Nikdo neví o samotě víc než on

Když knihu Samota v českém vydání uvidíte poprvé, možná vám její obálka bude připadat stejně kontrastní jako mně. Před sebou budete mít poutavou obrazovou koláž složenou z výseků starých map, které ukazují několik blízkých i vzdálených zemí, doplněných o fotografii Eiffelovy věže a části tváře mladé Japonky. Celé to vypadá dost exoticky a dobrodružně. Nejistota ale nastává ve chvíli, kdy si přečtete titul knihy. Španěl Natalio Grueso napsal debut Samota (La Soledad) a ihned za ní sklidil kladné ohlasy kritiky i jiných světových autorů.

Prostřednictvím hrdinů jednotlivých příběhů procestujete svět. Budete se zcela samozřejmě přesouvat mezi Benátkami, Šanghají, Buenos Aires, Paříží, Bagdádem nebo Guatemalou. V knize, složené z mozaiky příběhů, které spolu zdánlivě i skutečně nesouvisí, se seznámíte s podivuhodnými až neuvěřitelnými postavami a jejich pohnutými osudy. Smutní hrdinové mají mimo osamění společné i činy, kterými dělají ostatní lidi šťastnými. I když kniha působí dost introvertně, nenechte se odradit.

Postupně se seznamíte s mladou Japonkou Keiko, která u sebe doma každý večer přijímá někoho jiného, aby vyplnila touhy ostatních. Seznamujeme se se zajímavou postavou předepisovatele knih, který pro různé nálady a životní situace lidem předepisuje vhodné knihy jako doktor léky. Jako dalšího sledujeme Ricarda Kublaita, fotbalového reportéra známého jako „hlas Argentiny“, jehož život ovlivní jedno odpoledne u mikrofonu. Hned v několika příbězích se objevuje Bruno Labastide, okouzlující ničema a dobrodružný strašpytel. Autor Samoty Natalio Grueso mezi své příběhy zakomponoval dokonce fiktivní dílo Pašerák slov od ještě neskutečnějšího autora Oilatana Tiasaje. Toto vyprávění má samo o sobě velice zajímavou myšlenku.

Myslím si, že každý, kdo by se v pětačtyřiceti rozhodl napsat svůj první román by chtěl napsat tak dobrou knihu, jako je titul Samota. Vždy, když se mluví o povedených debutech, přemýšlím, jak člověk, který před tím nic nenapsal, věděl, co měl dělat a jak to měl dostat na papír. Vždy je fascinující přemítat nad tím, o čem a jakou formou by psal člověk svoji knihu. Při takovém srovnání musí nutně dojít k poznání, že debut jako Samota je neobyčejná kniha plná autorovy vnitřní fantazie a soukromé samoty.

Ukázka:

Lucas dostal k narozeninám čtyři sta slov. První dvě vypotřeboval na poděkování matce a dalších čtrnáct použil na sepsání básně pro dívku, do níž byl zamilován. Před několika měsíci koupila nadnárodní společnost Pinkerton práva ke všem řečem světa, ke všem jazykům, jimiž se píše i mluví, ke všem možným slovům. Od té doby pak musel každý, kdo chtěl používat jazyk, zaplatit práva panu Pinkertonovi. A kvůli tomu se mluvilo čím dál tím míň. (s. 67)

GRUESO Natalio. Samota. Brno: Host, 2015. ISBN 978-80-7491-415-7. 256 s.

Více informací o knize najdete na stránkách nakladatelství HOST.

Přidáno: 30.06.2015, Zdroj: Host Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.