Páté CINEMA MUNDI navštíví na tři desítky hostů

Do slavnostního zahájení MFF CINEMA MUNDI zbývají dva dny. Již od prvního dne bude festival zářit množstvím hostů a ve stejném duchu se ponese celých devět dní. Vedle českých a slovenských hvězd a osobností zvučných jmen se brněnští návštěvníci setkají se slavnými  režiséry z bývalé Jugoslávie, egyptským producentem a hercem i mladými filmovými tvůrci, jejichž jména své místo na pomyslném chodníku slávy teprve získají.

Festival zahájí už v 17.00 na Náměstí Svobody moderátor Lukáš Hejlík, chybět nebude ani dlouholetý patron Bolek Polívka. V letošním ročníku ho doprovodí herečtí kolegové Jiří Pecha a Pavel Zatloukal. Svou přítomností vyjádří podporu festivalu také rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a první náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová.

Hned ve čtvrtek mohou zájemci po zhlédnutí filmu Závod o velkou cenu diskutovat se  slavným představitelem tzv. Pražské školy jugoslávského filmu Goranem Markovićem, v dalších dnech ho doplní i Lordan Zafranović a Srdjan Karanović. Od pondělí 3. března se mohou Brňané potkávat s producentem egyptského filmu Zima nespokojenosti Salahem Hanafym, jenž ve snímku ztvárnil také jednu z titulních rolí. Ve středu poctí festival svou návštěvou rakouský režisér Julian Pölsler, který osobně uvede svůj snímek Zeď, oceněný mimo jiné i na MFF v Berlíně. Účast na festivalu přislíbila také mladá slovenská režisérka Mira Fornay, jejíž snímek Můj pes Killer se může pyšnit hlavní cenou z MFF v Rotterdamu.

Početná česko-slovenská delegace herců, kameramanů, režiséra i scenáristy uvede v pátek těsně po pražské premiéře film Kandidát, který odhaluje pozadí prezidentské volební kampaně. „Velmi nás těší, že účast přislíbili také bývalí čeští kandidáti na prezidenta Vladimír Franz a Karel Schwarzenberg,“ pochvaluje si ředitel festivalu Josef Čadík. V pátek se uskuteční i projekce celovečerní verze Hořícího keře – rekordního vítěze letošních Českých lvů v celkem 11 kategoriích. Své dílo v Brně představí oceněný scenárista Štěpán Hulík, který se zdrží také na závěrečnou diskuzi s diváky.

POCTA PRVNÍ DÁMĚ ČESKÉHO FILMU

Slavnostní VIP zakončení MFF CINEMA MUNDI proběhne ve čtvrtek 6. března v Univerzitním kině Scala od 18.00. Před projekcí Philomeny Stephena Frearse budou vyhlášeny ceny CINEMA MUNDI, které už počtvrté udělí studentská porota. Slavnostní večer bude zároveň věnován legendě českého filmu Věře Chytilové, jež letos oslavila své 85. narozeniny a obdrží ocenění za přínos kinematografii.
Cenu od pořadatelů CINEMA MUNDI převezme režisérčina vnučka Anna Kučerová Hanáková Chytilová..

V Sále Břetislava Bakaly pak v 19.30 začne mimořádná projekce na počest Věry Chytilové. Diváci se mohou těšit na režisérčiny první dva středometrážní snímky, které se na programech kin objevují jen zcela výjimečně – absolventský film z FAMU Strop a inscenovaný dokument Pytel blech. Oba tituly sklidily počátkem 60. let zasloužený ohlas u domácí i mezinárodní filmové kritiky a stály u zrodu proslulé české nové vlny. I tuto projekci uvede vnučka Věry Chytilové Anna Kučerová Hanáková Chytilová.

Kompletní přehled českých, slovenských i zahraničních hostů uvádí následující tabulka:

 

MLADÍ FILMOVÍ TVŮRCI OVLÁDNOU ZIMNÍ KINO

Ve dnech 3. – 5. března představí CINEMA MUNDI výběr nejlepších studentských filmů, které vznikly na českých a slovenských filmových školách v uplynulém roce. Sekce studentských filmů je úplnou novinkou festivalu stejně jako způsob projekce pod širým nebem na nádvoří Místodržitelského paláce. Součástí projekcí budou i diskuze s hosty. Postupně se divákům představí tito tvůrci:

3. března: Adela Hrivnáková a Josef Blažek, iniciátoři vzniku kolekce amatérských a nezávislých hororových snímků s názvem Pionýři hororu.

