Pár tipů na knížku pod stromeček

Je skoro komické pozorovat, jak se za normálních okolností poněkud opuštěná knihkupectví plní v předvánoční době celými davy. Knížky naštěstí ještě pořád patří ke klasickým dárkům pod stromeček, vydavatelství si toho jsou dobře vědoma a často posunují vydání slibných knih tak, aby se coby novinky na knižních pultech objevila právě koncem listopadu a začátkem prosince.

Co mne zaujalo nejvíce:

Haruki Murakami – 1Q84

Trvalo to tři roky, než byl Murakamiho nejnovější román přeložen do češtiny, navíc Odeon v překladu Tomáše Jurkoviče vydal pouze první dvě knihy ze tří, které na sebe ovšem bezprostředně navazují a správně by měly být zařazeny do jedné – jakkoli objemné knihy.
Přesto si myslím, že i nedokončená trilogie je výborným vánočním dárkem – Murakami nezaostává a neusíná na vavřínech, jeho nový román se vyznačuje tím nejlepším z jeho dřívějších děl a ještě něčím navíc. Zajímavé postavy s propracovanou psychologií, fascinující prolínání „běžného“ a „jiného“ světa, myšlenková hloubka a pro Murakamiho tolik charakteristická atmosféra lehké nevěřícnosti provázející celé dílo. Pokud máte rádi jeho styl psaní, budete nadšeni, jestli jste mu zatím nepřišli na chuť, 1Q84 vám může pomoci změnit názor – osobně se mi zdá podstatně stravitelnější než např. Konec světa & Hard-boiled Wonderland (Odeon 2008).

Salman Rushdie – Joseph Anton: Paměti a Děti půlnoci

Britský spisovatel pocházející z muslimské rodiny původem z Kašmíru Salman Rushdie se proslavil románem Satanské verše (1988) a pro mnohé ještě více popraskem, který po nich následoval. Spisovatel se po vydání knihy musel skrývat před pronásledováním ze strany muslimských fundamentalistů poté, co nad ním ájatolláh Chomejni vyhlásil fatvu (v tomto významu výzva k vraždě).

V září tohoto roku Rushdie představil vzpomínky na dobu pronásledování nazvané Joseph Anton: Paměti, ve kterých mimo jiné píše, že prvním významným státníkem, který mu nabídl podporu, byl český prezident Václav Havel. Na rozdíl od Murakamiho 1Q84 byl překlad takřka bleskurychlý a kniha se na našem trhu objevila v polovině října. 663 stránkové memoáry popisují Rushdieho život od okamžiku, kdy se dozvěděl, že na něj byl uvalen trest smrti. Paměti vypovídají o devíti letech skrývání, neustálých přesunech z místa na místo a bezmocném přihlížení vražd spisovatelů postihnutých stejným osudem. Rushdie se i za těchto podmínek pokouší mít alespoň nějaký osobní život, to je ale takřka nemožné: "Jsem umlčen a uvězněn. Nemohu ani mluvit. Chci si kopat s míčem v parku se svým synem. Obyčejný, banální život: můj sen." Rushdieho paměti jsou živým dokladem absurdity světa, v němž lze vybízet k vraždě člověka, který neudělal nic horšího, než že napsal vynikající knihu bez autocenzury.

Snad v souvislosti s knihou vzpomínek se nového vydání dočkal i druhý Rushdieho román Děti půlnoci, který v originále vyšel roku 1981 a autorovi získal Man Bookerovu cenu. Látku čerpá z nepříliš dávné historie – doby přechodu od britské nadvlády ke zrození Indie jako nezávislého státu. Jedná se o ságu popisující tři generace jedné rodiny kombinující historické události s individuálními osudy jejích členů. Nečekejte ovšem klasický historický román – Rushdieho texty nejsou k magickému realizmu řazeny náhodou. Děti narozené o půlnoci jsou nadány dvousečným darem výjimečných schopností – dokážou nahlížet do lidských duší.
Z anotace ke třetímu vydání: „Rushdieho stěžejní román je možné číst jako strhující historickou prózu, svéráznou politickou výpověď i originální dílo magického realismu či literárního postmodernismu, v němž se realita mísí s imaginací a kronika politického vývoje s fantastickým příběhem. Abyste pochopili jenom jeden život, musíte spolknout celý svět," prohlašuje Salím a výstižně tak charakterizuje i samotnou knihu, vtahující čtenáře od prvních stránek do barvitého mikrokosmu zaplněného nepřeberným množstvím postav, osudů a dějovým linií a virtuózně střídající stylové roviny vyprávění.

David Mitchell – Atlas mraků

Atlas mraků u nás poprvé vyšel už před šesti lety, v posledních dnech a týdnech však vzbudil značnou pozornost (a vysloužil si nové české vydání) díky svému zfilmování třemi spolupracujícími režiséry (sourozenci Wachowskými a Tomem Tykwerem).
Jakkoli většinou bývám zklamaná z filmových přepisů literárních děl, Atlas mraků mne příjemně překvapil – samozřejmě se nevyhnul snad nutnému zjednodušení (přivedení k ústřední myšlence), zakčnění (bojových naturalistických scén tam rozhodně není málo) a zromantičtění (závěry jednotlivých příběhů bych s klidným svědomím vyškrtla, nebo alespoň ten poslední!), přesto mohl dopadnout mnohem hůř – nechybí přesah ani humor a herecké troj až více role považuji za výborný nápad.

Pokud se chystáte na film, přečtěte si i knihu. Zaujme vás pyramidou propojených příběhů zasahujících do různých časových rovin, střídáním vypravěčských a stylových postupů, prolínáním tragického s komickým a především znepokojivou vizí přítomnosti i budoucnosti. Je to komplexní, vyvážené a zároveň napínavé dílo. Těžko si pro zimní večery představit něco lepšího.

Články Dětské knížky pod stromeček a Pár dalších tipů na knížku pod stromeček jsou také zajímavé a nápadité.

Přidáno: 28.11.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.