Poperte se s motivací a dokončete svůj úkol včas

Žene nás vpřed vždy, kdy je po nás vyžadován nějaký výkon. Ať už jde o učení se na zkoušky, psaní diplomové práce nebo plnění různých předsevzetí. Pokud máme dostatek motivace, není nám zatěžko úkoly splnit a ještě z nich mít pocit dobře odvedené práce. Naopak nenalezneme-li motivaci před zahájením práce, jde všechno hůř, musíme se do úkolu nutit a na konci si pouze ztěžka oddechneme. Přečtěte si jak s motivací pracovat tak, aby vše klapalo ve škole, v práci i ve volném čase.

Najděte si hodnotný cíl

I když to zní jako učebnicová fráze, je pojmenování konkrétního cíle pro nalezení vlastní motivace důležitým krokem. Pokud nebudete přesně vědět, čeho chcete svým výkonem dosáhnout, těžko si ujasníte důvod svého počínání. Za jednotlivými cíly se snažte hledat další přínosy. Zkuste si sami pro sebe formulovat, co přesně a v jakém časovém horizontu tím získáte. Cílem tak může být úspěšné složení státní závěrečné zkoušky na vysoké škole. Samotným ziskem je však titul, který si budete moci napsat do životopisu a tím stoupne hodnota vašich schopností na pracovním trhu.

Myslete pozitivně

Před začátkem zkouškového období nebo zahájením práce na projektu sami sebe přestaňte vydírat negativními větami typu „Jestli nenapíšu ten test, tak budu muset opakovatStudentka zkoušku a zkrátí se mi tak léto“. Každý takový výrok lze otočit ve váš prospěch a nebude to znít tak demotivujícím tónem. Zkuste to tedy naopak, například takto: „Když se teď naučím na test, splním poslední letní zkoušku a za týden mi začnou prázdniny.“. Povinností vás to samozřejmě nezbaví, ale výhled na to, že učení vám prodlouží volné dny, je přeci jenom příjemnější.

Odměňte se za odvedenou práci

Protože si většinou školní či pracovní povinnosti spojujeme s nudnými nebo dokonce až nepříjemnými chvílemi, je potřeba se odměnit. Pokuste si daný den, kdy budete na úkolu pracovat spojit s něčím zábavným. Po odvedeném výkonu se odměňte například oblíbeným filmem nebo skleničkou s přáteli, s nimiž alespoň na chvíli zapomenete na své povinnosti. Zkrátka si tím nenechte zkazit každý den, kdy pracujte na něčem důležitém. I kdyby jste se měli odměnit pouze nějakou sladkostí.

Nechte se motivovat od profesionálů

V případě, že na vás zavedené motivační postupy už nezabírají, vyzkoušejte novinku. Slovenští studenti dali motivaci novou podobu ve formě projektu MegaMotivátor.sk. Po vyplnění jednoduchého formuláře, kam stačí zadat jméno, kontakt a svůj cíl, kliknete jednoduše na tlačítko Motivujte mě a budete čekat. Za čas vás přes email nebo telefon kontaktuje odborník nebo člověk z praxe, který zkontroluje průběh vaší práce. MegaMotivátor vám pomůže s rozjetím blogu, napsáním diplomky, učením se na státnice i s hledáním práce. V případě, že budete potřebovat poradit, budete se moci obrátit na vašeho motivátora, který vás dovede k vašemu cíli.

Zdroj fotografií: wikimedia.org

Přidáno: 16.07.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.