Nový rok, nové lepší já

Vzdelani

Nový rok, nové lepší já - vážně to může fungovat? Už za sebou máme něco přes měsíc a půl nového roku, takže mi to nedá a musím se zeptat - jak dopadla vaše novoroční předsevzetí? Pořád se jich držíte, nebo se spíš drží ony vás? Vzpomínáte si vůbec ještě, o čem vlastně vaše předsevzetí byla? Jen tak trochu, matně, třeba když projdete kolem zrcadla cestou ze sprchy? Proč to zase nevyšlo?

Na novoroční předsevzetí nejsem expert. I když...nejspíš asi jsem, za ty roky, kdy jsem si je dávala, jsem se lecčemu přiučila. Toto jsou věci, které jsem vyzkoušela a zjistila, tak třeba pomohou i vám.

Motivace je základ
Pokud chcete něco měnit jen proto, že si myslíte, že by to bylo dobré, nebo že by to ocenili vaši nejbližší, veřte, že tohle skutečně nebude fungovat. Je to od vás sice hezké a chvályhodné, ale pokud změnu ale nechcete sami, pravděpodobně předsevzetí porušíte co by dup a jako bonus budete mít výčitky svědomí. Je dost možné, že i když vytrváte, nakonec se ve vás něco zlomí a vy to lidem, pro které to vlastně děláte, nakonec ještě vyčtete. Ta správná motivace k zásadní změně ve vašem životě jste pouze vy a nikdo jiný. Když si uvědomíte, proč se chcete měnit a co konkrétně, máte daleko větší šanci, že to tentokrát klapne. Chcete se učit španělsky, nebo děláte nudnou práci jen proto, aby to dobře vypadalo v životopise? To bohužel nestačí. Někdy je potřeba zatnout zuby a vydržet i kvůli malichernostem (jako například kvůli řádku do CV), ale dlouhodobě se to vydržet nedá.

Budu šťastnější až...
Doplňte si sami. Až zhubnu, až si najdu novou práci, až se naučím mandarínsky, až budu vydělávat milion dolarů měsíčně. Vážně tomu věříte, nebo se jen chytáte pomyslného stébla? Neměli byste se spíš teď sami sebe ptát, proč vlastně nejste šťastní a co byste proto mohli udělat jiného? Opravdu je těch pět kilo navíc ta jediná překážka, která vám brání být šťastní? Já si myslím, že ne. Nejsem psycholog, takže vás tady nebudu nudit řečmi, které objetivně ani nemusí být pravda, ale můj názor je, že v tom, abychom byli šťastní, si bráníme především my sami. Jasně, najít na sobě něco, co stojí za obdiv, je těžké, ale přínos to má daleko větší, než nesmyslná předsevzetí.

Nový rok jako záchytný bod
Něco vám vadí a chystáte se dát si hezky pohodlně na nový rok předsevzetí? Proč čekáte a nezačnete hned? Jistě, nový rok značí nový začátek, ale znáte skutečně někoho, kdo změnil své zlozvyky jen kvůli tomu, že je nový rok? Proč to nezměnit hned teď? Mám pro vás špatnou zprávu: nový rok nás nespasí a k zásadním změnám v životě ho taky nepotřebujeme. Chcete-li něco změnit, začněte hned a neodkládejte to. Nový rok stejně jednou přijde a vy budete mít pouze menší chuť měnit ustálené zvyky!

Odměňujte se!
Ne, odpovídající odměna za jedno zhubnuté kilo opravdu není kilo čokolády (škoda). Odměnit se ale můžete i jinak, vhodněji. Nové krásné tričko do posilovny nebo návštěva kadeřníka? To už zní lépe. Rozhodně se netrestejte, sebemrskačství rozhodně k motivaci nepřispívá. A s tím vlastně souvisí i poslední bod.

Neberte se moc vážně
Porušit dietu nebo jednou nejít na italštinu přece není konec světa ani důvod začít se nenávidět. Ať budete dělat co chcete, je velmi pravděpodobné, že se najde někdo, kdo to bude umět lépe a radostněji. To ale ještě nic neznamená! Vždycky si uvědomte, že danou věc zase vy umíte lépe, než spousta dalších lidí. Mějte se víc rádi, usmívejte se a dělejte hezké věci nejen pro ostatní, ale hlavně pro sebe!

Jaká jsou nejčastější předsevzetí, která si dáváme? Podle mého rychloprůzkumu jsou to tato:
1) Zhubnout a začít pravidelně cvičit
2) Změnit nebo si najít práci nebo brigádu
3) Začít se učit nebo pokračovat v učení cizího jazyka
4) Být trpělivější
5) Líp se učit :)
6) Přestat kouřit
7) Nedávat si už žádná předsevzetí
8) Udělat si řidičák
9) Zařídit si vlastní bydlení
10) Konečně si nějak uspořádat život (tedy najít si partnera, práci a někde už se konečně se ukotvit)

Snažila jsem se dát dohromady i seznam nejoriginálnějších:
1) Převléknout se ráno z pyžama a nechodit v něm až do odpoledne
2) Přibrat (šťastná to žena)
3) Naučit se plést
4) Začít přemýšlet pozitivně
5) Skočit s padákem
6) Víc naslouchat lidem okolo
7) Napsat knihu (nebo aspoň povídku...jednu jedinou, krátkou)
8) Vystříhat se hysterických záchvatů za volantem
9) Omezit dobu strávenou na sociálních sítích na půl hodiny denně
10) Koupit si jen jedny nové boty měsíčně.

Uznávám, že ne všechny body z nejoriginálnějšího seznamu jsou skutečně tak originální, ale snažit se najít alespoň několik předsevzetí, která by vybočovala z klasického tandemu přestat s něčím a začít s něčím jiným, bylo opravdu těžké. A co vy? Máte nějaká originální předsevzetí?

Přidáno: 08.02.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.