Nejznámější městské legendy

Urban legends - zaručeně pravdivé příběhy šeptané jaksi pokoutně a šířící se rychlostí blesku. Co na tom, že je oficiálně nikdo nepotvrdí či naopak přímo vyvrátí. Všichni přece víme, že „oni“ si nechávají spoustu věcí pro sebe…

Strašidelné báchorky vyvěrající z lidské záliby nechat si mráz „příjemně“ přebíhat po zádech a zároveň ze strachu z neznámého a nejistého doprovází naši historii pravděpodobně už od dob, kdy si naši prapředci choulící se kolem ohně v tmavé jeskyni vyprávěli příběhy o strašlivých bytostech číhajících ve tmě hned za bezpečnou hranicí osvětleného prostoru. To, že se před jeskyní skutečně pohybovali tvorové, které by neozbrojený člověk nechtěl potkat, životnost takto předávaných legend jen podporovala.
Podobné je to i dnes, máme strach ze světa kolem nás, tak úplně mu nerozumíme a do určité míry se bojíme rádi. Jinak by filmové horory už dávno zašly na úbytě.

Všichni jste jich slyšeli spoustu – typicky vždy od nějakého kamaráda, kterému to také někdo řekl. Najít původce městské legendy je takřka nemožné, vyprávějící jsou ale svatosvatě přesvědčeni, že se to doopravdy někomu stalo. Jen přesně nevědí komu.

Injekční stříkačky zabodnuté do sedadla

U snad nejrozšířenějšího městského mýtu v Praze si dokonce pamatuji původce. Když mi bylo asi deset let, kamarádka se zapřísahala, že její tatínek – řidič autobusu – je běžně nachází. Injekční stříkačky nakažené virem HIV (v jiné verzi žloutenkou) mají do sedadel tramvají a autobusů zabodávat zlomyslní feťáci, aby nakazili nic netušící cestující. Někdy dokonce ke stříkačce připojí lístek s výsměšným oznámením: „Gratuluji. Právě jsi byl nakažen virem HIV.“

Vzpomínám si, že už jako dítěti mi vrtalo hlavou, jak přesně jsou ty stříkačky do sedadla zabodnuté (muselo by to být zespodu, aby jehla trčela nahoru) a jestli se člověk o jehlu doopravdy píchne, anebo jestli se stříkačka pod tlakem uvolní a spadne na zem.
Možná ani netušíte, že tato legenda obchází světem minimálně od 80. let minulého století a úspěšně se šíří po mnoha zemích v Evropě i mimo ni. V 90. letech se díky internetu dočkala značného oživení, což ostatně platí pro všechny novodobé báchorky.
Společné všem je i to, že skutečně mohou mít reálný základ (jak mnoho lidí rádo upozorňuje), ale daleko spíše díky tomu, že někoho inspirují, než že by vznikaly na podkladu skutečných událostí.

Žiletky ve sladkostech a na toboganu

Lidstvo zjevně miluje ostré předměty a s oblibou se děsí představami, kde všude by se mohly vyskytnout.
Nejedna babička zakázala nebohému vnoučeti řádění na toboganu s odůvodněním, že zlí lidé na skluzavky lepí žiletky, které nebohému dítěti klidně rozříznou nohu či jinou část těla až na kost.
Tato morbidní historka se opět nešíří jenom na území České republiky, přestože „všichni vědí“, že v Praze Podolí a v Liberci se nějaká ta žiletka občas najde.Jako obvykle už nikdo neřeší takové detaily, jak by se žiletka musela na tobogán upevnit a jak je možné, že senzace chtivá média o těchto skandálech cudně mlčí. A to i v okurkové sezóně, kdy ze zoufalství vytáhnou na světlo ledacos.
V Americe je oblíbená varianta se žiletkami číhajícími ve sladkostech. Rodiče se tak děsí toho, jaké následky může mít zabalení nevinně vypadající čokoládové tyčinky dítěti k svačině.

To tady schováváš mrtvolu, nebo co?

Kdo z nás po vstupu do hotelového pokoje (zejména poněkud ošuntělého vzhledu) podezřívavě nezačichá? Vtípky o mrtvolách ukrytých pod matrací postele, popřípadě ve skříni, jsou rozšířené stejně jako senná rýma. Patří k nim i doprovodný kolorit – jak si jdete stěžovat, personál vás ale nanejvýš vybaví osvěžovačem vzduchu nebo doporučením, ať si otevřete okno, vám to nedá, nadzvednete matraci postele a najdete rozkládající se mrtvolu.
Jaké muselo být překvapení uklízečky v americkém Capri, když roku 2003 v rámci důkladnějšího úklidu provětrávala postel a mrtvolu pod matrací skutečně našla. Poslední host v onom pokoji, který tam strávil tři noci, si stěžoval na silný zápach, ale nechal se uchlácholit interiérovou vůní.

V Ikea kradou děti

Také jste to slyšeli? Jen pár týdnů zpátky se v obchodním domě ztratila pětiletá holčička. Zoufalí rodiče vzburcovali personál, ale dítě jako by se vypařilo. Teprve po zavření všech východů a důkladném propátrání prostoru ji našli na záchodech – v cizích klučičích šatech, zfetovanou a s obarvenými vlasy na ježka. A nestalo se to zdaleka poprvé.
Skutečnost, že tahle báchorka je na druhý poslech děravá jak cedník, nijak nebrání tomu, aby se podobné poplašné zprávy objevovaly se sebevědomou periodicitou. Poprvé je zaznamenali v USA v 70. letech 20. století a jejich obliba zatím neklesá.

Pudl v mikrovlnce

Téhle věří spousta lidí. Pochází z doby, kdy se mikrovlnné trouby začaly stávat běžnou součástí domácností. V Americe prý nějaká paní jednoho deštivého dne chtěla po návratu z procházky usušit svého pudla, a protože fénování zabere spoustu času, jednoduše ho zavřela do mikrovlnky. Nebohé zvíře pochopitelně nepřežilo a rozhořčená majitelka žalovala výrobce, že v manuálu k přístroji ani slůvkem nevaroval, že sušení živých zvířátek v mikrovlnce je krajně nevhodné. Nakonec prý vysoudila spoustu peněz. A výrobci mikrovlnek od té doby přidávají v návodu k použití odstaveček o zákazu vkládání živých zvířat do trouby.

Přidáno: 10.12.2012, Zdroj:  Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.