Norština, jazyk dvou tváří

Severogermánský jazyk, kterým se po světě dorozumívá necelých pět miliónů lidí, přitahuje rok od roku stále větší pozornost českých zákazníků jazykových škol. Mnohé zájemce o norštinu možná překvapí skutečnost, že nejde o jediný jazyk. Historické okolnosti totiž z Norska vytvořily zemi, jejíž obyvatelé se vzájemně nemusí dorozumět.

Ačkoliv se nejstarší norské písemné památky psaly runovým písmem, dnešní norština zapisovaná latinkou neztrácí nic ze svého mystického kouzla. Na vývoji norštiny se nejvíce promítly historické vztahy s Dánskem. Po osamostatnění Norska v roce 1814 vznikly v zemi dvě spisovné formy jazyka, které přijaly své dnešní názvy v roce 1929. Většina Norů se tak uchýlila k užívání jazyka bokmal (a jeho konzervativní formě riksmal), kterým hovořili vzdělanější měšťané, nejvíce se blížil dánštině a ochotně pohlcoval výrazy z mnoha jiných jazyků. Z norských nářečí byl uměle zformován druhý jazyk nynorsk (landsmal), který má přes svou očividnou podobnost s bokmalem blíže ke švédské výslovnosti.

Obě formy norštiny sice mají rovnoprávné postavení, české jazykové školy, které se zabývají výukou tohoto severského jazyka, ale logicky dávají přednost jazyku většiny – bokmalu. „Největší obtíže mi dělá výslovnost některých samohlásek, určité a neurčité tvary podstatných jmen a rozhodně neobvyklý slovosled,“ říká studentka Dominika Záveská, která se učí variantu bokmal prvním rokem.

Podle lektorky norštiny Dity Vondrákové se cizinec v Norsku může obstojně dorozumět i švédštinou. Podobně se domluví znalec norštiny ve Švédsku a konec konců i v Dánsku. „Vztah mezi skandinávskými jazyky je přibližně stejný jako vztah mezi češtinou, polštinou a slovenštinou,“ vysvětluje Vondráková.

Veřejné jazykové kurzy norštiny dostupné v Praze (zdroj: databáze serverů www.jazykovky.cz a www.firmy.cz)

Jazyková škola
Místo
Cena za semestr kurzu
Počet hodin v týdnu, popřípadě za semestr (vyučovaná úroveň)
Adresa
Dana Čepková
Praha 1, Revoluční 8 Závisí na frekvenci a počtu účastníků kurzu od 4250 do 8500 Kč
1 x 2 hodiny nebo 2 x 2 hodiny (začátečníci, mírně pokročilí, středně pokročilí, konverzace s rodilým mluvčím)
www.revolucni.com
Jazykový institut Praha Praha 1, Národní 37 7650 Kč
2 x 2 hodiny (začátečníci)
www.jipka.cz
Language Centre David Holiš
Praha 10, Bratří Čapků 24 1800 Kč
1 x 2 hodiny (začátečníci)
www.lcdh.cz
Lingua Sandy
Praha 1, Truhlářská 22 3200 až 4990 Kč (podle frekvence a úrovně)
1 x 2 nebo 2 x 2 hodiny (začátečníci, mírně pokročilí)
www.lingua-sandy.cz
Noisis Praha 2, Bělehradská 79 3850 Kč
1 x 2 hodiny (začátečníci, mírně pokročilí)
www.noisis.cz
The Scandinavian House
Praha 1, Zlatnická 10 5120 Kč
1 x 1 hodina (90 minut) týdně (začátečníci, falešní začátečníci, mírně pokročilí, středně pokročilí, pokročilí, velmi pokročilí, konverzace)
www.scandinavianhouse.cz
Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s.
Praha 1, Spálená 14 3000 Kč při 5 a více účastníků / 6 120 při 2 až 4 účastnících
34 hodin (45 minut)
www.vso-praha.eu


Fut
Článek vznikl v rámci projektu FUTURA, který je financován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a hlavním městem Praha. Realizátorem projektu je Respekt Institut.


Přidáno: 12.03.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.