O půlnoci do muzea? Počkejte si na osmý ročník Festivalu muzejních nocí 2012!

V pátek 18. května na celém území republiky zůstanou v nočních hodinách otevřeny dveře kulturních institucí, které obvykle zavírají už v šest. Důvod je prostý. Už po osmé totiž muzea a galerie pozvou zdarma své návštěvníky do stálých expozic i na speciální doprovodný program. Přijďte se podívat i vy tam, kde jste možná ještě nikdy nebyly. Některé budovy vám odhalí i jindy nepřístupné útroby nebo zákulisí kulturních festivalů.

V termínu 18. 5. - 9. 6. bude postupně ve všech českých a moravských městech probíhat Festival muzejních nocí, který má za cíl zpopularizovat prostředí muzejních sbírek. Také se ukázalo, že zatímco pravidelné návštěvníky zajímá spíše program sestavený přímo pro tuto noc, do stálých expozic zavítají i lidé, kteří by cestu do muzea možná nikdy nenašli. Je to večer, kdy všichni vyjdou do ulic a obcházejí muzea a galerie dle zajímavosti dramaturgické nabídky.

Mimo umění se můžete těšit na workshopy, ruční dílny, ochutnávky, vystoupení, koncerty a představení všeho druhu. Městské hrady a památky lákají spíše rodiny s dětmi na pověsti, rytíře a strašidla, instituce zaměřené na současné trendy se snaží zaujmout mladou generaci propojením různých uměleckých přístupů. V útrobách výstavy tak můžete zažít neopakovatelnou party nebo živé hudební a vizuální projekce.

V pátek odstartují maratón muzejních nocí například v Kutné Hoře, Olomouci, Chrudimi nebo Českém ráji. Poslední den bude patřit ponocování v téměř čtyřiceti pražských institucích.

Svoji muzejní noc si můžete naplánovat zcela sami. Pokud jste probíhající výstavy už viděli, vytypujte si nějakou módní přehlídku, promítání krátkých studentských filmů nebo umělecký market, kde pořídíte originální tretky a bláznivé doplňky.      

V rámci 8. ročníku muzejních nocí jsme pro vás vybrali alespoň několik zajímavých typů:

Ostrava – 19. 5.
18 h - Cirkus na zahradě Domu umění - možnost žonglování, chůze na laně, balancování

Brno – 19. 5.
Architektonické stezky – poznejte funkcionalistickou architekturu díky novému manuálu
17 h – Artjarmark – prezentace a prodej volné tvorby mladých výtvarníků na nádvoří Domu pánů z Kunštátu
18 h – Jazz z Chicaga na nádvoří Hansen - Joyce Hurley (USA) – Moravská galerie
23 h – New Fashion Contest - představení mezinárodní soutěže diplomových ročníků módního návrhářství vysokých škol z ČR, Bratislavy a Vídně – Moravská galerie (UMPRUM)

Praha – 9. 6.
19 h – Král v Thule – elektronická interpretace Goetheovy básně – Goethe-Institut
19 h - Chemistry Zone - streetartová a graffiti tvorba živě – The Chemistry Gallery
20 h - 3xR - redukuj, renovuj, recykluj – MeetFactory
21 h - Ochutnávka slivovice z Horňácka – NM – Národopisné muzeum - Musaion
22,30 - Animační studio KOUZELNÁ - mapping INSIGHT – mapping na fasádu Domu U Kamenného zvonu

Zdroj fotografií: cs-museums.cz, brnenskamuzejninoc.cz

Přidáno: 17.05.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si