Opi suomea - Učte se finsky II.

 

2. DÍL: VÝSLOVNOST FINŠTINY

Finská vlajka

Výslovnost finštiny není obtížná, je obdobná jako v češtině. Vyslovují se všechny hlásky ve slově, důraz je vždy na první slabice. Jak se slovo píše, tak se i vyslovuje (oproti například angličtiny).

 

Problematická může být výslovnost:

Samohlásky

ä: hodně otevřené e (pražské „e“, nebo obdobně jako [æ] v anglickém cat …), příklad: elämä (život) x oproti tomu normální e je ve finštině o trochu uzavřenější než české

ö: obdobně jako německé či švédské ö (Jörgen), příklad: (noc)

y: obdobně jako německé ü (Müller), příklad: ymmärtää (rozumět)

i: vyslovuje se jako normální české i, oproti češtiny ale neměkčí předcházející souhlásku (Martin [Marťin]), takže například výslovnost finského jména Matti je [Ma'ty]

yy, ii, uu, öö, ee, oo, ää, aa: dlouhé samohlásky, čtou se dlouze, jako by nad nimi byla v češtině čárka, tedy například Kiina [Kína] „Čína“, uuni [úni] „trouba“.

 

Souhlásky

Finské souhlásky se vyslovují stejně jako české.

Zvláštností jsou tzv. dlouhé souhlásky (píší se jako dvě stejné souhlásky za sebou, tj. například tt, pp, kk …). Vyslovují se jako jedna souhláska, jenom se před vyslovením této souhlásky na chvíli podrží dech (dá se tam tak zvaný „ráz“) – obdobně jako výslovnost českého babiččin [babi'čin].

Příklady: katto (střecha), pallo (míč), kauppa (obchod).

 

Několik finských jazykolamů

Vesihiisi sihisi hississä. (Vodní skřet syčel ve výtahu.)

Hämärä mäkärä kämisi mähässä. (Podivuhodný moskyt se hádal sám se sebou v hromadě rašeliníku.)

Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy. (Idiote, nevrážej do mě. Rozliješ pivo.)

Další jazykolamy najdete například zde.

 

Příští týden se naučíte finské pozdravy a jiné nejdůležitější fráze.

Přečtěte si i  další díly:
1. díl: Zvláštnosti finské gramatiky a slovní zásoby
3. díl: Základní fráze
4. díl: Sloveso olla "být", otázka, vokální harmonie
5. díl: Časování sloves v přítomném čase
6. díl: Finská přísloví

Pokud nechcete zmeškat další díl kurzu finštiny Opi suomea, napište nám svůj email na sales@vzdelani.cz. Jakmile zveřejníme další článek, pošleme Vám zprávu.

 

Přidáno: 22.06.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Jana Zmrzlíková

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

S odborným doučováním bude maturitní vysvědčení v kapse
S druhým stupněm na základní škole přibudou do života dítěte i přírodovědné předměty. A jelikož jde o náročnější, vyprofilovanější témata, ne každý žák si s nimi umí poradit sám. Kde mohou rodiče a žáci…
Jak sledovat studijní mobilitu ve vysokoškolském vzdělávání?
Jak jsou evropské vzdělávací systémy připraveny podporovat mobilitu studentů? Souhrnný přehled z publikace Mobility Scoreboard. Higher Education Background Report pro čtenáře Vzdělání.cz připravili odborníci Domu…