Nejlepší způsoby, jak se naučit cizí jazyk

Studium cizího jazyka je běh na dlouhou trať. Vyžaduje spoustu času, úsilí, ale především motivace. Naštěstí už ale v dnešní době existuje spousta způsobů, jak se cizí jazyk naučit. Nespoléhejte se proto jen na jeden a využijte všech prostředků, které jsou k dispozici.


Kurzy v jazykových školách

Jazykové kurzy jsou asi nejčastějším způsobem, jak se učit cizí jazyk. Jazykové školy sice nejsou zrovna nejlevnější, ale cena kurzů je pořád ještě přijatelná. Na kurzech se navíc učíte společně s ostatními studenty, což může být pro některé motivující. Dejte si jen pozor, aby vás vyučoval kvalifikovaný lektor se zkušenostmi s výukou.

Soukromá výuka

Pro některé neexistuje efektivnější způsobu studia cizího jazyka než se soukromým lektorem. Pokud máte opravdu dobrého učitele, zlepšíte se během soukromých hodin velmi rychle, jelikož budete hned opraveni a můžete mít hodiny soustředěné přímo na to, co vám nejde. Nevýhodou je ovšem vysoká cena.

Samostudium

Rozhodnete-li se ušetřit za jazykové kurzy a stát se samoukem, pak můžete využít všech materiálů, které jsou vám v dnešní době už k dispozici. Existuje totiž spousta učebnic, časopisů, CD, DVD nebo internetových studijních programů. Samostudium je sice velmi flexibilní, ale má i své nevýhody . Nikdo vás totiž nebude opravovat, když se něco naučíte špatně, a navíc budete muset být opravdu hodně motivovaní, abyste dodrželi svůj rozvrh. Na druhou stranu ale třeba už i existují internetové komunity, ke kterým se můžete zdarma přidat a v rámci nichž můžete komunikovat s dalšími studenty vašeho jazyka nebo posílat práce k opravě rodilím mluvčím.

Jazykové pobyty v zahraničí

Spousta lidí začne se studiem cizího jazyka při dovolené v zahraničí. Vycestování do země, kde se cizím jazykem mluví, může být sice náročné, ale zase je to velmi efektivní metoda. Jazykem jste totiž neustále obklopeni a vám nezbývá nic jiného, než se nějakým způsobem vyjádřit. Právě proto jsou čím dál tím oblíbenější i jazykové pobyty v zahraničí, které nabízí například společnost ESL Jazykové Pobyty. V rámci nich vyjedete do vámi vybrané destinace, během dopoledne navštěvujete jazykovou školu a ve volném čase si nové znalosti procvičujete v praxi. Ať už si vyberete svůj  kurz angličtiny třeba ve Velké Birtánii nebo se rozhodnete pro kurz němčiny v Německu, vaše investice se vám nakonec vyplatí, jelikož v zahraničí se dopředu posunete mnohem rychleji než v jazykové škole doma.

Mobilní aplikace

Díky stále větší poptávce po smartphonech existuje čím dál tím více aplikací na ně. Oblíbená je například aplikace Voxy, díky které si můžete číst zprávy přizpůsobené právě vaší jazykové úrovni. Aplikace Brainscape vám zase pomůže procvičovat gramatiku a slovní zásobu. Otázky, které odpovídáte špatně, se vám pak opakují.

Obklopte se jazykem

Studium je efektivnější, když se vámi studovaným jazykem co možná nejvíce obklopíte. Vylepte si třeba doma lístečky se slovní zásobou. Čím víc si jich budete všímat, tím rychleji si daná slova zapamatujete. Máte kamarádku, která se učí stejným jazykem? Sejděte se spolu na konverzaci. Koukejte se na filmy nebo čtěte knížky, zlepšíte si tím poslech i výslovnost. Zkuste zkrátka váš studovaný jazyk co možná nejvíce vyhledávat.

Zdroj obrázků:  

obrazek1: http://www.flickr.com/photos/15311119@N02/1620237005/sizes/m/in/photostream/
obrazek2: http://www.flickr.com/photos/simmonscollege/3113658134/sizes/m/in/photostream/
Přidáno: 01.03.2013, Zdroj: ESL Education s.r.o

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.