu a nestalo se vám, že ztvrdnete na krajnici někde mezi poli za tmy. Je to nepříjemné pro všechny – snáze se stane, že vás řidič přehlédne a může vás zranit, a také vám méně lidí zastaví. Působí to zkrátka podezřele. V takovém případě je lepší dostat se na nejbližší benzínku a zkusit štěstí při osobním konttaktu – vyberete si tak slušně působícího člověka a přesvědčíte ho, že ani vy nekoušete.
Snáze se také stopuje ve všední dny v době, kdy lidé houfně míří z práce domů – narazíte tak na řidiče, kteří stopaře berou pravidelně, ať už z dobrého srdce nebo proto, že se sami v autě na stále stejné trase nudí.

4. Jak si vybrat správného řidiče a jak jednat při krizové situaci

Dejte na intuici a nenastupujte do auta, jehož posádka vypadá slušně, ale vám se nějak nelíbí. Přinejhorším si necháte utéct jedno svezení, což není žádná tragédie. Jak už jsem psala v bodě jedna, ideální jsou partnerské páry a rodiny (ty ale zastaví spíš holkám, násilníci se vyskytnou i mezi stopaři a nikdo nechce riskovat bezpečí svého dítěte). Samozřejmě i skupina mužů může být v pohodě, ale nenastupujte, pokud si nejste jistí.

Když se vám přes všechnu snahu stane, že řidiče špatně odhadnete a on začne s podivnými narážkami, řekněte mu, že jste rádi, že vás vzal zrovna tak slušně vypadající člověk jako on a že na vás čekají přátelé. Zavolejte někomu a popište mu, kde a s kým se nacházíte a kdy byste měli dorazit na místo určení. Také můžete předstírat, že vám došla sms oznamující, že vás někdo bude čekat v blízké vesnici. Pokud nechcete být nápadní, popište v sms někomu spolehlivému podrobně vaši situaci (kde jste, jak vypadá auto a řidič) a napište mu, ať volá pomoc, pokud se neozvete např. do 30 minut.

Nebojte se ze sebe udělat hlupáka a opustit auto na nejbližším parkovišti nebo benzínce. Vymyslete si třeba, že jste něco zapomněli. To platí, i když se vám nelíbí řidičův styl jízdy.

V tom nejhorším případě volejte o pomoc – stáhněte okýnko a křičte do mobilu. Můžete také zkusit zpomalit vozidlo (zatáhnout ruční brzdu, vyřadit rychlost…) a vyskočit z auta, zavazadlo v takovém případě klidně nechte být, pořídíte si nové.

5. Kam se zavazadly

Nejbezpečnější je nechat si je u sebe na klíně. Tak o ně nepřijdete ani při náhlém vystoupení. Větší batoh ale stejně skončí v kufru, tak při vystupování řidiči připomeňte, že si ještě vyndáte bagáž, aby na to v roztržitosti nezapomněl a neujel. Doporučuje se také nechat otevřená dvířka, dokud si batoh nevezmete.

6. Komunikace

Spousta řidičů bere stopaře právě proto, aby jim ukrátili dlouhou cestu. Bavit řidiče patří k „povinnostem“ stopaře, ale někdy se to lépe řekne, než udělá. Občas vám brání jazyková bariéra, občas (a to je horší) naprosté neporozumění.  Najdou se i řidiči, kteří o konverzaci nestojí a při vašem pokusu o iniciování hovoru zapnou rádio; nic si z toho nedělejte, nesnažte se být křečovitě zábavní a užívejte si pohled na kolem ubíhající krajinu. Pokud stopujete ve dvou a znáte různé jazyky, tak samozřejmě platí, že na místo spolujezdce by se měl posadit ten z vás, který ovládá jazyk nejbližší tomu, kterému rozumí řidič.

Cestopisy, rady a další informace najdete na Hitchwiki nebo na stránkách Všechny cesty vedou domů.

Druhá fotografie je převzata z Wikimedia Commons – autor: Guaka.

Přidáno: 05.06.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.