Oč jde v pedagogickém minimu?

Říká se: Kdo umí, umí. Kdo neumí, učí. Pravdivost rčení necháme na posouzení čtenáři. Jisté ale je, že když už někdo skutečně umí a chce učit, nemá cestu jednoduchou. Čím dál častěji se totiž stává, že k výuce se odborník propracuje až časem, čili nestuduje peďák ani nic podobného. Jenže oni ho ke katedře nepustí jen tak na dobré slovo. Co potom s tím, když se o učitelství nezačnete zajímat ihned po nástupu na univerzitu? Stačí získat Osvědčení o učitelské způsobilosti neboli pedagogické minimum.

Není učitel jako učitel

Pro snazší pochopení celé problematiky si nejprve z hlediska kvalifikace charakterizujeme profesi skutečného učitele. Na úrovni základní a střední školy se předpokládá, že adept na místo učitele absolvuje vysokoškolské pedagogické vzdělání v příslušném oboru. Studium je nejdostupnější na pedagogických, někdy i filozofických fakultách. Jednotlivých studijních oborů, které pedagogické minimum zahrnují tak existuje celá řada. Pokud máte dostatečnou způsobilost k vybranému zaměření, můžete učit kdekoli, od mateřské až po střední školu.

Odborník není pedagog

Alespoň dle požadavků na učitelskou pozici. Především na středních školách je řada odborně vzdělaných pedagogů (ekonomů, strojařů, programátorů apod.), kteří si kvůli výuce musí doplnit pedagogické minimum. To samé platí o lidech, kteří chtějí na jakékoli úrovni učit cizí jazyky (na SŠ, v jazykovce nebo pro firmy). Pedagogické minimum se všeobecně hodí pro firemní výuku nebo pro pedagogický dozor nad dětmi.

Co obsahuje pedagogické minimum

Obecně jde o souhrn teoretických předmětů jako je pedagogika, psychologie, metodologie vzdělávání, sestavování učebních osnov a podobně. V rámci pedagogického minima musí být tyto znalosti doplněny o část praktickou, v nichž účastníci kurzu pracují na projektech, řeší nevšední situace a rozvíjí svou kreativitu. Oficiální praxe pak obsahuje pravidelné návštěvy ve vybrané instituci. Kurz pedagogického minima může zabrat jeden semestr (20 h) i dva roky (300 h). Lze do něj docházet prezenčně i o víkendech.

Kde získat osvědčení

Dnes už nemusíte kvůli pedagogickému minimu absolvovat pedagogickou fakultu. Stačí se poohlédnout po kurzech, které v rámci celoživotního vzdělání vypisují vybrané fakulty vysokých škol. Zde dostanete dodatečné pedagogické vzdělání, k jehož získání budete muset možná splnit požadavek předchozí praxe nebo VŠ vzdělání v případě výuky dospělých. U soukromých kurzů půjde o zisk pedagogicko-výchovných dovedností a bude vám na to stačit střední škola. Tak co, už jste se rozhodli, jestli chcete jít učit?

zdroj fotografií: www.istockphoto.com

Přidáno: 21.11.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.