Práce v Austrálii

Austrálie je lákavá destinace a populárním místem zahraničního pobytu, nemyslíte? Spousta mých kamarádů cestuje, studuje školy v zahraničí, v cizině pracuje. Proč něco podobného nezkusit a někam nevyjet? Zprvu zajímavá myšlenka se po čase obrátila v docela razantní rozhodnutí. Promyslet datum, délku pobytu a především finanční možnosti byl vcelku oříšek. Díky agentuře AustraliaOnline.CZ jsem si vybrala školu a vydala se vstříc novým zážitkům na pláže „Zlatého pobřeží“ Gold Coast v Queenslandu. Jediná možnost, jak získat v Austrálii pracovní povolení je současně navštěvovat školu. Já zvolila školu jazykovou. Malá rodinná škola, kde se všichni znáte a kde poznáte kamarády. S některými jsem dodnes v kontaktu a můžu plánovat další cestu třeba do Kolumbie, Brazílie, Japonska nebo Nepálu. Jak to vlastně v Austrálii s prací chodí?

Téměř každý si chce najít práci „na míru“ jeho zkušenostem nebo alespoň takovou, která člověka uživí a mohl také cestovat. Většina by řekla: „Čím větší město, tím větší pravděpodobnost si najít práci“. Ano, ale hledání práce je individuální záležitost, takže i sebevětší město může být pro některé srovnatelné s malou vesnicí. Když si najít práci, nemůžete se jim divit, když se jejich snaha omezí jen na odepsání na nějaký ten e-mail nebo zavolání na inzerát. V Austrálii platí pravidlo – ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM. Vytisknout si dobře zpracované CV a obcházet místa, kde by snad mohli někoho hledat, je nejlepší alternativa, jakou můžete zvolit. Je dobré na inzeráty ihned zavolat, ale trvat na osobní schůzce. Neverbální komunikace a mluvení s lidmi „live“ Vám dává možnost zaměstnavatele zaujmout a vytvořit o sobě ten nejlepší dojem.

Po krátké aklimatizaci jsem se dala do hledání. Mí spolužáci a kamarádi pracovali vesměs v barech a restauracích, myli nádobí, uklízeli nebo rozváželi pizzu. Jelikož jsem měla zkušenosti z rozličných druhů brigád, které jsem absolvovala, nevěděla jsem, co přesně hledat. Takže jsem ze začátku absolvovala obchůzky „door-to-door“, což se po překvapivém výrazu čínské manažerky, ukázalo jako ne příliš dobrý způsob, takže jsem se snažila taková specifická zařízení a podobné podniky později vynechat. Škola, ve které jsem studovala pořádala páteční volno-časové aktivity pro studenty, kterých jsem se pravidelně zúčastňovala a pomáhala. A právě díky tomu se mi dostalo jedinečné příležitosti. Pak, že nejdřív práce a pak zábava :-).

Škola potřebovala někoho, kdo by se staral o studenty a organizoval aktivity. Vzhledem k tomu, že jsem jim již několikrát dobrovolně pomáhala a oni věděli, že jsem organizačně  schopný člověk, nabídli mi part-time práci. Hned další týden jsem začala svůj nový „džob“. Vítala jsem nové studenty, připravovala jejich ID karty nebo zpřístupňovala internet.

Brzo jsem se s místem sžila tak, že jsem byla schopna podávat důležité informace o životě v Austrálii, ukazovat studentům centrum města, kde se co nachází, kde se dá levně nakupovat nebo jakou kartu si pořídit na autobus. Takto to bylo každé pondělí s novými příchozími. Práce v prostředí, kde se mluví jen anglicky mě moc bavila, i když zejména ze začátku to nebylo úplně jednoduché. Rozumět lidem přes telefon a k tomu ještě Australanovi, to byl oříšek! Ale zhostila jsem se toho statečně a se ctí, aspoň tak to popsali v referencích, které jsem nakonec získala.

Výborná zkušenost a hlavně praxe, která se bude vyjímat v životopise po návratu do Čech, předčila i mé následující práce, které se mi podařilo získat. Cesta ke klokanům rozhodně nebyla k zahození! Vy ještě váháte?

Pavlína Č.

 

Chcete se i vy podívat do Austrálie, poznat nové přátele, jinou kulturu a získat zkušenosti? Navštivte náš veletrh studia a práce v Austrálii – EXPO AUSTRALIA 2011, který se koná ve dnech 26. – 30.4.2011 v Praze, Brně a Bratislavě.

Více informací o EXPO AUSTRALIA 2011 hledejte zde:

Přidáno: 04.04.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.