Plusy a minusy online studia

Vzdelani

Nemáte čas, chuť nebo vůli chodit několik dní v týdnu na přednášky, vysedávat na seminářích a trávit hodiny na fakultě, a přesto byste rádi studovali? Možnosti online studia se v posledních letech významně rozšiřují a od „pouhé“ podpory běžného studia přecházejí v samostatné studijní odvětví.

Ve světě už není výjimkou možnost získat online titul bez nutnosti navštěvovat tradiční univerzitu. V Česku přibývá specializovaných online kurzů a samozřejmě i možností přihlásit se na online kurz na zahraniční univerzitě – třeba v Oxfordu nebo v Liverpoolu. Podobně čeští pedagogové a vědci nabízejí online kurzy v angličtině světovým univerzitám. Stejně jako všechny formy studia má to online dvě tváře, začněme tou pozitivní:

Můžete studovat kdekoli odkudkoli, stačí mít připojení k internetu

Veškeré materiály najdete na internetu, včetně záznamů přednášek a diskuzí k tématu. Své otázky a připomínky zveřejňujete v diskuzních skupinách a vůbec vás netrápí, kdy ten který seminář začíná. Můžete v klidu studovat třeba během cesty po světě – jednou se přihlásíte z Himalájí, podruhé zase jen kousek od oceánu.

Sednout k počítači si můžete třeba v neděli nad ránem

Protrpěli jste celou základní i střední školu jednoduše proto, že vám po ránu mozek nefunguje? U online studia si sami vybíráte, kdy se připojíte, prohlédnete si video záznamy a nastudujete podklady k testům – můžete tak studium optimalizovat podle dalších povinností a osobních preferencí.

Tempo studia je na vás

U mnoha online kurzů se nemusíte řídit tradičním akademickým rokem a jeho rozvržením. Semestr začíná vaším přihlášením a končí podle toho, jak se rozhodnete. Není problém si tedy studium protáhnout, nebo naopak takřka libovolně urychlit.
Neplatí to ale pro všechny online kurzy – nemálo kurzů vycházejících z vysokoškolského prostředí je ukotveno podobně jako klasické přednášky a pro jejich absolvování musíte pravidelně odevzdávat vypracované úkoly. Přibližujete se tak sice tradičnímu studiu, na druhou stranu vám tento přístup nedovolí odsouvat práci donekonečna.

Ekonomická výhodnost

Protože u online studia musíte být na univerzitě minimálně nebo vůbec, výrazně ušetříte čas i peníze, které by jinak spolklo dojíždění a pobyt v cizím městě (o cizí zemi ani nemluvě). Můžete si tak dovolit navštěvovat kurzy na několika univerzitách a nestrávit přitom většinu týdne na cestách.

Ale online studium má i své nevýhody a nehodí se pro každého. Už proto, že klade zvýšené požadavky na samostatnost a pevnou vůli studenta. Nikdo vás nepohání k nejlepším výkonům a často vás ani nenutí odevzdávat vypracovaná zadání v určitém čase – na jednu stranu to poskytuje úžasnou svobodu při plánování vlastního tempa studia, na stranu druhou to mnoha lidem, kteří se bez „biče nad hlavou“ k ničemu nedokopou, nemusí vyhovovat.

U online studia musíte mít ujasněnou motivaci, proč chcete kurz dokončit, a sami si rozvrhnout úkoly tak, abyste to zvládli v dohledné době. Odkládat absolvování na neurčito se nedoporučuje, ve většině případů to v určité fázi vzdáte.
Zároveň musíte být samostatnější než většina absolventů tradičního studia  - sami si vyhledávat a do souvislostí usazovat potřebné informace, předvídat možné komplikace a zařazovat je do svého rozvrhu.

Prestiž online diplomu je podle marketingového ředitele Vysoké školy managementu Branislava Zlochy srovnatelná s diplomem získaným standardní cestou. Při pracovních pohovorech ale prozatím musíte být připraveni na možnost, že budete personalistům vysvětlovat, co online studium obnáší a proč (implicitně) není o nic méně náročné a přínosné než tradiční prezenční studium.

Také přicházíte o osobní kontakt se spolužáky a s pedagogy – online diskuzní skupiny, ač v nich máte vyplněný svůj profil a fotografii, pravidelné setkání nenahradí. Čas od času asi budete muset bojovat s pocitem osamělosti. O studijních problémech se budete moci podělit se spolužáky na chatu, domácí koláče vám ale nikdo na přednášku nepřinese.
A nakonec budete potřebovat spolehlivé připojení k internetu a vztah k práci s počítačem hraničící s nadšením. Připraveni buďte na pálící oči z celodenního (či celonočního) zírání na obrazovku.

I když existence a plošná rozšířenost čteček situaci podstatně vylepšila, ze skript a učebnic se mnoha lidem pořád studuje nejlépe. Pokud máte jen postarší počítač a chronicky vypadávající internet, je dobré na tom před začátkem online kurzu zapracovat.

Přidáno: 18.02.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.