Práce při studiu

Vzdelani

Studujete a sotva vystačíte s penězi? Tuto situaci zná snad každý student, jen s těmi rozdíly, že někdo se musí rozhodovat, zda mu finance vystačí na bujarý studentský život, zatímco jiný potřebuje nejprve vydělat peníze na zaplacení koleje a pizzy k obědu.

Materiální zabezpečení (přesněji téměř-zabezpečení) je při hledání přivýdělku hlavní motivací většiny z nás, neměli bychom ale zapomínat, že nejen chlebem je člověk živ, a že práce při studiu nám může přinést krom již zmíněných financí mnoho (či méně) dalšího.

Na prvním místě zmiňme nabytí praktických zkušeností (oné zaměstnavateli tolik vzývané praxe), která nám po ukončení studentských let může značně ulehčit život při hledání práce. Pokud možno takové, která nás bude bavit a bude nám připadat smysluplná. Skončit v kuchyni restaurace na místě živé myčky nádobí s magisterským diplomem sice může být osvěžující změna, jinak je to ale spíše smutné, pokud nejde o dočasnou záležitost.

Získání praxe již během studia nám pak umožní proklouznout zrádnými zátočinami skutečnosti, že praxi lze získat pouze prací a přitom do práce vás pustí pouze s praxí.

Nabízí se tedy poohlížet se po částečném zaměstnání ve zvoleném oboru a zpestřit si tak teoretické přednášky poznáním, jak to vypadá ve skutečnosti. To ale není vždycky jednoduché a hodně záleží na oboru, který studujete: zatímco studentům pedagogické fakulty nic nebrání zkusit jít alespoň na pár hodin týdně učit (vedle povinné a neplacené praxe při studiu), muzikologové specializující se na wagnerovské epigony budou muset vynaložit více fantazie, aby se k nějaké práci v oboru dostali.

Studium určitého oboru se podepisuje také na množství volného času, který můžete honbě za mamonem obětovat. Pro studenty Práce při studiuhumanitních a sociálních studií to většinou nebývá takový problém (protože tyto obory jsou do značné míry založeny na samostudiu, jsou studující vcelku pány svého času), přírodovědci, kteří musí trávit nepočítaně hodin v laboratořích, to mají o něco těžší. O studentech medicíny raději ani nemluvme.

Pravdou je, že mnoho studentů ani práci v oboru příliš nehledá a přivydělává si jinak. To má kromě toho, že si odpočinete od předmětu svého studia, výhody spočívající v rozšíření záběru zkušeností a tedy i pootevření dveří k práci v jiném oboru. Na druhé straně dlouhodobá brigáda spočívající v balení reklamních předmětů velký smysl nemá. Hodí se na přivýdělek před vánoci a před prázdninami, ale v životopisu se moc dobře vyjímat nebude. Kde ale najít správnou práci při studiu?

Kde brigádu najít?

Možností je více, jako první se nabízejí internetové portály zaměřené na prostředkování práce, například Práce.cz, Jobs.cz a Superkariéra.cz. Přestože na prvních dvou v zásadě najdete vždy to samé, inzerce se aktualizuje okamžitě po přidání nového inzerátu a nabídka je vskutku rozmanitá. Podívejte se také na brigády na Vzdělání.cz.

Většina vysokých škol má vlastní inzertní systém, který umožňuje vkládat poptávky a nabídky práce viditelné pro studenty dotyčné univerzity. Absolventi univerzity velmi často hledají spolupracovníky právě zde a specializované internetové portály vynechávají.

Nikoli na posledním místě jsou agentury zajišťující krátkodobé zaměstnání (mimo jiné agentura Student.cz).

Nejlepším a zpravidla nejvýhodnějším zdrojem zůstávají tipy na přivýdělek šířené ústně (odborně per hubam), které se šíří ve studentské komunitě nebo s nimiž se zaměstnavatelé přímo obracejí na již osvědčení brigádníky. To je další výhoda práce při studiu: poznáte nové lidi a získáte kontakty, které se dříve či později mohou hodit.

Jakou formu práce zvolit?

Částečný či plný úvazek, některou z dohod nebo si založit živnost? Záleží na charakteru práce a na tom, jestli jde o jednorázovou, nebo naopak dlouhodobou brigádu.


Zaměstnanecký poměr

Asi nejjednodušší možnost. Týkají se vás všechna práva i povinnosti běžného zaměstnance (dovolená, výpovědní lhůta atd.).

Mnohem častější je ale přivýdělek na některou z dohod:

Dohoda o provedení práce (DPP)
Předpokládaný rozsah práce v rámci jedné dohody nesmí překročit 150 hodin ročně.
Neexistuje zkušební lhůta a dohoda může být oběma stranami vypovězena bez udání důvodu.
Neplatí se z ní zdravotní a sociální pojištění.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

Na jejím základě lze pracovat až 20 hodin týdně (tj. ekvivalent polovičního úvazku).
Může být uzavřena na dobu neurčitou. Není-li ve smlouvě uvedeno jinak, lze ji jednostranně zrušit bez udání důvodu, výpovědní lhůta pak je 15 dnů.
Platí se z ní sociální a zdravotní pojištění.

Založení živnosti
(dříve živnostenský list)
Vyplatí se, pokud chcete stát na vlastních nohou a nebojíte se vyplňování daňového přiznání. Stojí to zejména na začátku něco úsilí a je důležité zjistit si co nejvíce informací předem. Pomoci vám může např. internetový portál Jak podnikat.cz.

O daňovém zvýhodnění studentů se dočtete např. v článku Zaměstnání při studiu.

Nejčastěji nabízené brigády mimo obor

Krom manuální práce k nim patří průzkum trhu (většinou spočívající v zastavování lidí na ulici a vyplňování dotazníků), práce telefonní operátorky (ujistěte se předem, že vám z telefonování nedrnčí hlava), pouliční prodej (často pro neziskové organizace) a promoakce rozličného charakteru.

Nač si dát pozor

V každém případě si dejte pozor, jakmile po vás na začátku brigády chtějí vstupní poplatek (např. za školení nebo blíže nespecifikovanou jistinu) nebo nákup prodejního setu. Není zcela jisté, že jde o podvod, vyplatí se ale zbystřit a chovat se obezřetně. Dobrým rádcem je také internet, zadejte si jméno firmy do vyhledávače a najděte si zkušenosti jiných brigádníků.

Přidáno: 16.11.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.