Počet českých studentů v USA po letech opět vzrostl

Praha, 1. prosince – Podle nejnovější zprávy Open Doors 2008 o stavu mezinárodní akademické mobility v USA, sestavované každoročně newyorským Institutem mezinárodního vzdělávání (IIE) za podpory amerického ministerstva zahraničí, vzrostl počet českých studentů studujících na amerických vysokých školách v akademickém roce 2007-08 o téměř jedno procento a dosáhl hodnoty 922 osob. Jedná se první nárůst zaznamenaný od školního roku 2002-03.

Po několika slabších letech se tak opět podařilo obnovit trvale rostoucí trend počtu českých studentů v USA z devadesátých let.

Jakub Tesař, studijní poradce Komise J. W. Fulbrighta k tomu říká: “Americké univerzity se opět stávají oblíbeným cílem českých studentů, kteří chtějí získat vzdělání a zkušenosti v zahraničí. Jejich obnovený zájem potvrzuje přetrvávající kvalitu i prestiž amerického vysokého školství. Věřím, že k obratu přispěly také kompexní poradenské a informační služby, které v rámci poradenského centra sítě EducatioUSA poskytuje pražská kancelář Fulbrightovy komise, i větší mezinárodní aktivita amerických škol.“

Podle letošního vydání Open Doors vzrostl v uplynulém školním roce celkový počet zahraničních studentů ve Spojených státech o 7 procent a dosáhl rekordní výše téměř 624 tisíc. Byl tak o 6 procent překonán rekord z roku 2002-03, kdy počet cizinců na amerických školách dosáhoval 586 tisíc.

Data Open Doors ukazují ještě silnější růst v počtu  “nových” zahraničních studentů, tedy těch, kteří nastoupili na americké univerzity na podzim roku 2007. Jejich počet rostl desetiprocentním tempem a následoval tak  růst 10 procent, resp. 8 procent v uplynulých dvou letech.

Allan E. Goodman, prezident a výkonný ředitel IIE v New Yorku údaje komentuje takto: “Trvalý nárůst počtu zahraničních studentů v USA v posledních letech odráží opatření přijatá americkou vládou i školami, jejichž cílem bylo ujištění, že zahraniční studenty ve Spojených státech vítáme a že oceňujeme jejich přínost pro intelektuální a kulturní prostředí na našich univerzitách i širší komunitě. Prohlubování akademických výměn v obou směrech je jednou z nejlepších investic, které můžeme udělat k posílení vysokého školství a výzkumných aktivit a pro pěstování přeshraniční spolupráce na sdílených globálních problémech jako je boj s chudobou, ochrana životního prostředí nebo boj proti terorismu.”

Přidáno: 01.12.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.