Pohled na české školství v mezinárodním srovnání

MŠMT ČR

Praha, 13. září 2011 – Organizace pro ekonomickou spolupráci  (OECD) dnes zveřejnila ročenku Education at a Glance 2011, ve které uvádí statistické údaje v oblasti vzdělávání.

Současně s touto studií vydává Ústav pro informace ve vzdělávání již podeváté samostatnou publikaci s názvem „České školství v mezinárodním srovnání – Stručné seznámení s vybranými ukazateli publikace OECD Education at a Glance 2011“, která obsahuje výběr nejzajímavějších indikátorů z ročenky školství OECD. Zároveň jsou v ní obsaženy nejvíce diskutované indikátory z oblasti vzdělávání, o které je z řad odborné i laické veřejnosti největší zájem.

„Publikace České školství v mezinárodním srovnání je určena všem, kdo ke své práci potřebují statistické informace o školství v zahraničí, nebo porovnání českého vzdělávacího systému se školskými systémy jiných zemí. Nejedná se o prostý překlad publikace Education at a Glance, ale zveřejněné informace jsme doplnili i příslušnými údaji za Českou republiku a jejich interpretací,“ vysvětluje ministr školství Josef Dobeš.

Indikátory zveřejněné v ročence Education at a Glance se každoročně mírně obměňují, základní struktura však zůstává stejná. Letošní publikace obsahuje čtyři hlavní kapitoly:

  • Výsledky vzdělávání a výnosy ze vzdělávání
  • Finanční a lidské zdroje vložené do vzdělávání
  • Přístup ke vzdělávání, účast na něm a průchod vzdělávací soustavou
  • Školní prostředí a organizace škol

„Údaje publikované v letošním vydání jsou za školní rok 2008/2009, kalendářní rok 2009, přičemž údaje o finančních výdajích jsou za rok 2008.  Některé informace mohou být za jiné období, například údaje o dalším vzdělávání dospělých jsou z roku 2007, některé údaje o ziscích ze vzdělávání z roku 2009,“ doplňuje ředitelka divize statistických informací a analýz

Ústavu pro informace ve vzdělávání Michaela Kleňhová.

Publikace Education at a Glance vychází od roku 1996 každoročně, předtím byla vydávána nepravidelně. Údaje za Českou republiku zveřejňuje publikace od roku 1992.

Příloha: Publikace České školství v mezinárodním srovnání

Přidáno: 13.09.2011, Zdroj: MŠMT ČR Autor: Jana Holíková

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si