Nejoblíbenější zkoušky z němčiny

Ani dravá angličtina neodradila Čechy od studia jazyků sousedů. I když zájem o němčinu rok od roku mírně klesá, pořád patří mezi řeči, o jejichž využitelnosti není třeba diskutovat. Výuka němčiny se těší oblibě především proto, že znalost němčiny zvyšuje hodnotu zaměstnance či studenta na trhu práce. Ještě větší účinek pak má správně vybraná mezinárodně uznávaná a certifikovaná jazyková zkouška. Na to, jaké zkoušky z tohoto jazyka přitahují nejvíce pozornosti, se pokouší odpovědět statistika vypracovaná správci obsáhlé databáze jazykových škol a jejich kurzů na internetové stránce Jazykovézkoušky.cz.

Podle uveřejněných dat si zájem návštěvníků specializovaného serveru Jazykovézkoušky.cz v období od 1. ledna do začátku prosince roku 2007 dělí jazykové zkoušky Goethova institutu a rakouského ÖSD. Každý desátý dotaz směřoval ke zkoušce Goethova institutu ZD (Zertifikat Deutsch), která dokládá mírně pokročilé znalosti držitele certifikátu (B1 na stupnici znalostí podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky). Zhruba osm procent návštěvníků stránky se zajímalo o pokročilou zkoušku Goethova institutu ZMP (Zentrale Mittelstufenprüfung – úroveň C1), o nižší úroveň Státní jazykové zkoušky, která nemá mezinárodní platnost, a o zkoušku ÖSD – Mittelstufe, která dokládá pokročilou znalost němčiny na úrovni B2. Ke dvěma dalším zkouškám ÖSD (začátečnická Grundstufe – úroveň A2 - a mírně pokročilý Zertifikat Deutsch - úroveň B1) směřoval zájem zhuba 7,5 procenta návštěvníků.

Mezi nejvyhledávanější jazykové zkoušky z německého jazyka patřily i další tři z nabídky Goethova institutu: ZdfB (Zertifikat Deutsch für den Beru – úroveň B2), ZOP (Zentrale Oberstufenprüfung – úroveň C2) a KDS (Kleines Deutsches Sprachdiplom – úroveň C2). Zhruba stejné pozornosti se dočkala i pokročilá varianta Státní jazykové zkoušky. Zájem o ni a o zkoušky ZOP a KDS, které dokládají znalost na úrovni rodilého mluvčího, naznačuje, že je v České republice stále velké množství lidí, pro něž je komunikace v němčině velmi důležitá.

Jazyková zkouška
Návštěvníci* (v %)
ZD 10,29
ZMP 8,79
SJZ - základní 8,51
ÖSD - Mittelstufe 8,09
ÖSD - Grundstufe 7,66
ÖSD ZD 7,43
ZdfB 6,72
SJZ – všeobecná 6,44
ZOP 5,37
KDS 4,37
Jiné 26,33

* návštěvníci serveru Jazykovézkoušky.cz, kteří vyhledávali informace o jazykové zkoušce

Článek vznikl v rámci projektu Futura financovaného Evropským sociálním fondem, Českou republikou a hlavním městem Praha. Projekt realizuje Respekt o.p.s.

Přidáno: 25.06.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.