Odborné semináře sexuální výchovy opět startují na českých školách

Billy Boy

(Praha, 11. října 2011) – „Láska ano, děti ještě ne“ aneb „Rady začínajícím milencům“, tak se jmenuje cyklus seminářů, který se v těchto dnech opět rozbíhá na základních a středních školách v celé republice. Do seriálu přednášek pořádaných vzdělávací agenturou CAT Ostrava a značkou kondomů BILLY BOY se zapojí téměř tisícovka škol. Cílem je doplnit téma sexuální výchovy na školách, připravit studenty na zodpovědný vstup do sexuálního života a umožnit jim diskusi s odborníky.

Jak vyplývá z výzkumů, role školského systému v sexuální osvětě mladistvých je stále mimořádně důležitá. „Pouze 5 % dospívajících totiž stihnou jako první poučit rodiče. Studenti se navíc často stydí probírat sexuální tematiku s rodiči a spíše se svěří nezávislým odborníkům,“ vysvětluje MUDr. Petr Kovář, koordinátor celorepublikového konceptu sexuální výchovy a osvěty pro ZŠ a SŠ, přední gynekolog a sexuolog, který přednášky vede.

Hormonální antikoncepce nestačíKondomy

Možností a typů antikoncepce je podle Dr. Kováře dnes celá řada, lidé si ale často neuvědomují, že jde o mnohem víc než ochranu před otěhotněním. Varující je zejména rapidní nárůst HIV pozitivních, kterých je nyní v ČR již 1 613, z čehož u 334 pacientů již nemoc propukla. Zároveň klesá spotřeba kondomů, což jasně ukazuje, jak málo se věnuje prevenci před přenosnými nemocemi. „Lidé přestali vnímat AIDS jako smrtelnou hrozbu, ale berou ji spíš jako chronickou chorobu, se kterou se lze dožít klidného stáří. I proto jsme se rozhodli spojit projekt s kondomy BILLY BOY. Mladí lidé si musí uvědomit, že kondom je stále nejspolehlivější ochranou proti přenosu pohlavních chorob,“ doplňuje MUDr. Kovář.

Zájem škol stále stoupá

Učitelé i studenti přednášky sexuologů vítají. V loňském roce se seminářů zúčastnilo 44 000 studentů, koordinátoři projektu pevně věří, že letos se počet ještě zvýší. „Sexuální výchovu jako předmět v naší škole nemáme, vyučujeme ji v rámci společenských věd a občanské nauky, ale nejsme specialisty v oboru, tudíž nemůžeme jít do hloubky a na řadu dotazů nedokážeme studentům přesně odpovědět,“ říká Mgr. Jarmila Marciánová ze Střední odborné školy veterinární v Kroměříži, která se akce zúčastnila v loňském roce. Studenti se na přednáškách ptají zejména na užívání hormonální antikoncepce a rizika s tím spojená nebo na očkování proti rakovině děložního čípku.

Semináře „Láska ano, děti ještě ne“ aneb „Rady začínajícím milencům“ jsou otevřené všem základním a středním školám v České republice.

Přidáno: 12.10.2011, Zdroj: Billy Boy

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si