4. března: premiéra slovenského filmu POST za účasti režiséra Juraje Kedra, animovaný snímek Nekonečný představí režisér a animátor Zdeněk Stuchlík.

5. března: promítání dvou nejvýraznějších studentských absolventských filmů loňského roku – Podoba lásky režiséra Matěje Balcara z písecké FAMO (nominace na Cenu Magnesia) a film Poslední odměna Ladislava Plecitého (také FAMO, vůbec první česká adaptace díla britského spisovatele Terryho Partchetta, který ke zfilmování dal oficiální souhlas na začátku roku 2013). Podobu lásky představí režisér Matěj Balcar a kameraman Aleš Svoboda, Poslední odměnu uvede režisér Ladislav Plecitý a představitel hlavní role Jarek Hylebrant. Tento den také udělíme cenu Zlatý Leon za nejlepší studentský film.

Další výraznou osobností v sekci Studentských filmů, která potvrdila účast, je Matúš Vizár, autor vysoce oceňovaného filmu Pandy,“ uvedla koordinátorka studentského filmového programu Jitka Lanšperková.
Zimní kino se studentskými filmy je díky podpoře partnera festivalu, společnosti Unifer, soutěžní sekcí a odbornou porotou zvolený autor vítězného snímku převezme 5. března večer cenu Zlatý Leon.

MIMO NA CINEMA MUNDI

Zimním kinem ale podpora talentovaných studentů na 5. ročníku CINEMA MUNDI nekončí. Studenti Střední školy uměleckomanažerské pořádají festival studentské multimediální tvorby nazvaný MIMO, který se koná od 28. února do 1. března na půdě této školy.
Součástí festivalu je soutěžní přehlídka studentských filmů a workshopy vedené kvalifikovanými odborníky z oblasti scenáristiky, režie, filmových triků, animace a komiksu (Vladimír Michálek, Pavel Taussig, Martin Bezouška, Vendula Chalánková).
Vyhlášení nejlepšího filmu proběhne v Sále Břetislava Bakaly v sobotu 1. března v 19:00 před projekcí snímku Thomase Vinterberga Hon. Vítězný film bude posléze promítán prostřednictvím Kinematografu bratří Čadíků na více než padesáti místech České a Slovenské republiky.
Festival MIMO je určený hlavně pro studenty středních škol zaměřených na multimediální tvorbu , ale také pro ty, kteří se o film a multimédia zajímají a dosud neměli možnost se s nimi blíže seznámit.

PŘÍZNIVCI FESTIVALU, SPOJTE SE!

Po šesti letech práce a čtyřech velmi úspěšných ročnících už má CINEMA MUNDI v Brně hezkou řádku příznivců. Jak se svěřil jeden z fanoušků přímo na facebooku: „Je fajn, že Brno má taky svůj festival. Byl to skvělý nápad a jednou bude náš brněnský festival světově proslulý... Určitě...!“  

Organizátoři se letos rozhodli dát návštěvníkům možnost vyjádřit svou podporu prostřednictvím zvláštních archů přímo u projekčních sálů nebo „lajkem“ zvláštního příspěvku na facebookové stránce festivalu.
Hlavní část festivalových příprav se koná v posledních dvou měsících před zahájením a je závislá na finanční podpoře, kterou festivalu dává Jihomoravský kraj. „Taková situace je pro další roky neudržitelná a my musíme nutně hledat další partnery. Pomohlo by nám, pokud bychom v ruce měli důkaz, že lidé CINEMA MUNDI fandí a přejí si mít v Brně skutečně prestižní akci,“ vyzývá k vyjádření podpory Čadík a dodává: „Údaje o návštěvnosti jsou fajn, ale o názoru lidí nevypovídají dost.“

Přidáno: 25.02.2014, Zdroj: CINEMA MUNDI

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.