Nová etapa finančních mechanismů EHP/Norska

 

Na startu nové etapy

V polovině roku 2012 dojde k zahájení druhé fáze programu Finančních mechanismů EHP/Norska. Stejně jako v předchozí etapě je cílem programu snížení sociálních a ekonomických nerovností v EHP. Programová oblast Spolupráce škol bude usilovat o vytvoření vhodných podmínek pro navazování dobře fungujících mezinárodních partnerství mezi institucemi i jednotlivými osobami působícími v oblasti vzdělávání. Program nabídne svým zájemcům možnost mezinárodní projektové spolupráce a studijních stáží.

Na co můžeme navázat?

Jednou z prioritních oblastí první fáze programu Finančních mechanismů (2004–2009) byl Rozvoj lidských zdrojů, do něhož spadal Fond pro podporu spolupráce škol. Fond si kladl za cíl podporovat spolupráci mezi vzdělávacími institucemi v České republice a vzdělávacími institucemi na Islandu, v Lichtenštejnsku a v Norsku. Celkově bylo realizováno 278 mobilit studentů, 53 mobilit učitelů, 17 projektů Spolupráce v oblasti vzdělávání a 24 projektů v rámci Rozvoje institucí.

Počet uskutečněných mobilit a projektů v první fázi:Držitelé grantu (studenti) podle úrovně studia:

Po stopách účastníků

Představu o tom, co čeká případné žadatele o grant, si můžete udělat na základě následujících zkušeností držitelů grantu v předchozí fázi programu.

Hlavní rozdíl mezi školou v Lichtenštejnsku a v Praze vidím ve větší angažovanosti studentů i učitelů. Učitelé se studenty mnohokrát diskutují formu a obsah vyučování a neustále se snaží něco vylepšovat. Mají o studenty zájem, a to jak profesní, tak i velmi osobní. Každý studentem vypracovaný úkol byl pečlivě prostudován a náležitě zkritizován, úkoly jsou zadávány smysluplně, tedy ne tak, aby měl student čárku za „splněno“, ale spíše s ohledem na další užitek pro jeho projekt nebo pro něho samotného.“  Kateřina Čechová, ČVUT v Praze, Hochschule Liechtenstein

Po osmi letech spolupráce a vzájemných návštěv a bydlení v rodinách jsou mnozí norští kolegové naši rodinní přátelé. Rovněž se někteří studenti díky ubytování v rodinách do Norska vrací, ať už na brigádu, nebo návštěvu. Pro učitele je velkým přínosem, že mohou poznat, jak funguje norská škola. Po celou dobu stáže se volně pohybujeme po škole, chodíme do hodin, diskutujeme s kolegy. Mnohé, co nás za ty roky spolupráce zaujalo, se snažíme realizovat zde. Nejvíce asi zodpovědnost žáků v Norsku za své studium, sebehodnocení, vztah k učitelům a ke škole.
Projekt „Dietní výživa ve společném stravování – prakticky i didakticky 1+2“, Střední hotelnictví a gastronomie SČMSD Praha, s.r.o., Storhamar videregående skole, Norsko

I když už jsem slyšel o Islanďanech toho hodně, sám mohu říci, že to jsou velmi vstřícní a ochotní lidé. Ať už ve škole, na výletech nebo ve městě být s nimi byla obrovská zkušenost a hlavně mému pobytu dali naprosto jiný rozměr. Rozhodně můžu pobyt na Islandu vřele doporučit, vždyť kde jinde zažijete během půl roku polární dny nebo noci, polární záře, tornáda a zemětřesení? :-)“ Matyáš Prokop, Univerzita Hradec Králové, Háskolinn í Reykjavík, Island

Vyhlídky

V současné době probíhá finalizace programového návrhu. Na internetových stránkách www.naep.cz budou postupně zveřejňovány bližší informace o programu, termínech, oprávněných žadatelích apod. Předpokládá se, že v rámci programové oblasti Spolupráce škol budou podpořeny dva typy aktivit, Projekty mobilit a stáže a Projekty institucionální spolupráce. Do programu se budou moci zapojit jednotlivci i instituce, a to konkrétně studenti terciárního stupně vzdělávání, pracovníci ve vzdělávacím sektoru a vzdělávací instituce působící v oblasti školství.

Spuštění programu v podobě zahajovací konference je plánováno na květen/červen 2012, v červenci 2012 bude vyhlášena první Výzva k předkládání grantových žádostí.

Harmonogram:

červen 2012                         
zahájení programu
červenec 2012 první Výzva
do září 2012 termín podávání grantových  žádostí
říjen - listopad 2012 hodnotící proces
prosinec 2012/ leden 2013 informování o výsledcích, podepisování grantových dohod
duben 2013 druhá Výzva

 

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si