Největší filmová akce roku je za dveřmi: MFF CINEMA MUNDI 2013

Brno– Přesně za týden ožije brněnská kulturní scéna pestrou „kulturní smrští“ z celého světa. Ve středu odstartuje čtvrtý ročník Mezinárodního filmového festivalu CINEMA MUNDI. Ve svém programu přinese v průběhu osmi dnů na šest desítek snímků ze všech kontinentů, více než dvacet zážitkových doprovodných akcí a divákům nabídne také jedinečná setkání „tváří v tvář“ se slavnými filmovými hosty.

HVĚZDNÉ TIPY - potvrzení hosté festivalu

 • Portugalský režisér João Canijo se zúčastní obou projekcí svého filmu Krev mojí krve (Sangue do Meu Sangue). Poutavé rodinné drama z předměstí současného Lisabonu získalo mimo jiné Cenu FIPRESCI na MFF v San Sebastianu.
 • Účast na obou festivalových projekcích potvrdil i Mike Magidson, režisér snímku Inuk, který bylletošním oscarovým kandidátem z Grónska. Původem americký tvůrce s bohatýmidokumentaristickými zkušenostmi natočil příběh o návratu k vlastním kořenům, kde většinu rolí sehráli domorodí Inuité.
 • Turecká delegace představí snímek Když vzplane oheň (Ateşin Düştüğü Yer). Vítězné dílo filmového festivalu v Montreálu se inspirovalo reálným skutkem otce, který se rozhodl zavraždit vlastní dceru, jejíž nemanželské dítě by pošpinilo čest rodiny. Snímek osobně uvede režisér İsmail Güneş spolu s herečkou Yeşim Ceren Bozoğlu.
 • Ukrajinský snímek Ten, který prošel ohněm (Toj Chto Projšov Kriz Vogoň) se stal velkým diváckým hitem a v Brně ho představí režisér Michajlo Iljenko. Dobrodružný příběh válečného hrdiny, který skončil jako náčelník indiánského kmene, čerpá ze skutečných osudů ukrajinského letce Ivana Datsenka.
 • Slovenská režisérka Iveta Grófová navštíví festival ve středu 6. března, kdy se uskuteční promítání jejího celovečerního debutu Až do města Aš. Syrový snímek o mladé slovenské dívce, která marně doufá, že najde štěstí v nejzápadnějším koutě Čech, soutěžil mimo jiné v sekci Na Východ od Západu na MFF v Karlových Varech.
 • Fanoušky českého filmu potěší exkluzivní předpremiéra filmu Martin a Venuše, které se zúčastní delegace tvůrců v čele s režisérem Jiřím Chlumským.
 • Z dalších významných hostů festivalu účast potvrdili: režisér Jan Hřebejk, režisér Jiří Menzel, herec a patron festivalu Bolek Polívka, herec a zpěvák Jan Budař s kapelou

Nadále jsou otevřená jednání s delegacemi z následujících zemí: Švýcarsko, Polsko, Srbsko, Finsko, Estonsko, Peru

FILMOVÉ TIPY – Hlavní filmová sekce

V hlavní sekci čtvrtého ročníku MFF Cinema Mundi si mohou diváci vybírat z celkem 41 titulů, které představují to nejlepší ze současné filmové tvorby všech kontinentů, a míří v tuto chvíli již z celého světa za diváky do Brna. „Kolekce je rozmanitá nejen z hlediska teritoriálního, ale i tematického či žánrového,“ uvedl dramaturg festivalu Lukáš Skupa.

Divákům doporučuje zejména následující snímky: Zatímco filmy jako Náš domov (Kazoku no kuni / Japonsko), Očista (Puhdistus / Finsko) či 80 milionů (80 milionów / Polsko) přinášejí zajímavý pohled i do méně známé historie států, jiné se obracejí k velmi aktuálním otázkám. Afghánský snímek Kouzelný kámen (Syngué sabour) řeší válečné trauma a zároveň ženskou emancipaci v tradičně mužské společnosti. Švýcarská Sestra (L’Enfant d’en haut) odkrývá některé nelichotivé jevy této na první dojem prosperující země. Podobně zneklidňující pohled na život v současné keňské metropoli nabídne dále i film Nežít jen napůl (Nairobi Half Life). Program doplňuje také kvalitní žánrová tvorba - indický tragikomický snímek Barfi!, romantická komedie ze Singapuru Konečně slavná (Already Famous), nizozemský rodinný film Kauwboy, pohádkové melodrama Sněhurka: Jiný příběh (Blancanieves) či zástupce akčního žánru v kolumbijském provedení Práskači (El Cartel de los Sapos). Konečně ani letos nechybějí snímky, které se probojovaly do nejužšího výběru v soutěži o Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film - Láska (Amour), Královská aféra (En Kongelig Affære) nebo Malá čarodějka (Rebelle).


