OP VK: schváleno již tisíc projektů

MŠMT ČR

Praha 16. listopadu 2009 - MŠMT zveřejnilo průběžné výsledky Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost pro rok 2009.

V loňském roce se díky Operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) rozběhla jedinečná šance čerpat finanční prostředky na zlepšení podmínek vzdělávacího systému. Cílem je zajistit, aby absolventi dokázali obstát na trhu práce a byli motivováni k dalšímu vzdělávání. Jak byla tato možnost dosud využita ze strany zájemců o dotace?

První výzvy k předkládání projektových žádostí o finanční dotace začalo vyhlašovat Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) spolu s jednotlivými kraji na jaře 2008. Do poloviny října letošního roku bylo vyhlášeno více než sto výzev. Celková částka, která je v rámci OP VK v období 2007-2013 k dispozici, činí 54,1 mld. Kč a v rámci jednotlivých výzev se podařilo nabídnout projektům k využití již téměř 21 mld. Kč, což je 38,4 %. Dosud bylo schváleno úctyhodných tisíc projektů a jejich řešitelé již obdrželi více než 3 miliardy korun v zálohách. Tato čísla nejsou pro letošní rok v žádném případě konečná, neboť procesy administrace a posuzování předložených žádostí stále probíhají.

Mezi úspěšnými žadateli figurují na prvních třech místech školy a školská zařízení, neziskové organizace a organizace zabývající se vzděláváním a kariérový poradenstvím. Schválené projekty nejčastěji pomáhají zvýšit odbornost pedagogů, začlenit handicapované žáky a studenty a rozvíjet především jejich jazykovou a informační gramotnost. Zaměřují se na inovaci studijních programů zejména s ohledem na technologický vývoj a výzkum a požadavky ze strany zaměstnavatelů a rovněž zlepšují podmínky pro práci mladých vědců. Velká část projektů rozšiřuje nabídku dalšího vzdělávání dospělých.

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost je víceletým tematickým programem řízeným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. V programovém období 2007-2013 umožňuje čerpat finanční dotace z Evropského sociálního fondu, jednoho ze strukturálních fondů EU. O podporu z OP VK mohou žádat zejména školy a školská zařízení, neziskové organizace a sdružení, obce a kraje, právnické subjekty z oblasti kariérového poradenství či výzkumné a vývojové instituce. Více informací naleznete v sekci strukturálních fondů.

Přidáno: 19.11.2009, Zdroj: MŠMT ČR

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.