Opravdu musíme spěchat?

Vzdelani

Skoro to vypadá, jako by se v naší společnosti od 90. let minulého století rodila nová příbuznost mezi pojmy rychlost a efektivita. Představujeme si (a naši nadřízení bohužel často také), že dobré výsledky musí přijít rychle, pokud možno hned. Dopouštíme tak vytváření umělého tlaku, pod kterým sice v některých případech nabuzený mozek přijde s geniálním řešením, většinou však vystresovaně flikujeme ty největší mezery a říkáme si, že v nejbližší budoucnosti to nějak projde.

Zánik dlouhodobé perspektivy
Sledujeme to v politice i v ekonomice. Dočasná a rychle aplikovatelná řešení vítězí nad během na dlouhou trať. Dlouhodobé cíle jsou sice hlasitě proklamovány, často se za nimi však až příliš nápadně skrývá snaha přežít v teple volební období a pěkně se pojistit.
Nevyhýbá se to ani osobnímu životu – přemýšlíme o bezprostřední budoucnosti, usnadňujeme si život tady a teď s minimálními ohledy na to, čím za dnešek zaplatíme v budoucnosti. Netvrdím, že jde o novodobý nebo snad nepřirozený fenomén, pravda ale je, že dnešní doba takovému zkratovému jednání nahrává či ho přímo vyžaduje.

Hlavně ať je to rychle
Takzvaná počítačová revoluce 90. let a plošné rozšíření internetu nám poskytli úžasné možnosti, které byly ještě nedlouho předtím takřka nepředstavitelné. Tam, kde jste si na informace museli počkat a když vás nějaké téma zaujalo, čekalo vás zdlouhavé pátrání po knihovnách a archivech, dnes stačí zadat vhodně zvolená klíčová slova do internetového vyhledávače. Je to rychlé a pohodlné.

Bez souvislostí
Ale stačí to doopravdy? Vladimír Franz v online dostupné přednášce Soustavně upadající víra ve vzdělanost upozorňuje na ztrátu souvislostí. I malé dítě si dokáže snadno a rychle najít přehršel odpovědí snad na jakoukoli otázku. Svět nás zavaluje informacemi a roztříštěnými fakty; pokud si nezrušíte twitter, nemáte šanci před nimi uniknout. Čeho se ale v té záplavě nedostává, to jsou vzájemná propojení, hlubší kontext, kterým jednotlivosti teprve získávají hlubší smysl.
Podle toho vypadá i rozhled velké části společnosti po světě a jeho dění. Víme (a když to nevíme, okamžitě si to najdeme), kolik mrtvých zavinili islamističtí rebelové na Mali, příčiny vzniku konfliktu už nás ale příliš nezajímají. A pokud ano, tak jen ty současné. Sledovat vývoj hlouběji do minulosti je příliš pracné a hlavně pomalé. Vždyť se mezitím děje tolik nových věcí!

Bez minulosti
Postmoderní umělec a spoluzakladatel umělecké skupiny Tvrdohlaví Jiří David v rozhovoru pro Českou pozici z pohledu (mimo jiné) vysokoškolského pedagoga hovoří o ztrátě povědomí i o nedávno minulých událostech ve prospěch pouhé přítomnosti. Živým dokladem je pro něj kampaň na podporu Karla Schwarzenberga, která ve dnech předcházejících prezidentské volbě přerostla na sociálních sítích v takřka davovou mánii vzbuzující pocit, že volit Schwarzenberga je to jediné, co může slušný člověk udělat (v aktuálním kontextu se tomuto dojmu nedivím, ale o to zde nejde). Všichni jako by zapomněli, že s chystanou a naštěstí staženou reformou vysokého školství, která v minulých měsících vzbudila takovou vlnu odporu, měl Schwanzenberg také co do činění (nemluvě o jeho hlasu pro smlouvu ACTA): „Pro mě je to úplně k zbláznění, když si uvědomím, že oni [mladí] vůbec nepracují s pamětí. Pro ně všechno začíná teď, a to „teď“ je třeba i ta schwarzenbergovská ukradená a původního obsahu zbavená placka. „Teď“ jsem tady přítomen, „teď“ se připojuji k domnělému autentickému dění, „teď“ dělám svou revoluci. Historie neexistuje. Jinak jsou celou dobu skrytí za virtuální počítačovou realitou,“ říká Jiří David.

Společenská atmosféra k tomu přímo podněcuje – oplýváme znalostmi vytrženými z kontextu a nemáme čas propojovat obecné s konkrétním, malé s velkým a minulé s budoucím.
Tlak na rychlost a okamžitý výsledek v práci i v osobním životě ale z dlouhodobého hlediska přináší spíše komplikace. Nárůst stresu a s ním spojených problémů je pouze jednou z nich. K dalším patří znatelné omezení rozhledu (jakkoli se může zdát, že si ho rozšiřujeme) a nechuť zabývat se věcmi do detailu.

Žij rychle, zemři mladý
Jako poslední musím zmínit i (společensky a marketingově akcentované) nutkání rychle žít a co nejvíc toho prožít. Nač se zdržovat zbytečnostmi, důležité je užívat si, utíkat z jedné akce na druhou, ošidit spánek, který přece zabírá tolik času, a hlavně o nic nepřijít.
Cítěná nutnost stíhat toho co nejvíce (školu, práci, zábavu apod.) opět vyvolává stres a připomíná mi nesmyslně vystresované turisty, kteří se na své draze zaplacené dovolené pokouší navštívit, hledáčkem fotoaparátu zaznamenat a prožít všechno, co zvolená destinace nabízí. Nakonec jim po prázdninách zbyde disk zapráskaný fotografiemi, zmatené vzpomínky a pocit vyčerpání. A nakonec není čas si ty fotky pořádně prohlédnout.

Byla by škoda žít podobným způsobem svůj život; bez souvislostí a bez možnosti hlubšího procítění každého okamžiku. Naštosované stohy fotografií, na které stejně nikdy nebude čas, prožitky nenahradí.

Přidáno: 05.02.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si