Obnovitelné desetiletí: příležitost pro chytré nápady v diplomkách

Obnovitelné desetiletí - ocenění pro nejlepší projekty obnovitelných zdrojů v České republice je nový projekt iniciovaný Aliancí pro energetickou soběstačnost a Solární asociací. Cílem ocenění je upozornit na zajímavé realizované projekty v šetrné energetice i na nové nápady, které mohou tento moderní obor posunout vpřed. 

Přímo pro studenty a absolventy vysokých škol je určena kategorie Chytrá energie v diplomce, která hledá autory zajímavých nápadů využití obnovitelných zdrojů v diplomových pracích, ale zúčastnit se mohou také autoři disertačních projektů,“ uvádí koordinátor projektu Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Studentské práce mohou být aktuální i z předchozích let. Důležité je, aby navrhované řešení umožňovalo využití v praxi, a může se týkat jakékoli části sektoru obnovitelných zdrojů. „Využití šetrných zdrojů energie je výzvou pro vědu a výzkum, proto je naším cílem upozornit vedle již realizovaných projektů na chytré nápady, které mohou rozšířit využití obnovitelných zdrojů v příštích letech,“ dodává Martin Sedlák.

Absolventy oslovuje také druhá kategorie ocenění, která se zaměřuje na budoucnost: Obnovitelný start-up. Tato kategorie hledá nové firmy zabývající se technologiemi obnovitelných zdrojů například v kombinaci s IT, akumulací nebo elektromobilitou.

Další kategorie Obnovitelného desetiletí se týkají již realizovaných projektů využití obnovitelných zdrojů v rodinných domech, firmách nebo městech z let 2006-2016.

Hlavní cenou pro vítězný projekt v kategorii Chytrá energie v diplomce je finanční odměna ve výši 20 000 Kč a zapůjčení elektromobilu Nissan Leaf na jeden měsíc. Vítězný projekt v kategorii Obnovitelný start-up získá odbornou právní konzultaci od právní kanceláře AK Doucha Šikola (4 hodiny) a slevu ze služeb dotačního managementu v hodnotě 30.000 Kč od společnosti Brain Logistics.

Všichni autoři vítězných projektů dále získají prostor pro prezentaci svých prací: představení v celostátní příloze Deníku věnované ocenění Obnovitelné desetiletí (listopad 2016), možnost prezentace na parlamentní konferenci věnované šetrné energetice (prosinec 2016) a představení na konferenci věnované chytré energetice v rámci veletrhu Amper v Brně (březen 2017).

Pro studenty může být také atraktivní představení diplomových prací partnerům Obnovitelného desetiletí, jejichž zástupci z řad předních firmem české energetiky zasedají v odborné porotě. Jde například o ČEZ, Siemens, EY, Photon energy nebo UniCredit Bank.
 
Projekty lze nominovat pomocí formuláře na www.obnovitelnedesetileti.cz do 11. září 2016. O vítězných projektech bude rozhodovat odborná porota složená z renomovaných expertů. Výsledky budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru 13. října 2016 v Praze.

Při posuzování projektů bude kladen důraz na ucelená řešení, která zvyšují energetickou nezávislost, snižují výdaje za energie a šetří životní prostředí. Důležitým parametrem pro tuto kategorii je také míra inovací a unikátnost řešení.
 
Záštitu nad oceněním Obnovitelné desetiletí převzalo například Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostřední, ambasáda USA, vysoké školy i řada průmyslových svazů a asociací. Projekt zaštitují i osobnosti, mezi které nizozemský velvyslanec Ed W. V. M. Hoeks, poslanec a místopředseda Výboru pro životní prostředí Václav Zemek nebo vedoucí poradců předsedy vlády Vladimír Špidla.

zdroj informací a obrázku: Aliance pro energetickou soběstačnost

Přidáno: 26.08.2016, Zdroj: Aliance pro energetickou soběstačnost

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.