Nekonference Barcamp nabízí unikátní formát přednášek a témat pro odborníky, nadšence i laiky

Vzdelani

Brno, Vsetín, Znojmo, Ostrava nebo Praha. Právě v těchto městech můžete i několikrát do roka narazit na jedinečné akce sjednocené pod hlavičkou Barcamp. Jde o mezinárodní síť konferencí, které sami pro sebe organizují lidé se stejnými zájmy. Lehce se může stát, že jednou přijdete jako účastník a příště už zde budete přednášet. Pokud vás formát otevřených přednášek a workshopů zaujal, můžete Barcamp na vybrané téma uspořádat i ve vašem městě.

Ze světa do Čech
Tradice Barcampů byla zahájena v roce 2005 v Kalifornii. Od té doby se tento trend stihl rozšířit do Evropy i dál. U nás se netradiční konference objevily v roce 2010. Primárně je Barcamp orientovaný na web a technologie. Své poznatky a zkušenosti z praxe zde přednáší programátoři, grafici, ajťáci i textaři. Formát této akce se však využívá i pro tematicky jinak zaměřené konference (politologický Barcamp).

Přijď, uvidíš, uslyšíš
Organizátoři konkrétního Barcampu dají veřejnosti vždy dostatečně dopředu vědět, kdy se další akce uskuteční. Tím současně vyzvou zájemce o přednášení a začnou sbírat zajímavá témata jednotlivých prezentací. Hlásit se mohou všichni, kteří se nestydí mluvit na veřejnosti a mají co říci k vybranému tématu Barcampu. Běžně vedle sebe v programu vystupují odborníci s praxí v mezinárodních firmách i studenti a zájemci o obor, kteří si například přivezli zkušenosti ze zahraničního pobytu. Nesrovnávají se akademické tituly, pracovní posty ani léta praxe. Prostor dostane každý, kdo se včas přihlásí o slovo. Důležité je podotknout, že návštěvníci neplatí žádný vstup a přednášející nedostávají honoráře.

Barcamp na dálku
Velkou výhodu těchto nekonferencí je také skutečnost, že jsou všechny velmi dobře zdokumentované. Na webu po skončení akce dohledáte nejen fotogalerii, ale především slidy z přednášek a videa všech vystupujících. Přednášky mají většinou kolem čtyřiceti minut a jsou ve skvělé kvalitě obrazu i zvuku. Dohledatelné jsou všechny ročníky, které se u nás uskutečnily. Díky internetu najdete i spoustu informací o zahraničních Barcampech, které se pořádají po celém světě.

Barcamp aktuálně
Zaměříme-li se na rok 2013, zjistíme, že se už jeden Barcamp stihl odehrát ve Vsetíně. Hned 19. ledna proběhly konference na téma technologií a webu. K častým tématům patřily zmínky o sociálních sítích, online marketingu, startupech nebo web designu. V případě, že vás myšlenka Barcampu zaujala a chtěli byste si ho vyzkoušet na vlastní kůži, budete mít v nejbližší době možnost v Brně. Zde se již 23. března uskuteční celodenní konference s názvem „Bořit a ničit“. Hlavním téma bude motivace a protikorupční politika. Akce se zúčastní iniciativy jako jsou Žít Brno nebo Brnění.

Další události:


Zdroj fotografií: barcampostrava.cz

Přidáno: 22.02.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.