Prachatická Xterra nezklamala

Prachatice, 19.6. 2010 / To, že Xterra v jihočeských Prachaticích bude drsný závod, nebyla jen planá slova místních pořadatelů. V sobotu na Šumavě skutečně poprvé odstartoval jeden z vůbec nejtěžších závodů v terénním triatlonu v Evropě.

Plavecká část proběhla asi 10 km od centra města v Křišťanovickém rybníce, kde je voda jak v horském jezeře a také tak studená. Kvůli teplotě pouhých 16°C bylo plavání asi o třetinu zkráceno. Plavecké kvality tu potvrdil triatlonový reprezentant Martin Debnar, ten se však účastnil jen vloženého závodu štafet, z vody lezl s náskokem jedné a půl minuty. Nejhladší disciplína celého závodu, byla pro Debnara pořádný extrém, při plavání totiž překvapivě dvakrát upadl. Jednou při přeběhu do druhého okruhu a podruhé při předávce štafety jeho cyklistovi. Mezi jednotlivci nejlépe doplaval Petr Cvrček z Brna a Markéta Roubalová závodící za Atletiku Tábor.

Cyklistická část nabídl tentokrát o mnoho více extrému než na ostatních závodech české Xterra Tour, kde se většinou jedou tratě o dost kratší i méně technicky náročné. Téměř čtyřicetikilometrový okruh se zdál dlouhý i vedoucímu závodníkovi po této části Pavlovi Jindrovi. „Vždy jsem si říkal, že už musí přijít konec, že nic horšího být nemůže a ono vždy ještě něco horšího přišlo…“ Povídal v cíli a i podle jeho vzezření bylo jasné, že nikdy nic těžšího nejel. Vždyť i jeho čas byl téměř dvojnásobný oproti času z minulého závodu, který se jel v pražských Žlutých lázních.

Výborný výkon v cyklistice předvedl i královehradecký Leoš Roušavý, který se dokázal velmi dlouho Pavla Jindry držet. Do depa dojel s pouhou minutovou ztrátou. Jemu se náročné tratě zamlouvají a také v cíli nešetřil chválou. Většinu závodu absolvoval s úsměvem a závěrečný běh si už viditelně užíval. Vítězství lépe běžícího Jindry bylo víceméně jasné a náskok na dalšího si Roušavý držel komfortní.

Naprosto odlišné pocity měl třetí Erik Lorenc, který v cyklistice nepříjemně upadl a poranil se, běh pak běžel se sebezapřením. „Každý krok, mě bolel,“ procedil jen skrz zuby a ukázal krvavé zranění. Měl štěstí, že běh nebyl delší než 9 km, protože ho viditelně dobíhal jeho týmový kolega Jan Hron. Oba patří k domácímu týmu ŠuTri Prachatice, který se také podílel na organizaci závodu. Hron téměř smazal více než šestiminutovou ztrátu po cyklistice. Pátý skončil Rostislav Havlíček z Jilemnice.

Mezi ženami se sešla dobrá konkurence. Startovala i zimní triatletka Šárka Grabmüllerová, která je také z Prachatic. „Po kole jsem se těšila na běh. Běhat do kopce umím, ale že trať bude až takhle náročná jsem nečekala,“ povídala po závodě. V cíli byla druhá. Za ní třetí doběhla také prachatická jednadvacetiletá Valerie Eningerová, která tento rok začíná v Xteře vystrkovat růžky. Je to pro ní druhé umístění na stupních vítězů po dvou závodech Českého poháru.

Handicap měli tentokrát sestry Loubkovi. Na start přišli pozdě a do vody skákali téměř dvě minuty po ostatních, přesto se starší Ivana při dlouhé cyklistice prokousala celým polem závodnic do čela a první s velkým náskokem také proběhla cílovou bránou na centrálním náměstí Prachatic před historickou radnicí. Kateřina skončila čtvrtá.

Tříčlenným štafetám kraloval tým s již zmiňovaným Debnarem na prvním úseku, cyklistou  Jiřím Csirikem a běžcem Václavem Lebedou. Poloviční trať vyhrál Lukáš Netík z KED Cyklomax a Petra Kleinová z Týna nad Vltavou.

Další závod Xterra Czech Tour proběhne až 10. července v Děčíně, kde to bude navíc letošní mistrovství republiky. Více o všech závodech se dá najít na www.xterra.cz.

Foto: FotoFox

Výsledky mužů:

1. Pavel Jindra (TT Cyklorenova Cvikov) - 2:52:06
2. Leoš Roušavý (KED Cyklomax) - 2:55:05
3. Erik Lorenc (ŠuTri Prachatice) - 3:02:13
4. Jan Hron (ŠuTri Prachatice) - 3:02:36
5. Rostislav Havlíček (Jilemnice) - 3:02:46
6. Marek Managoni (Česyk) - 3:04:11
7. Tomáš Slavata (Atletika Tábor) - 3:10:19
8. Petr Stehlík (Ekol team) - 3:14:12
9. Pavel Chren (TRI Cheb) - 3:14:41
10. Jakub Jaroš (KED Cyklomax) - 3:18:22

Výsledky žen:

1. Loubková Ivana (TT Cyklorenova Cvikov) - 3:26:03
2. Grabmüllerová Šárka (BaH triatlon České Budějovice) - 3:35:35
3. Eningerová Valerie (ŠuTri Prachatice) - 3:40:34
4. Loubková Kateřina (TT Cyklorenova Cvikov) - 4:00:38
5. Roubalová Markéta (Atletika Tábor­) - 4:13:03

Přidáno: 22.06.2010, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.