Počet nezaměstnaných absolventů VŠ roste, nemůžeme přijít o evropské dotace na jejich podporu

Už dlouho neplatí, že samotný vysokoškolský titul zaručuje dobře placenou práci. Největší zájem je o absolventy technických oborů, kterých však paradoxně ubývá,“ říká ředitelka mezinárodního festivalu vzdělávání dospělých AEDUCA Lenka Cimbálníková.

Počet absolventů vysokých škol se už i v České republice zvyšuje rychleji než počet odpovídajících pracovních míst. V letech 2009-20011 vzrostl počet nezaměstnaných absolventů o téměř 63 %. Podle odborných odhadů se má tento trend zhoršit. Počet vysokoškoláků v letech 2010-2020 v ČR vzroste o 43 %, počet vhodných pracovních míst se ale zvýší jen o 10 %. V době ekonomické krize patří právě vysokoškolští absolventi k lidem, kteří jsou nezaměstnaností nejvíce ohroženi.

Podobně nepříznivá je i situace na poli dalšího vzdělávání, které s uplatněním absolventů úzce souvisí. Pouhých 7,5% procenta dospělých lidí se v posledních letech aktivně podílelo na svém dalším vzdělávání. „Za evropským průměrem zaostáváme zhruba o 2% ,“ říká Cimbálníková.

I s ohledem na uvedená data vyčlenila Evropská unie na podporu dalšího vzdělávání v ČR fond ve výši 53 miliard korun. V době působení ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše však nevznikl žádný systémový plán, jak peníze čerpat. Proto se v současné době finance určené k podpoře dalšího vzdělávání staly pro ČR téměř nedostupné.

Aby bylo možné peníze čerpat, je nutné nastavit systém a zahájit odbornou debatu, jak je účelně využít,“ říká Lenka Cimbálníková,“to se bohužel nestalo, proto je otázka, zda na ně ještě dosáhneme.“ Představitelé české odborné veřejnosti v současné době hledají cesty, jak alespoň část peněz určených pro ČR získat. Zahájili proto dialog s novým vedením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, zástupci průmyslu a institucí, které se vzděláváním zabývají. „V druhé polovině června jedeme do Bruselu. Chceme ve spolupráci s ministerstvem prezentovat výsledky v oblasti vzdělávání dospělých a tím podpořit možnost opětovného čerpání alespoň části finančních prostředků určených na vzdělávání pro Českou republiku,“ doplňuje Lenka Cimbálníková.

______________________________________________________________________________


Jednou z největších akcí pořádaných na téma dalšího vzdělávání v ČR je Festival vzdělávání dospělých AEDUCA. Festival se již osmým rokem snaží upozorňovat na problémy a nedostatky, zároveň však usiluje o hledání možných řešení. Letošní ročník s podtitulem „/Ne/rovné příležitosti ve vzdělávání dospělých“ byl zahájen odbornou debatou na půdě Senátu Parlamentu České republiky, diskuze bude následně pokračovat 20. června v Evropském Parlamentu v Bruselu.

Další informace najdete na www.aeduca.cz

Přidáno: 27.06.2012, Zdroj: Aeduca Autor: Lenka Cimbálníková

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.