Podmínky efektivního studia – motivace a soustředění

Co dělat, pokud na vás v příštích dnech čeká zkouška a vy máte v hlavě prázdno?

Pozdě bycha honit, chtělo by se říct, ale naštěstí to není tak úplně pravda. Leccos dohnat se dá i na poslední chvíli a u zkoušky tak uspěl nespočet studentů. Potíž je ale v tom, že narychlo nadřená látka má tendence opustit paměť stejnou rychlostí, jakou byla do hlavy nalita, a za pár dnů si z ní nepamatujeme zhola nic. Což je škoda, neboť navzdory rozšířenému přesvědčení se neučíme kvůli zkouškám, ve škole získané znalosti se nám mohou hodit v praktickém životě, a to i v těch nejnečekanějších situacích.

Ač jsem vystudovala literaturu, mé jakkoli omezené znalosti fyziky přišly velice vhod, když jsme se uprostřed bouřky a silného větru koketujícího s vichřicí snažili v hluboké noci zachránit tarpaulinem zastřešený přístřešek pro čtyřicet lidí, se kterým jsme se stavěli několik předchozích dnů. Aby toho nebylo málo, leccos z toho, co se právě učíme, bude třeba použít v historicky blízkém okamžiku maturity nebo státnic.

Jak se tedy učit tak, abychom z toho něco měli?

Na začátek je dobré zodpovědět si zásadní otázku: Proč? Správná motivace je základním kamenem úspěchu. Pokud nedokážeme na otázku „proč“ odpovědět jinak než: „protože musím“, pravděpodobně skončíme místo učení u televize. Nejde o to, že by nás všechny předměty nutně musely ukrutně bavit, motivace se dá vystavět i jinak. Na střední škole může být dostatečně silnou motivací touha ukončit úspěšně školu a dostat se někam jinam. Na vysoké škole mě, coby kůži línou, velice motivovala možnost udělat si co nejrychlejším složením všech zkoušek ze zkouškového období prázdniny. Když letní semestr končí poslední týden v květnu a zimní začíná v polovině září, leží před vámi mámivá představa takřka čtyř měsíců volnosti. A tomu se nedá odolat.

Motivace založená na bázi okamžitých odměn (když teď tu zkoušku udělám, o víkendu se na učení ani nepodívám) také funguje docela dobře, ale jako všechno ostatní závisí na vaší silné vůli a odhodlání. Motivace by neměla být negativní (když neudělám zkoušku, vyletím ze školy a nedokážu si představit, co budu dělat dál), protože pak snadno propadneme stresu a nebude se nám učit o nic lépe. Nicméně pro otrlejší povahy může být představa sebe sama jakožto nedostudovaného historika umění ve slušivé zástěrce prodavače v supermarketu dostatečným důvodem k tomu, aby pořádně zabral.

Soustředění

Setkali jsme se s tím všichni, plni nejlepších předsevzetí se usadíme ke stolu, otevřeme knihu a začneme číst, pak nás napadne, že bychom měli zkontrolovat emaily, aby nás už nic nerušilo, a udělat si kafe. Přečteme si první zprávu, zaposloucháme se do hádky sousedů pod okny a během deseti minut brousíme na internetu a hledáme zajímavosti o trávicím systému koaly. Historie třicetileté války je zapomenuta nadobro.

Jak se vyvarovat s rozptylováním?

Pracovní podmínky: Pokud nutně nepotřebujete internet, počítač ani nezapínejte, mobil vypněte nebo alespoň odkliďte ze svého dosahu. Podobně odstraňte rozečtenou knížku a vypněte rádio.

Stanovte si cíl: Rozložte si práci tak, abyste věděli, kolik toho každý den musíte udělat (a pokuste se to dodržet).

Dechová cvičení: Zkuste se na chvíli soustředit na svůj dech, sledujte, co se děje s vaším tělem během nádechu a výdechu. Vaše koncentrace se tak sama prohloubí.

Balónek starostí: Osvědčená metoda použitelná vždy, když se vám v hlavě překřikuje jedna vlastní myšlenka za druhou. Zavřete oči a představte si pouťový balónek nad svou hlavou, naplňte ho myšlenkami a starostmi, které na vás dorážejí. Když je plný a vy máte v hlavě čisto, zavažte ho provázkem, vypusťte a sledujte, jak odlétá a mizí z dohledu.

Stanovte si vlastní režim: Každý jsme jiný a univerzální ideální doba pro studium neexistuje. Sami ale víte, jestli se nejvíce soustředíte po ránu, v noci nebo odpoledne. Říká se, že nejlépe se koncentrujeme zhruba hodinu po probuzení, a potom za dalších dvanáct hodin, ale ani to nemusí platit pro všechny. Pokuste se najít si vlastní rytmus a dodržovat ho. Mnoha lidem pomáhá, když si ke studiu sednou vždy ve stejném čase.

Nepodceňujte odpočinek: sebesilnější káva spánek nenahradí. A studium rozložené do několika etap proložených oddechem je vždy efektivnější a bezbolestnější než snaha naučit se vše na jeden zátah.

Rada na závěr: Nenechte se otrávit! Jsou mnohem horší věci na světě než příprava do školy.

Zdroj fotografií: www..istockphoto.com

Přidáno: 04.02.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.