FILMOVÉ TIPY - Současná latinskoamerická komedie

„Černá, melancholická, romantická, absurdní či satirická - podobné přívlastky mají komedie, prezentované v letošní latinskoamerické sekci zaměřené na veseloherní tvorbu z Mexika, Argentiny a Brazílie,“ uvedl Skupa. Z kolekce čítající celkem 16 snímků je většina situovaná do současnosti zmiňovaných států a řada z nich bude na festivalu uvedená v české premiéře. Z nabídky upozorňujeme například na následující tituly:

 • Snímky mexického režiséra Luise Estrady Peklo (El infierno) a Báječný svět (Un mundo maravilloso), kde zpracování aktuálních společenských a politických témat ozvláštňují prvky satiry a černého humoru.
 • Horký den v Porto Alegre (Ainda Orangotangos) - bizarně humorný příběh zprostředkovaný originální formou v jediném plynulém záběru.
 • Film Hra o slitování (O Auto da Compadecida), který přiznává inspiraci pikareskními romány a patří k největším kasovním trhákům v historii brazilské kinematografie.
 • Hudba na zavolání (Música en espera) - zástupce argentinské romantické komedie, kde se v titulní roli představí jedna z největších latinskoamerických hvězd Natalia Oreiro.

Aktuální program naleznete vždy na www.cinemamundi.info

ZAHÁJENÍ MFF CINEMA MUNDI – Harmonogram

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu CINEMA MUNDI se uskuteční ve středu 27. února na náměstí Svobody od 15 hodin.

Náměstí Svobody:

15:00 – 16:15 Hitrádio Magic Brno
16:15 – 17:00 Kapela Indienami
17:00 – 17:15 Zdravice hostů MFF CINEMA MUNDI (Jan Hřebejk, Jan Budař, Bolek Polívka)

Cinema City Velký Špalíček:

18:00 – 18:30 VIP zahájení v Cinema City VŠ
18:30 – 20:30 VIP zahajovací projekce filmu Terapie Láskou
18:30 – 18:45 Delegace MFF CINEMA MUNDI k veřejné zahajovací projekci filmu Terapie láskou*

* vstupenky na tuto projekci se řídí ceníkem Cinema City

DOPROVODNY PROGRAM - v rytmu Latinské Ameriky

Letošní doprovodný program MFF Cinema Mundi nabízí ještě pestřejší možnosti zábavy a poznávání, nežli tomu bylo loni. Program je koncipován jako rozšířené poznávání kultur a zvyklostí cizích zemí, především pak Latinské Ameriky, které je letos věnována speciální filmová sekce. Například projekce snímku Čínsky bufet (Un cuento chino) bude součástí komponovaného večera, zahrnujícího i ochutnávky kulinářských specialit a představení brazilského bojového umění capoeiry. Nebudou chybět ani lekce latinsko-amerických tanců. Na své si přijdou také milovníci hudby. Je pro ně připraveno několik klubových scén, koncertů a tanečních vystoupení. Na závěr festivalu čeká návštěvníky multikulturní „Cinema Mundi party“, která je provede kolem světa v průběhu jediného večera a kterého se
účastní osobně Miss Expat 2012 Paula Miranda Gonzalez. Podrobný doprovodný program naleznete v příloze.

VSTUPENKY – předprodej zahájen

Předprodej Festival passů a vstupenek je zahájen počínaje dnešním dnem. Vstupenky si mohou diváci zakoupit na pokladnách festivalových kin a divadel (vždy pouze na představení v daném místě) – pokladny jsou otevřeny každý den 1 hodinu před první projekcí. Vstupenky na představení v Divadle Šansonu budou k zakoupení až v době festivalu.

Základní vstupenka stojí 100 Kč, snížené vstupné pro studenty, seniory a ZTP 80 Kč. Filmy ze sekce Latinskoamerických filmů jsou za jednotnou cenu 60 Kč. Festival pass (4 + 1 zdarma) 400 Kč, se slevou pro studenty a seniory 320 Kč. Další podrobné informace a aktuality jsou průběžně zveřejňovány na www.cinemamundi.cz a na Facebooku.

Přidáno: 21.02.2013, Zdroj: CINEMA MUNDI

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si