Podle jakých kritérií vybírat jazykovou školu?

Jazykových škol, center, agentur a podobně je u nás opravdu hodně. Vybrat si z takhle široké nabídky může být skutečně oříšek. Bohužel se po jeho rozlousknutí nemusí vždy objevit Popelčiny plesové šaty, občas místo nich vykoukne z oříšku červík. :) V tomto článku se nebudeme zabývat osobními kritérii pro výběr (časová dostupnost kurzů, vzdálenost práce či školy od jazykovky atd.), ale podíváme se, na jaká objektivní a obecná kritéria se zaměřit, vybíráte-li si kurz v jazykové škole.

1. Webová (či jiná) prezentace školy

Většina z nás si v dnešní době asi vybírá jazykový kurz přes internet. Věnujte tedy pozornost prezentaci školy. Jsou stránky přehledné a logicky uspořádané? Nebo se k rozvrhu nemůžete za žádnou cenu proklikat? Jsou v textech gramatické chyby? (Ano, i takové stránky se občas najdou.) I zdánlivé detaily vám mohou hodně napovědět o organizaci a přístupu školy.

2. Podívejte se, kdo jsou učitelé

Několik základní informací (například ohledně vzdělání, praxe, studijních či jiných pobytů v zahraničí) o tom, kdo vás vlastně bude učit, by mělo být součástí webové stránky.

3. Asociace certifikovaných jazykových škol (ACERT)

“ACERT sdružuje jazykové školy, jejichž společným cílem je neustálé zvyšování kvality jazykového vzdělávání v České republice.“ Nechci tvrdit, že pokud škola není členem Asociace, tak to automaticky znamená, že výuka nemůže být kvalitní. Je-li ovšem členem, máte záruku, že výuka kvalitní bude. V současné době je členských škol jen 16 v celé České republice, je tedy bohužel dost možné, že ve vašem okolí žádná certifikovaná nebude. Ovšem o to víc se musíte zajímat a zjišťovat různé informace vy sami!

4. Výukové metody

Ne všechny metody jsou vhodné pro všechny studenty, ne každá metoda je vhodná pro daný účel a váš cíl. Chcete-li si pořádně zafixovat gramatiku, bude pravděpodobně vhodný dril, chcete-li se rozmluvit, abyste se nestyděli v cizí zemi, bude pro vás vhodnější kurz vedený rodilým mluvčím, s menším počtem účastníků a s důrazem na konverzaci.

5. Cena

Musíte zcela jasně vědět, co za své peníze dostanete. Zda jsou výukové materiály v ceně kurzu, kolik je maximální počet účastníků, doba trvání kurzu (týdenní intenzivní, semestrální, celoroční), co znamená jedna vyučovací hodina (je to 30, 45, 60 nebo dokonce 90 minut?). Další velmi důležité (a často opomíjené) kritérium pro výběr je nejmenší počet účastníků, při kterých se kurz otevře. Co se stane, když se kurz nenaplní a nebude tedy otevřen? Nabídne vám jazykovka nějakou kompenzaci (například slevu na jiný kurz)? Na druhou stranu, poměr cena a kvalita musí být (jako ostatně u všeho) vyrovnaná. Pokud je kurz podezřele levný, asi bude někde háček.

6. Pokračování kurzu

Nabízí daná jazyková škola i pokračovací kurzy pro pokročilejší, nebo jsou v nabídce jen kurzy pro začátečníky či mírně pokročilé? Připraví vás na mezinárodní jazykové zkoušky? I to je potřeba před nástupem do kurzu zvážit.

7. Co bude, když nebudete spokojeni

Informujte se dopředu, zda je možné například přestoupit v průběhu roku do jiného kurzu (pro pokročilejší či méně pokročilé). Může se také lehce stát, že nebudete moct do kurzu chodit, například z osobních nebo zdravotních důvodů, nebude vám vyhovovat lektor nebo styl kurzu...je možné místo v kurzu třeba někomu přenechat? Nebojte se a zeptejte se předem.

8. Zajímá se o vás někdo?

Zajímají při přihlašování do kurzu někoho vaše očekávání, která od kurzu máte? Jste v průběhu či po skončení kurzu požádáni abyste poskytli zpětnou vazbu (na vyučujícího, na samotný kurz)? Nebo je to všem jaksi jedno?

9. Reference

Reference od účastníků minulého kurzu nebo od bývalých učitelů jsou určitě k nezaplacení. Na druhou stranu je potřeba je brát s určitou rezervou, co naprosto vyhovuje jednomu, nemusí být ani zdaleka ideální pro jiného. Berte tedy doporučení s rezervou.

10. Nebojte se a ptejte se!

Budu se opakovat, ale v případě jakýchkoliv pochybností se nebojte, klidně s danou jazykovkou spojte a vyžádejte si více informací. Máte na to právo - jsou to vaše peníze, které se rozhodnete, nebo naopak nerozhodnete za kurz utratit! I z reakce na vaše dotazy můžete poznat, zda má jazykovka o případné budoucí studenty zájem.

Nevíte jakou máte jazykovou úroveň? My vám poradíme, jak ji jednoduše zjistíte. Přečtěte si náš článek Už jsem se anglicky učila, ale je to dávno … tipy na zjištění jazykové úrovně.

Aktualizováno.
Přidáno: 05.06.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si