Potopení Titaniku na vlastní kůži nově v libereckém iQparku

V úterý 28. srpna se návštěvníkům libereckého iQparku otevřou dveře do kajuty Titaniku. Nečekejte klasickou prohlídku vraku lodi, expozice Titanic pěkně zamotá hlavu vašim smyslům a na vlastní kůži zažijete, jak se cítili lidé na palubě potápějícího se parníku. Těšte se na zcela netradiční pojetí této světoznámé události. iQpark je veřejnosti otevřen každý den od 10 hodin.

Scénu z filmu, kdy se loď pomalu naklání, z poliček vypadávají knihy a nádobí, a lidé jen stěží udrží rovnováhu, si vybaví snad každý. Jak se však cestující doopravdy cítili a jak tato situace působí na náš organismus? „Překvapilo mě, jak silně to člověka táhne dolů, máte tendenci se naklánět spolu s kajutou. Přestože se vevnitř nic nehýbe, máte pocit, jako by se všechno houpalo,“ prozradila svoje dojmy Lidie Vajnerová, spoluzakladatelka iQparku.

 

Kajuta, která obelstí váš mozek

Dle Lubomíra Jiruše a Pavla Coufala, tvůrců expozice, stojí za jejím zrodem letošní nehoda zámořské lodi Concordia a také samozřejmě stoleté výročí potopení skutečného Titaniku. „V iQparku se vždy snažíme návštěvníkům zprostředkovat reálné zážitky, rozhodli jsme se proto vytvořit model nakloněné kajuty, která simuluje efekt působení sil, když voda stahuje loď ke dnu. Kajuta ústí do stísněného podpalubí a zároveň umožňuje únik z lodi na širé moře,“ přibližuje podobu libereckého Titaniku Martina Motshagen, obchodní manažerka projektu iQLANDIA.

„Lidské tělo je vybaveno velmi citlivým aparátem pro vnímání rovnováhy. Stejně jako ostatní smysly, i smysl pro rovnováhu je možné obelstít a tohoto jevu je využito i v našem Titaniku. Pohyb po nakloněné rovině v otevřeném prostoru není matoucí, ale doplníte-li svislé stěny a vodorovně umístěné poličky a ostatní nábytek, dostává mozek rozporuplné informace a tělo každého z nás se s tím vyrovnává po svém,“ vysvětluje nezvyklý efekt expozice na naše smysly Martina Motshagen. Na návštěvníky čeká i krátký film o hledání a zkoumání potopeného vraku slavné lodi nebo balónek, který se kutálí do kopce. Lákadlem jsou i snímky ze speciální kamery, na kterých se lidé uvidí ve zdánlivě neuskutečnitelné poloze.

Návod, jak zatraktivnit fyziku či chemii ve školách

Liberecký iQpark je prvním ze dvou současných science center v České republice. Interaktivní a zábavnou formou přibližuje návštěvníkům svět vědy a techniky, objasňuje přírodní úkazy i zákonitosti lidského těla. „iQpark není muzeum, kde si exponáty pouze prohlížíte. Tady si všechno můžete vyzkoušet. Lidi baví, když se můžou zapojit, navíc si všechno lépe zapamatují,“ vysvětluje podstatu science center Lidie Vajnerová, která přispěla ke zrodu parku nejen svými znalostmi z vystudovaného oboru makromolekulární chemie, ale také poznatky nasbíranými v podobných centrech ve světě.  

Další významnou rovinou iQparku je vzdělávání. Centrum pořádá workshopy pro školy, které atraktivně doplňují výuku fyziky, chemie či biologie, nově spustilo projekt „Zručná věda“, který má přivést mladé lidi k technickým oborům a k řemeslu. Vydalo také Sborník pokusů a aktivit ze vzdělávací oblasti „Člověk a příroda“, pomocí něhož můžou učitelé ozvláštnit školní výuku. „Tyto aktivity mají obrovský ohlas. Denně iQpark navštěvují žáci základních i středních škol, máme také spoustu pozitivních zpětných vazeb ze stran učitelů. Těší mě, že iQpark spojuje příjemné s užitečným a doufám, že děti i mládež inspiruje ke studiu technických oborů,“ uzavírá Lidie Vajnerová, předsedkyně správní rady Nadace Škola Hrou, která iQpark podporuje.

Přidáno: 24.08.2012, Zdroj: Parliamo - Public Relations

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.