Nový ročník soutěže kreativních učitelů Domino Česká republika odstartoval

MŠMT ČRFinálovým kolem a vyhlášením vítězů za účasti ministra školství vyvrcholil letos v únoru první ročník celostátní soutěže digitálních výukových objektů DOMINO Česká republika, kterou ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), školami a partnery pořádá Národní institut pro další vzdělávání (NIDV). Z téměř dvou set přihlášených prací si první místo vybojovala Pavla Sýkorová z 10. ZŠ v Plzni za svou prezentaci a výukový materiál „Finanční matematiky se nebojíme“. Gratulujeme a věříme, že soutěžící, kteří se přihlásí do navazujícího ročníku odstartovaného 28. března 2012, předvedou stejně kvalitní práci, jako v případě této vítězky.

Role současného učitele se podstatně změnila, učitel by se měl snažit držet krok se svými žáky, a to nejen po stránce jeho technických dovedností. Je obdivuhodné, co všechno učitelé dokážou vytvořit, často i za nepříliš optimálních technických podmínek, které na škole mají. Stále totiž bude platit, že dobrou školu nedělá technika, ale lidé, kteří s ní pracují,“ dodává ředitelka NIDV Helena Plitzová.

Pro zástupce MŠMT je pak velkým zadostiučiněním, že podobné učební materiály, které přispívají k modernizaci a větší atraktivitě výuky na základních a středních školách v České republice, mohou vznikat i díky podpoře projektu „EU peníze školám“, v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) řízeném tímto ministerstvem. „Věříme, že i druhý ročník soutěže DOMINO přinese přehlídku a výběr těch nejlepších učebních materiálů v rámci podpory učitelů při využívání moderních technologií ve výuce“, sdělil ke startu nového ročníku soutěže náměstek ministra zodpovědný za evropské záležitosti Michal Zaorálek.

Proč název „D O M I N O“?

Tento akronym velmi dobře vystihuje vlastnosti, které by digitální učební materiál měl mít:

D           Didakticky propracovaný a Dynamický

O           Originální

M           Motivační

I             Interaktivní a Inovativní

N           Nekomplikovaný

O           Otevřený k aktualizaci, změnám a úpravám

Digitální učební materiály s těmito atributy je možné smysluplně využít v běžné hodině kdykoliv, doslova jako kostičku domina, která zapadá na své určené místo. Nezáleží na tom, zda jde o výklad, opakování či procvičování dané látky. A pokud jsou tyto materiály vybaveny také metodickým návodem, ba dokonce pracovními listy, mohly by je, a v případě soutěže DOMINO ČR také mohou, bez problémů využívat i jiní učitelé.

Časový harmonogram soutěže

28. března 2012         Vyhlášení 2. ročníku soutěže DOMINO ČR 2012 – 2013

15. října 2012              Uzávěrka pro podání přihlášek

Listopad 2012             Zemská semifinálová kola v Ostravě a v Praze

Prosinec 2012            Finálové kolo soutěže – celostátní přehlídka

Přihlášené soutěžní práce bude hodnotit odborná porota, která vybere do dvou zemských semifinálových kol v Ostravě a v Praze po dvaceti výukových objektech. Při veřejných prezentacích v rámci semifinálové přehlídky určí porota výukové objekty, které postoupí do celostátního finále.

Pro koho je soutěž určena?

Soutěže se mohou účastnit pedagogičtí pracovníci škol a školských zařízení, kteří vytvoří v libovolné oblasti či oboru vzdělávání vlastní elektronický výukový materiál včetně metodiky, pracovních listů i pomocných materiálů. Do soutěže budou zařazeny rovněž výukové materiály pro domácí přípravu žáků.

Jak se přihlásit do soutěže?

Přihlásit se je možné prostřednictvím: http://nidv.cz/domino/.

Soutěžní práce se vkládají prostřednictvím registračního formuláře na webových stránkách http://domino.nidv.cz.

 

Přidáno: 12.04.2012, Zdroj: MŠMT ČR

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.