Novinky na českém knižním trhu – knížky, které byste si neměli nechat ujít

Martin Zusak – Posel

Jako první se mi od tohoto australského autora dostala do rukou jeho proslavená Zlodějka knih – krutý, poetický a křehký příběh jedné německé dívenky za druhé světové války; příběh jednoho německého města, oddaného přátelství, nesmírné a nenápadné odvahy. Příběh židovského chlapce ukrytého ve sklepě chudé německé rodiny. A je to také příběh smrti, která je zde hlavní vypravěčkou – zděšenou, přepracovanou a nad očekávání soucitnou. Zusakův citlivý, avšak nepatetický jazyk mne uchvátil od první kapitoly, tím více jsem byla zvědavá na Posla, dílo starší, ale česky vydané teprve v tomto roce. Pojednává o klukovi z chudého předměstí kdesi v Austrálii, který má všechny předpoklady k tomu, aby z něj nikdy nic kloudného nebylo. Až na jeden, který se ukáže jako nejdůležitější. Když začne dostávat záhadné zašifrované úkoly, neuteče před náhlou zodpovědností. Po oznámení pouhé adresy musí rozhodnout, jak nejlépe pomoci lidem, kteří na ní žijí. A vždy je třeba, aby si poradil sám. Nezletilý taxikář, který doposud dělil svůj volný čas mezi svou partu kamarádů, psa a karty, postupně chápe, co je nutné udělat úkolem největším: se svým vlastním životem.

Orhan Pamuk – Černá kniha

Pokud máte náladu na jednoznačný lineární příběh, sáhněte po jiné knize a k té Černé se vraťte později. Byla by to škoda. Jeden z mála skutečně moderních tureckých autorů a nositel Nobelovy ceny za literaturu se českým čtenářům představil roku 2007 mnohohlasým románem kombinujícím tradiční vypravěčské postupy blízkovýchodních literatur s postmoderními prvky Jmenuji se Červená. Po nemalém úspěchu začaly v češtině vycházet jeho starší texty; Černá kniha je z nich nejkomplikovanější a nejméně průhledná. Mystický a alegorický příběh si pohrává s prvky detektivky spočívající v pátrání istanbulského advokáta Galipa po jeho zmizelé ženě (která nese příznačné jméno Rüya - sen). Příběh knihy i příběh života jsou neustávající poutí za čímsi, reflektované psaní splývá s bytím a svět se rozplývá v textu. Nelze než doporučit!

Karel Kryl – Země lhostejnost

Sbírka politických komentářů z let 1990 až 1993. Básník, skladatel a zpěvák nezaměnitelného hlasu a jedinečné poetiky byl v nemilosti nejen za totalitního režimu, ale díky své nekompromisní kritičnosti rovněž v rodící se popřevratové demokracii. Už kvůli tomu byla většina nyní pohromadě vydávaných komentářů publikována v regionálních denících se značně omezeným rozsahem. Nejspíš i díky tomu jich vzniklo jen 28.
Útlá knížka nám doplňuje obraz nemilosrdně přímého písničkáře se širokým rozhledem, který odmítal tolerovat nešvary nejen totalitní, ale i rádoby demokratické. A, bez ohledu na roky uplynuvší autorovy smrti, stále aktuální.

Lenka Procházková – Beránek – 2. vydání

Poprvé vyšel roku 2000, pokud vám tehdy unikl, máte druhou šanci. Kniha o křesťanství trochu jinak, než jak jsme zvyklí. Beránek popisuje život tesařova syna Ješuy od okamžiku, kdy do Nazaretu přijedou vojáci shánějící břevna a hřeby potřebné na výrobu křížů – obvyklého popravčího nástroje určeného židovským rebelům odmítajících se smířit s římskou nadvládou. Ješuovo putování zemí končící na obdobném kříži se opírá o známý biblický příběh, odlišuje se ale přísně osobním rozměrem a především Ješuovým hledáním Boha. Tesařský syn se snaží ulehčit život, dodat naději a životní radost lidem žijícím v neustálých starostech, bídě a obavách. Nevyhýbá se přátelství, pošetilostem ani tělesné lásce. Představuje si víru radostnou a odpouštějící, teprve po mystickém prožitku v jeskyni se jeho přání mění ve skutečnost; nachází Otce Boha, do jehož rukou může vložit ztrápené duše svých bližních. Ale během poslední zkoušky, na Golgotě, pochopí, že jeho jistota a víra byly jen iluzí. Nemá už ale dost sil říci svým učedníkům pravdu a uvrhnout je v zoufalství. Beránek není příběhem božího syna, nýbrž příběhem člověka.

Philip Roth – Spiknutí proti Americe - 2. Vydání

Alternativní historie vycházející z představy, co by se mohlo stát, kdyby se roku 1940 prezidentem Spojených států amerických nestal již potřetí Franklin Delano Roosevelt – demokrat a zastánce americké intervence do válkou zmítané Evropy, ale republikánský kandidát Charles A. Lindberg, který se proslavil nejen jako první pilot uskutečnivší sólový přelet Atlantského oceánu, ale také jako antisemita a obdivovatel Adolfa Hitlera. Politické události a děsivé změny společenského klimatu spějícího k nevyhnutelné radikalizaci celé země a protižidovským bouřím jsou popisovány očima malého židovského chlapce, žijícího se svou rodinou v židovské čtvrti New Jersey. Vyprávění citlivého dítěte pozorujícího, jak do jeho dosud bezpečného a v zásadě bezproblémového života nezadržitelně vstupuje hrůza a strach o vlastní život, dodává příběhu na naléhavosti. Ukazuje také, jak málo chybí, aby se jistoty, které považujeme za nevyvratitelné, zakymácely a zhroutily ze svých piedestalů.

Černá kniha lze pořídit v 0e-shopech za cenu od -(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
Země Lhostejnost lze pořídit v 0e-shopech za cenu od -(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
Inspirujte se také na dobré knížky pro děti či fantasy literaturu!
Přidáno: 17.04.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.