Po maturitě můžete být vším, nejenom studentem VŠ

Ať už bylo vysokoškolské studium vaším prvním cílem po složení zkoušky z dospělosti nebo vás naopak přednáškové sály fakult příliš nelákají, ukážeme vám, co všechno se dá dělat, když na vysokou z jakéhokoli důvodu nenastoupíte. Svůj čas můžete věnovat cestování, práci, dobrovolnictví, získávání jazykových dovedností anebo přípravě na přijímačky v dalším roce v některém z nultých ročníků či kurzů.

Studium v soukromí

Pokud jste po vysoké škole toužili, ale přes všechny vaše snahy se nástup nevydařil, můžete se na poslední chvíli přihlásit na některou z více jak čtyřiceti soukromých škol. Počítejte ovšem s vyššími náklady na vaše vysokoškolské studium. Cena za semestr se na tuzemských soukromých školách běžně pohybuje od 15 do 30 tisíc. Částka odpovídá atraktivitě nabízených oborů i prestiži školy. Ne na každou je lehké se dostat. S kapacitou se tu však nebojuje tolik jako na veřejných školách.

Buďte napřed

Pomaturitní studium je dost široký pojem, ale jako takové vás může dostat mezi nejúspěšnější uchazeče při dalším pokusu o přijetí na vysokou školu. V rámci tohoto studia se můžete na rok začít intenzivně věnovat jazykům, připravovat se na přijímačky nebo nastoupit do nultého ročníku vyšeho vysněného oboru. Výhodou pomaturitního jazykového studia je, že vám jako účastníkovi zůstanou veškeré studentské výhody a nepřijdete o návyk učit se a pravidelně docházet do školy. Na samotnou přípravu k novému kolu přijímaček vám ale možná už nezbyde tolik času a energie, které byste měly v přípravných kurzech.

Začít od nuly

Rozhodnete-li se zlepšit si své znalosti a dovednosti v rámci oboru nebo přípravy ke zkouškám, statut studenta vám bude na tuto dobu odebrán a získáte ho až s úspěšným složením přijímacích testů na vysokou školu. Přípravné kurzy lze absolvovat na konkrétní vysoké škole nebo u komerčních vzdělávacích institucí. Výhodou docházky na vysokou školu je možnost, že kredity za některé absolvované předměty se vám mohou převést do následně započatého skutečného studia. Jiné školy svým výborným studentům v nultých ročnících odpustí například přijímačky.

Zjistěte, co chcete

Na střední škole vždy existuje někdo, kdo má přesnou představu o tom, co chce v životě dělat. Vedle něj je tam ale také celá řada lidí, kteří nemají od dětství své vysněné povolání jako je veterinář, hasič nebo spisovatel. Jeden ze způsobů, jak zjistit, čemu se chcete věnovat, je dobrovolnictví. Skvělá příležitost jak poznat své dovednosti, přednosti a nedostatky ještě před tím, než se upíšete některé ze škol. Dobrovolnickou práci můžete provádět u nás i v zahraničí v mnoha oborech – kultura, ekologie, sociální oblast, práce s mládeží. Dobrovolnické programy se zpravidla otvírají pro lidi od 18 do 30 let a nejsou omezeny dosaženým vzděláním a jazykovými schopnostmi (ačkoli základy se očekávají).

Práce za hranicemi

Toužíte-li po zkušenostech, vlastním výdělku a troše dobrodružství, vydejte se za prací do zahraničí. Protože jsou pracovní stáže určeny pouze studentům VŠ, budete si muset zařídit veškerá povolení jako všichni ostatní, kteří chtějí pracovat za humny. Pokud zakotvíte v některém ze státu EU, půjde všechno snáz. Rozhodnete-li se vyjet někam dál, například do Ameriky nebo stále oblíbenější Austrálie, budete vyřizovat a platit za vízum a pracovní povolení.

Přidáno: 28.02.2014, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.