Nejhorší jsou trpaslíci! 45. výročí založení Divadla Járy Cimrmana

Rozumní chlapci! Toto jsou rozumní chlapci!? Vždyť je to tu jeden vedle druhého samý debil nebo blbeček! Vždyť se podívejte! Debil – blbeček, debil – blbeček, debil – blbeček! Akorát támhle vzadu – to je snad jediná výjimka – sedí dva blbečci vedle sebe!!!

Dědeček s babičkou tráví většinu času na hřbitově. Babička však někdy o půlnoci rodinu krátce navštěvuje.

Rytíř Hynek z Michle je politická mrtvola.

Znáte? Jak by ne; hry dnes již ne zapomenutého českého génia Járy Cimrmana během let takřka zlidověly – spousta citátů a hlášek si volně koluje v povědomí a na internetu, aniž by každý z těch, kteří je sdílejí, opakují a smějí se jim, nutně věděl, kdo je jejich autorem. Ono to s tím autorstvím vůbec není jednoduché…

Žižkovské Divadlo Járy Cimrmana slaví 45 let od svého vzniku. Ani divadlo, ani jejich specifické úvodní semináře ke hrám, zdařile parodující vědecké přednášky, nemusím dlouze představovat. Podobně už málokoho překvapí existence řady dalších, s Cimrmanem spojených artefaktů.

K mým nejoblíbenějším patří Dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou (20 metrů vysokou rozhlednu do poslední chvíle, jdete-li po cestě, vůbec nevidíte), Léčivý pramen Járy Cimrmana na Kokořínsku (zcela a úplně bez vody, zato s malovaným plecháčkem) a Památník Járy Cimrmana hned u železniční zastávky Kaproun v oblasti České Kanady označující místo, na kterém „stanul v noci z 28. na 29. června český velikán Mistr Jára Cimrman poté, co byl vyloučen z přepravy v osobním vlaku č. 4052 z Nové Bystřice. Dle podoby památníku šlo o vyloučení poněkud rázné: Drtílkova plastika zachycuje zadní polovinu Cimrmanova těla, kterak dopadla na zem po zřejmě silném nakopnutí místa, které se k tomu samo nabízí. Časem vedle ní vyrostla mohyla z kamenů (mezi jejich škvírami vždy mokne několik vzkazů – podle nejlepší cimrmanovské tradice pravděpodobně s přáními, která by se neměla splnit) a (jak jinak) Cimrmanovo ohniště.

Roku 2005 uspořádala Česká televize anketu o Největšího Čecha (poněkud poplatnou pořadu BBC Největší Britové) ve snaze najít člověka, kterého Češi považují za „největší osobnost naší historie i současnosti.“ Osobně jsem se děsila toho, jakého popového halekala spoluobčané vyberou; ohromné množství hlasů pro Járu Cimrmana mne příjemně překvapilo. Tvůrce ankety zřejmě poněkud méně; účast fiktivních postav zpětně zakázali navzdory tomu, že v originálním pořadu BBC žádné námitky proti legendárnímu (a dle současných poznatků pouze legendárnímu) králi Artuši nevyvstaly.

Milovníci Cimrmana se ani po neúspěchu petice požadující znovuzařazení českého génia do soutěže nezalekli, počkali si dva roky na alespoň menší příležitost a v anketě iDnes hledající vhodné protikandidáty Václava Klause dali svému oblíbenci druhý nejvyšší počet nominačních hlasů. Při skutečných volbách by se bohužel nedalo předejít smutně známému problému: fiktivní postava se u nás nemůže stát ani prezidentem.

Na začátku byly akvabely

Možná o tom ještě nevíte, ale také akvabely jsou Cimrmanovým vynálezem a současně jedním z důvodů, proč se Cimrman proslavil. Byl to takový dárek k Vánocům. Poprvé se totiž nic netušící veřejnost mohla o největším českém géniovi dozvědět 23. prosince 1966 z „přímého přenosu“ z neexistujícího pražského podniku nazývajícího se Vinárna u Pavouka.

A jak ke vzniku akvabelistiky došlo? Podle doktora Evžena Hedvábného (v jehož liptákovské chalupě byla bedna s Cimrmanovskou pozůstalostí objevena) díky námořnímu neštěstí. „Ano - a plavil se do Afriky přes Středozemní moře. Tam najeli na minu, zapomenutou z první světové války. A jejich parník vyletěl do povětří a taky se přitom potopil. Zachránilo se tam několik zvířat - hadi se teda utopili všichni - a námořníků několik a také několik lidí. Mezi nimi právě Jára Cimrman, spolu se sedmi trosečníky, kteří se drželi jednoho přeraženého stožáru, a jelikož to bylo v zimě, a voda byla poměrně dost chladná, a když už byli na pokraji zoufalství, že všichni utonou, hlavně tedy umrznou, tou zimou ve vodě, tak Jára Cimrman přišel na to, že by se měli nějak zahřívat společně. Tak prostě vymyslel pro ně takové cviky ve vodě, které potom všichni na jeho povel prováděli..."
Šebánek: "Aha."
Dr. Hedvábný: "A postupem času je to začalo tak zajímat a bavit, že než je za třináct dní vylovili, tak sice byli na kost vyzáblí, ale nicméně měli nacvičeny tři celovečerní programy akvabelistiky.“

Autory dnes poněkud pozapomenutého (ve srovnání s Divadlem Járy Cimrmana) pořadu byli Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek, ke stálým hostům patřil krom dr. Hedvábného (v civilu muzikologa Karla Velebného) kouzelník Jožka Meran Blažejovský a playboy Čejka.

Mění se některé z tváří divadla, jeho podstata ale zůstává stále stejná: vážně se tvářící humor, mystifikace a pseudovědeckost.

S nápadem přenést vysílání z rozhlasu na divadelní jeviště přišel Jiří Šebánek a shromáždil kolem sebe skupinu nadšenců, mezi něž patřil Miloň Čepelka, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Velebný, Jan Trtílek, Oldřich Ungra a Helena Philippová (režisérka Vinárny u Pavouka). Postupně se umělecké cítění skupiny rozdělilo, Jiří Šebánek roku 1980 z divadla odešel a společně s dalšími cimrmanology provozoval Salón Cimrman. Salón vydal několik CD a knih, je autorem rozhlasových a televizních pořadů – oproti divadlu se příliš nezajímá o Cimrmanovy hry a klade větší důraz na absurditu.

K neduhům stáří, postihujícím hlavně intelektuály, patří především dvě vady, komplementárně spojené. Jsou to: neschopnost udržet myšlenku a neschopnost myšlenku opustit (Švestka)

Spolehlivý lék proti trudnomyslnosti - Jarmara.at – vyzkoušejte sami, komentáře netřeba.

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Přidáno: 22.10.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si