Po stopách českého génia Járy Cimrmana

FragmentKdo by neznal nejznámějšího českého velikána Járu Cimrmana. Své fanoušky má snad ve všech koutech České republiky. Není proto divu, že si na místech, která Jára Cimrman navštívil, chtějí tuto výjimečnou událost připomínat navždy. Titul Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana, který vás provede těmi nejzajímavějšími místy, vychází v Nakladatelství Fragment!

Kdo je vlastně Jára Cimrman a jak se stal tím, kým je nyní? Fiktivní postavu českého génia vytvořili Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák. Jeho údajný život a jím vytvořené dílo se stalo hlavní předlohou pro program Žižkovského divadla Járy Cimrmana. O jeho životě byl natočen také divácky úspěšný film Jára Cimrman, ležící, spící, který konečně odhaluje pravdu o osudu neuznaného génia.

Hry, jejichž autory jsou Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, se vyznačují velkou dávkou inteligentního humoru a baví diváky již po mnoho generací. Nejznámější výroky z her doslova zlidověly.

Tady je to všechno černé na bílém, samej debil, nebo blbeček. Jenom támhle vzadu je výjimka, tam sedí dva blbečkové vedle sebe.“ (Vyšetřování ztráty třídní knihy)

Copak Zlatovláska, ale jmelí. Všimli jste si co se letos urodilo jmelí?“ (Afrika)

"Na čem pracujete, doktore Čechove?" "Píši dvě sestry." "A není to málo, Antone Pavloviči?" (Jára Cimrman ležící spící)

Fenomén Járy Cimrmana je v Evropě naprosto ojedinělý. Lidé začali označovat místa, která tento český velikán prý poctil svou návštěvou. Na jeho počest staví pomníky, upevňují pamětní desky a některá místa nesou dokonce jeho jméno. Vydejte se s námi po těchto místech a poznejte nezaměnitelnou atmosféru příběhů, které budou již navždy spjaté s Járou Cimrmanem.

Slavnostní křest knihy Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana je naplánován na 18. dubna 2012 od 16 hodin v Paláci knih LUXOR (v prostorách kavárny v 1. patře). Kniha bude slavnostně pokřtěna za účasti autora Radka Laudina a hosta Zdeňka Svěráka. Možná dorazí i sám Jára Cimrman!

 

Přidáno: 12.04.2012, Zdroj: Fragment

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.