Oblečte se na zkoušky chytře

Vzdelani

Už je tu zase konec semestru a s ním i obávané zkouškové období. Jdete na zkoušku poprvé nebo vás čeká maturita? V našem článku najdete rady, co se na zkoušku hodí a co byste rozhodně měli nechat doma.Proč je to tak důležité? Nikdy nemáte druhou šanci udělat první dojem. Ať už vás čeká maturita, zkouška na vysoké škole nebo státnice, součástí vašeho úspěchu není jen objem znalostí, které se vám podařilo do hlavy dostat, ale také dojem, který na zkoušející uděláte při vstupu do místnosti. I když to málokdo z nich připustí, sympatie jsou také jedním z kritérií hodnocení.

Oblečte se jako lady, ostatní se k vám podle toho budou chovat

Každá z nás chce samozřejmě vypadat dobře a zdůraznit své přednosti. Snažte se však nic nepřehánět, protože to, co by třeba na profesora mohlo zapůsobit, by vaši profesorku mohlo znechutit. Na zkoušky tedy zvolte buď sukni a halenku, nebo například kostýmek v neutrálních či základních barvách. Zrovna v tomto případě totiž není vaší prioritou, abyste byla nezapomenutelná, ale spíše abyste vypadala elegantně a klasicky.

Sukně by neměla být kratší než nad kolena a dejte si pozor i na bokový střih, který může v nestřežený okamžik sklouznout níž, než chcete. Stejně jako délka sukně i hloubka výstřihu bude podrobena bedlivému zkoumání a měla by se tedy pohybovat ve střízlivějších rovinách. Pokud máte pocit, že se nemůžete předklonit, nebo se v dekoltu objevuje lem podprsenky, je výstřih moc hluboký.

Není bota jako bota

To samé platí pro boty. Ať už je váš styl jakýkoliv, na zkoušku zapomeňte na tenisky, žabky a sandály a sáhněte po společenských botách. Mohou mít i otevřenou špičku, ale v tom případě si do nich neberte silonky. Výška podpatku by podle bontonu neměla přesáhnout 4-5 cm, vyšší by totiž mohly působit vulgárně.

Co se týče doplňků, můžete být trošku odvážnější, ale vždy si vyberte pouze jeden prvek, který bude poutat pozornost, a zbytek nechte nenápadný. Například pokud si plánujete vzít dlouhé visací náušnice, nechte doma řetízek a naopak. Oblečení můžete doplnit třeba i vkusným náhrdelníkem z korálků, ale nejvhodnější jsou jednoduché zlaté či stříbrné šperky. I vaše líčení by mělo odpovídat spíše mladé dámě než účastnici cirkusu. Zapomeňte na divoce barevné oční stíny a červenou rtěnku, vsaďte na přirozený makeup.

Všechno oblečení, které si v den D plánujete vzít na sebe, by mělo být čisté a vyžehlené. Je dobrý nápad si je připravit den dopředu, abyste ráno před zkouškou nepobíhala po bytě a nehledala každý kousek oblečení zvlášť. Budete pravděpodobně už tak dost nervózní a je fajn mít o starost méně.

Gentlemani nosí kravaty bez obrázků

Bohužel se u zkoušky očekává oblek a na rozdíl od slečen nemáte možnost se mu vyhnout. Vyberte si tmavý, dobře padnoucí sako a kalhoty klasického střihu, košili s dlouhým rukávem a střídmou kravatu. Rozhalenky se na zkoušky nehodí. Kravatu si můžete sundat v momentě, kdy za sebou zavřete dveře ze zkoušky, tak teď vydržte vypadat jako gentleman.

Tohle není čas na vázanky s vtipnými obrázky, které by vám mohly ubrat body ještě než otevřete pusu. Jedna z mála částí oblečení, u kterých si můžete dovolit se trochu odvázat je košile. Kromě bílé zkuste sáhnout i po modré (budí důvěru) nebo třeba světle zelené. Fialová, růžová a podobné barvy by se mohly stát důvodem pro rádoby vtipné poznámky od profesorů, takže je nejlepší je nechat doma.

Bez obleku ani ránu

Při výběru obleku na zkoušky si dejte pozor na správnou velikost. V opačném případě totiž budete vypadat, jako by vám ho půjčil starší bratr. Sako musí dobře sedět v ramenou, to znamená, že mezi ramenem a paží nebude žádný prostor. Správná délka rukávů je do poloviny vzdálenosti mezi palcem a zápěstím a rukáv košile by měl být ještě o 1,5 cm delší. Klopy saka se nesmí nijak hrbit (máte malou velikost) ani odchlipovat (máte velkou velikost).

Také kalhoty musí sedět v pase bez toho, že by se hrabaly nebo příliš obepínaly postavu. Správná délka nohavic je vzadu k vrchní části podpatku a vepředu by měly tvořit jeden záhyb na botách. Boty tvoří poslední tečku celého obleku a mohou podtrhnout, nebo naopak pohřbít celý dojem. K obleku patří čisté a neokopané tmavé šněrovací boty. Ve stejném odstínu poté slaďte i pásek a budete vypadat perfektně.

Nezapomeňte, že když stojíte, sako musí být zapnuté na horní knoflík, zatímco spodní se nechává rozepnutý. V momentě, kdy si sednete, si sako rozepněte, aby se vám pohodlněji odpovídalo, ale nikdy si ho nesundávejte. Profesoři určitě ocení, že před nimi sedí mladý muž. Pokud vám formální oblečení u zkoušky nepomůže, určitě vám neuškodí. Takže hurá do obleku a hodně štěstí!

Přidáno: 13.05.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Monique Pilařová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si