Netrpíte příznaky FOMO, strachu z toho, že vám něco uteče?

Po celém týdnu ve škole máte všeho tak akorát dost. Večer se už brzy stmívá a zrovna drobně mrholí. Vcelku s nadšením využijete nepřítomnosti spolubydlících, kteří odjeli na víkend domů, a schoulíte se s knížkou do toho nejpohodlnějšího křesla – nebo s časopisem či s nápadem na dobrý film. Po ruce máte skleničku vína (a) nebo tabulku čokolády a panující ticho působí jako hojivý balzám na zjitřené nervy a vyčerpanou mysl. Okno ven lesknoucí se kapkami deště měkce září ve světle pouličních svítilen. Cítíte klid a mír.

A do toho pípne mobil. A ještě jednou. Zapomenete na knížku, málem převrhnete sklenku s vínem a vrhnete se na druhou stranu pokoje a zběsile hrabete v tašce, ze které jste mobil zapomněli vyndat. (A jak se tohle vůbec mohlo stát? Napadne vás.)

Z obrazovky na vás zazáří obrázek kamarádů, kteří si očividně báječně užívají někde v klubu, alespoň na fotografii všichni doslova svítí, dál na vás čeká textovka oznamující, že další přátelé právě vyrazili na bezva jízdu do centra města. Odložíte mobil, ohlédnete se zpět na křeslo s knihou. Veškerá pohoda večera je pryč. Není divné trčet v pátek večer doma, probleskne vám zděšeně hlavou. Co by na to řekli ostatní…Svádíte sami se sebou boj, zda vyrazit do studeně provlhlé tmy za oknem a přidat se k pařícím kamarádům, nebo zůstat doma. Ať už se rozhodnete jakkoli, spokojení nejste: ven se vám nijak moc nechce, ale když zůstanete v křesle, budete si pořád představovat, co všechno se asi děje ve městě a oč ZROVNA TEĎ přicházíte.

Nejste v tom sami

Pocit rozpolcenosti, obavy, že jsme se nerozhodli správně a že bychom měli být někde jinde a dělat něco jiného, nepříjemná představa, že tam někde venku se děje cosi důležitého nebo aspoň skvělého a zábavného, oč přicházíme, je typickým problémem našeho, takzvaně digitálního věku.

Už si vysloužil i jméno:

FOMO: The Fear of Missing Out
Nejde o pocit, který máme, když se jednoho rána probereme a uvědomíme si, že je na čase něco udělat se svým životem, protože nám stále rychleji protéká mezi prsty. Nejde o strach ženy, která si náhle uvědomí, že na vytoužené, ale neustále odkládané dítě jí už nezbývá mnoho času.

FOMO se týká strachu mnohem mělčího, častějšího a banálnějšího – strachu z promeškaných či míjených příležitostí k zážitkům, zábavě a seznámením.
Facebook, Twitter, LinkedIn a další sociální sítě nás bez přestání zásobují více či méně intimními informacemi ze života přátel, známých, spolužáků i spolupracovníků. Máme přístup k jejich fotkám, komentářům a oblíbeným stránkám. POŘÁD SE NĚCO DĚJE. S internetem v mobilu můžeme být online takřka nepřetržitě. A třeba máme pocit, že i musíme: Co kdyby nám něco uteklo?

A tak se stane, že potkáváte lidi, kteří oči zabořené do obrazovky mobilu nezvednou ani na přechodu, ve škole neustále „nenápadně“ kontrolují, zda jim něco nového nepřišlo, a přerušují povídání s kamarádem nebo přítelkyní proto, aby se podívali, jestli se někde jinde neděje něco zajímavějšího.

Někde jinde se mají lépe

Ať už zrovna děláte cokoli, trpíte-li těžkým FOMO, budete mít po kontrole zpráv dojem, že ostatní prožívají něco zajímavějšího a zábavnějšího. Nedokážete už být spokojeni se svým životem a svými rozhodnutími, ani co se maličkostí týče.

Fotky a komentáře přátel vám připomenou, co všechno jste nestihli. Neuvědomíte si už to, že profil na Facebooku nemusí mít se svým majitelem příliš společného: většina lidí má tendenci uveřejňovat zábavné a lákavé příspěvky, které mají v ostatních vzbudit dojem, že dotyčná osoba je skvělá, zajímavá a dokáže si života patřičně užít. Pečlivě vybrané fotografie a vybroušené hlášky umně zakrývají samotu, pocit nepatřičnosti a plochost.

A především vzbuzují FOMO v ostatních.

Spíše odosobnění a odtrženost než propojování

Často se tvrdí, že digitální technologie nám pomáhají udržovat kontakt s ostatními lidmi na takové úrovni a s takovou intenzitou, jaké bychom jinak nebyli schopni. Do jisté míry je to pravda – s přáteli žijícími daleko od nás můžeme být ve styku alespoň na síti, snadno se také dozvíme o chystaných akcích a zajímavých příležitostech. Na druhou stranu…pokud přerušíme hovor s přítelem, abychom si prohlédli nejnovější fotky a stavy, pokud se nejsme schopni soustředit ani půl hodiny, aniž bychom cítili nutkání kontrolovat, co je nového…dá se ještě mluvit o kontaktu? O propojení?

Nové technologie nám dávají spoustu nových možností, musíme se je ale naučit používat tak, aby neškodily nám ani ostatním.

Jak se zbavit FOMO?

Nejjednodušší a zároveň nejtěžší recept je velice prostý: zahoďte mobil a vypněte počítač. Většina z nás si to nemůže dovolit na dlouho, ale minimálně na víkend má tuto možnost každý. Nebo alespoň omezte čas trávený na internetu (i na tom v mobilu) a zakažte si kontrolovat novinky během večírků, jídla a povídání s rodinou, kamarády a partnery.

Vůbec nejdůležitější je začít si vážit vlastního života a nedat tolik na představy druhých o trávení volného času. Nemůžete být na několika místech zároveň a nemusíte o to ani stát.

Přidáno: 04.10.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.