Nejpodivnější názvy knih: Ukrajinské traktory, tvaroh i sexovaná kuřata

Pokud jste si někdy mysleli, že tituly Erekce, ejakulace, exhibice a další příběhy obyčejného šílenství Charlese Bukowského nebo Hovno hoří od Petra Šabacha patří k odvážným a netypickým názvům knih, pak slyšte o ceně Diagram. Časopis Bookseller založil již v roce 1978 každoroční tradici předávání cen knihám s nejpodivnějším názvem. Pro tituly je Diagram Prize stejnou prestiží jako pro jiné knihy Man Booker Prize a další podobná ocenění.

Lidé rádi divné věci

To platí samozřejmě i o knihách. Budete se divit, co jsou schopni autoři a nakladatelé vymyslet za šílenosti. Je to každopádně v jejich zájmu, protože skutečně originální až zvláštní tituly prodávají. Obdrží-li navíc kniha cenu Diagram, zvýší se její prodejnost, stejně jako v případě ocenění týkajícího se kvalit a přínosu konkrétní knihy. V některých případech stoupne i samotná hodnota knihy, takže se pak prodává za poměrně vyšší cenu než na počátku. Nakladatelé mají logicky zájem na vydávání neotřelých titulů s podivným obsahem, protože jim to přinese publicitu a zájem vyhraněných skupin čtenářů.

Na počátku byly myši

Diagram Prize je udílena od roku 1978, kdy vůbec první ocenění pro nejdivnější titul knihy získal Sborník z jednání druhého mezinárodního sympozia o bezsrstých myších. Pokud znáte nějakého zoologa, bude pro vás snazší uvěřit tomu, že někdo napsal knihu pojmenovat právě takto. Vítězové posledních ročníků však dokládají, že důvtipu, fantazii a čirému bláznovství se ani v nakladatelské branži meze nekladou. Co říkáte například na vítěze roku 2010 s názvem Světový výhled pro tvaroh v 60miligramových baleních na léta 2009-2014? Mezi další nominované na cenu Diagram patřily knihy Prověřte si svého koně pomocí bomby nebo Stručná historie ukrajinských traktorů.

O čem jsou nejpodivnější tituly knih posledních let:

Vzory estonských ponožek z celého světa

Obsáhlé pojetí dal svému dílu autor Aino Praakli, který v knize mapuje typy a vzory ponožek a punčoch, které se v tradičním estonském pletařství využívají. Díky tomu, že téma rozšířil na celý svět, najdete v knize řadu vlivů, které se promítly do podoby estonských pletených vzorů. Norský vzor zřejmě už vyšel z módy.

Století těžby písku v bristolském zálivu: Díl druhý

Kniha s ‚dobrodružným‘ názvem jednoduše popisuje historii obchodu s pískem od počátku až do dnešních dnů. Spisovatel Peter Gosson se mimo jiné zaměřil na velšské pobřeží, které pamatuje úplný počátek obchodování v roce 1912. A o čem byl tedy první díl?

Systematika kancelářských židlí

Pokud nevěříte v evoluční teorii u kancelářského vybavení, přečtěte si revoluční publikaci Jonathana Olivarese. Vyčerpávajícím způsobem zachytil vývoj moderních pracovních židlí.

Houba v křesťanském umění

Mykologický námět knihy o duchovních symbolech jistě ocení především milovníci houbaření. Autor John A. Rush zde rozvíjí teorii, že sám Ježíš je personifikací svaté houby Amanita muscaria, čili muchomůrky červené. No napadlo by vás to?

Vaříme s hovínkem

V překladu Cooking with Poo odkazuje k přezdívce thajské autorky, která se v jejím rodném jazyce překládá jako krab. V angličtině je to ovšem zavádějící a čtenáři mohou považovat sbírku receptů od Thajky Saiyuud Diwong za velice svéráznou knihu o vaření.

Zdroj úvodní fotografie: www.istockphoto.com

Přidáno: 29.10.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.