Pár dalších tipů na knížku pod stromeček

V předchozím článku (Pár tipů na knížku pod stromeček) jsem představila čtyři knihy, které v současnosti poutají nejvíce pozornosti. Nyní bych se ráda obrátila k textům možná nenápadnějším, ale o nic méně zajímavým.

James Graham Ballard – Království tvé

Poslední román britského spisovatele vyšel v originále před šesti lety, v českém překladu Ladislava Nagyho se na knižní pulty dostal tento podzim.
Ballard byl významným představitelem proudu Nové vlny ve fantastické literatuře zakládající si na obsahovém i formálním experimentu a přesahu mezi fantastickou a tzv. mainstreamovou literaturou. Jméno mu získal především román Říše slunce zpracovávající svébytnou formou vlastní vzpomínky z tříleté internace v japonském zajateckém táboře během druhé světové války (Ballardovi v době zajetí bylo 12 let).
Království tvé je ironickou katastrofickou vizí Anglie budoucnosti, v níž se veškerý život točí kolem obrovského nákupního centra. Nadvláda a uctívání konzumu zpřetrhají tradiční svazky v komunitě obyvatel malého města a dají prostor lhostejnosti, rasizmu a násilí. Román se vysmívá konzumnímu životu a zároveň varuje před jeho – do extrému zveličenými – důsledky.
Vynikající kniha k přečtení uprostřed předvánočního nákupního šílenství. Ať žije konzum! (Ale ne moc dlouho.)

Kateřina Tučková – Žítkovské bohyně

Kateřina Tučková se čtenářům představila před třemi lety syrovou výpovědí o osudech brněnské Němky Gerty Schnirch po konci druhé světové války. Její prvotina získala cenu Magnesia Litera, několik prestižních nominací a vzbudila značná očekávání. Která se nezklamala:
Žítkovské bohyně můžeme označit za magický příběh ženských duší. Autorka román zasazuje do krásné a tajemné krajiny Bílých Karpat; vysoko v jejich kopcích po generace žily ženy obdařené výjimečnými schopnostmi, které si předávaly z generace na generaci. Pomáhaly ostatním, radily v nesnázích, dokázaly číst v budoucnosti – říkalo se jim bohyně. Poslední z rodu bohyní, která se ale nenaučila jejich umění, vystudovala v 90. letech etnografii a rozhodla se pojmout jejich příběh v rozsáhlé studii. Díky zkoumání v archivech zjistí, že i ona sama je navzdory všem předpokladům součástí jejich tradice.
Román získal Cenu Josefa Škvoreckého a měl by se do několika let dočkat hned dvojího zfilmování – v podobě celovečerního filmu i televizní minisérie.
Nelze než doporučit!

Václav Holanec – Herci

Trojí příběh stejných postav – herců prestižního pražského divadla, pod jejichž jmény není nesnadné určit jejich skutečné vzory. Tři příběhy se odehrávají roku 1956, který se do historie střední Evropy zapsal především krvavým potlačením polského a maďarského povstání proti komunistickému režimu.
Stejní lidé, stejný prostor i čas, do značné míry stejná zápletka. Přece jde ale vždy o jiný příběh – Holanec v první části knihy představuje události roku 1956 tak, jak je známe, ve dvou následujících se ale pouští na pole alternativní historie. Podmínky druhého příběhu vychází z předpokladu odlišného konce druhé světové války – Hitler uzavřel příměří se Spojenci a Praha je tak hlavním městem Protektorátu Čechy a Morava. Třetí příběh je vystavěn na myšlence, že komunistický puč se roku 1948 nepodařil a Československo zůstalo demokracií, v roli pronásledovaných se tak ocitají ne demokraté, ale komunisté.
Holanec ukazuje, jak stejné zůstává lidské jednání bez ohledu na konkrétní podmínky. Většina pozornosti je věnována obsahu, jazyk je spíše jednoduchý (až k vlastní škodě), přesto jde o zajímavý text.

Kathryn Stockett – Černobílý svět

Román spíše společenský, ale se zajímavým námětem i zpracováním. Zatímco předchozí tip většinu maminek asi nijak nenadchne, tento by mohl. Text zasazený do 50. let minulého století na americkém Jihu vypráví o hranicích mezi lidmi – těch společenských (segregace obyvatel podle barvy pleti a pohlaví) i vnitřních, jež si neseme v našich duších. Základní linii tvoří příběh mladé bělošky, která se po ukončení školy vrací do rodného města Jackson. Na rozdíl od svých kamarádek nepočítá s nejbližší budoucností se svatbou a následnou péčí o manžela a o děti, naopak je rozhodnuta uchovat si nezávislost a získat práci. To se jí přes odpor vrstevníků podaří a posléze začíná pracovat na svébytném spisovatelském projektu: rozhodne se ukázat své okolí očima lidí považovaných za méněcenné – černoškých hospodyň.
Černobílý svět byl zfilmován v režii Tate Taylora.

Tom Segev – Simon Wiesenthal Skutečnost a legenda

Lovce nacistů Simona Wiesenthala jistě netřeba představovat. Jeho jméno hovoří samo za sebe, a přece se s jeho osobou spojuje mnoho kontroverzí a legend. Izraelský novinář Tom Segev se rozhodl osvětlit události okolo Wiesenthalova života a vykreslit jasný portrét této výjimečné osobnosti za pečlivého doložení všech uvedených faktů. Fascinující čtení.

Jan Šmíd – Obrázky z Bretaně

Poetická série představující jednotlivé kouty Francie a uvádějící čtenáře do její historie i kultury (včetně kulinářské) byla zcela rozebrána. Začátkem listopadu se ale na trh dostalo druhé vydání knížky o Bretani. Knížka kombinuje povedené fotografie s krátkými texty a určitě potěší každého milovníka francouzské kultury.

Inspirací na vánoční dárek pro děti a mládež Vám může být článek Dětské knížky pod stromeček a dárek pro dospělé čtenáře najdete v článku Pár tipů na knížku pod stromeček.

Přidáno: 30.11.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si