Nedostali jste se na vysokou? Studujte jazyky!

(Praha, 8. 6. 2010) – Přichází období přijímacích zkoušek na vysoké školy. A s ním i obava: Co když se nedostanu? Psychologové i potenciální zaměstnavatelé se shodují – v tom případě je skvělou volbou pomaturitní studium jazyků. A nejde už zdaleka jen o angličtinu.  Mnohem větší šanci na uplatnění budou mít ti, kteří hovoří navíc například francouzsky nebo čínsky.

Angličtina už nestačí

Podle zástupců agentur volí rodiče i studenti stále nejčastěji angličtinu, která se stala univerzálním dorozumívacím jazykem. Její znalost je tedy již v požadavcích zaměstnavatelů téměř samozřejmostí. Studenti by se proto měli začít v pomaturitním studiu zaměřit zejména na další světové jazyky, které jsou ve světě obchodu stěžejní.

„Renesanci zažívá například ruština a naprostým trendem současnosti je studium čínského jazyka. Ve středoevropském prostředí stále dominuje němčina a tradičně atraktivní francouzština či španělština,“ říká o zájmu studentů ředitel středoevropské jazykové a překladatelské agentury CEET David Matuška.

Zároveň přidává pohled z druhého břehu, tedy budoucích zaměstnavatelů. „Například v Praze působí stále více firem ze Skandinávie. Angličtina je nutností, kdo ale umí navíc ještě švédsky, norsky či jako v případě společnosti Nokia finsky, ten má samozřejmě body navíc. Lidé by měli tyto trendy sledovat a snažit se při budoucím hledání uplatnění něčím upoutat a odlišit,“ potvrzuje Matuška současný vývoj.

Názor psychologa a také pohled z praxe

Pomaturitní studium jazyků doporučují i psychologové. „Nedostane-li se maturant na vysokou školu a je-li to jeho cílem, pak dlouhodobé jazykové kurzy jsou dobrou volbou. Udržují studentovi mozek v kondici, prohlubují studijní návyky a řád. V neposlední řadě výborná znalost cizích jazyků ulehčuje studium jakékoliv vysoké školy a otvírá možnost studia v zahraničí,“ potvrzuje psycholog Lucian Kantor.

Až na podruhé se na vysokou dostala například Martina Zedníková z Liberce. „Hlásila jsem se na Hospodářskou fakultu TUL a u přijímaček jsem pohořela právě na jazyku. Přihlásila jsem se tedy na denní studium němčiny na jedné jazykové škole a za rok jsem se na VŠ dostala zcela bez problémů, z němčiny jsem dokonce byla hodnocena jako jedna z nejlepších,“ popisuje svou zkušenost Martina Zedníková.

Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání se v roce 2009 ke studiu na vysoké školy hlásilo zhruba 146,6 tisíc uchazečů. K přijímacím zkouškám se dostavilo 93 %, přijato jich bylo 105,6 tisíc.

Přidáno: 08.06.2010, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.