Otestováno na lidech

Touha poznat a uchopit duši člověka provází lidstvo už celá tisíciletí. Roztřídit typy osobností se pokusil již antický filosof a lékař Galén, který se ve svých poznatcích odkazoval na Hippokrata a jeho typologii lidí založenou na (ne)rovnováze hlavních čtyř tělních tekutin: krve, hlenu, žluči a černé žluči. Například u veselého sangvinika měla převažovat krev, naopak u trudnomyslných melancholiků černá žluč.

Galénova terminologie se i nadále používá v současné psychologii – byť v přeneseném významu. Návštěva psychologa dnes tedy nevyžaduje sofistikovaný test krevních tekutin.

S handicapem měřitelnosti objektů svého bádání se psychologie jako věda snažila vyrovnat již od svých počátků v druhé polovině devatenáctého století. Psychologové prošli mnohými nástrahami, jaké představovala například frenologie, která osobnost člověka odvozovala od stavby lebky. Úsudek čím větší mozek, tím vyšší inteligence, se naštěstí již nenosí.

Dnešní psychologické měření – testování má široké využití nejen ve své prvotní oblasti klinické diagnostice, ale také na trhu práce. Psychotesty povinně podstupují budoucí vojáci, policisté, piloti či řidiči autobusů, nebo také manažeři firem. Testování zájemců o práci se rozmáhá i jinde. K výsledkům psychotestů se přihlíží také u některých přijímacích řízení na vysokou školu. V zásadě existují tři druhy testů: inteligenční, vědomostní a měřící specifické schopnosti a psychické funkce.

Testy inteligence byly poprvé využity pro výběr těch správných bojových pilotů v časech druhé světové války. Psychologové rozeznávají různé druhy inteligencí, například verbální, logickou či pohybovou.

Velký zájem je o testy, které si dávají za úkol rozeznat osobnostní a charakterové rysy uchazeče. Přirozenou stylizaci a neupřímnost při vyplňování dotazníku se psycholog snaží podchytit pomocí takzvaných lži-skór. Laicky řečeno, uchazeč je dotázán na postoj ke stejné věci mnoha různými způsoby. Kromě otázky, jestli občas něco zcizíte, musíte odpovědět i na to, jestli si myslíte, že jsou v dnešní době krádeže normálním jevem, když se jich dopouští skoro všichni.

Širokou kategorii tvoří projekční texty. Nejznámější z nich je Rorschachův test. Asociace a představy, které máme při pohledu na symetrické inkoustové skvrny, říkají hodně o našem psychickém stavu. Čerstvě zamilovaný člověk může ve skvrně vidět pučící strom. Po úmrtí blízké osoby vám bude stejný obraz připomínat křídla noční můry.

Jenomže i podobné testy jde zmanipulovat. Stačí se naučit principy podobných testů. Naoko tak zvýšíte své IQ, nebo utajíte psychické problémy. Psychologové jsou ale stále lepší v sestavování „neoklamatelných“ testů.

Zdroj fotografií: www.istockphoto.com

Přidáno: 25.10.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Vojtěch Žák

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.