Nebaví vás učebnice? Zkuste stolní hru!

Word Up je zábavná stolní hra pro každého, kdo má zájem se zdokonalit v anglickém jazyce. Hra obsahuje tisíce otázek tříděných do 5 úrovní obtížnosti (začátečníci až pokročilý). Hráči různých schopností můžou hrát společně, ale každý hráč odpovídá na otázky přiměřené jeho úrovně znalostí.

Hru vytvořil Matthew Errey, australský učitel angličtiny, s více než patnácti lety zkušeností s výukou studentů všech věkových skupin, z Thajska, Japonska, Koreje a Francie. Na vývoj hry měli i podíl jeho kolegové, kteří mu pomohli s přípravou a kontrolou otázek testováním hry v jejich kurzech a zlepšováním designu a hratelnosti hry.

První vydání hry Word Up vyšlo v roce 1992 a stala se světově nejprodávanější stolní hrou pro výuku angličtiny. Poslední verze hry je používána v 70 zemích, v domácnostech, školách, jazykových institutech, včetně EF, ELS, Inlingua, The British Council a mnoho dalších.

Bylo provedeno mnoho průzkumů na využívání vzdělávacích her a to obzvláště pro výuku cizích jazyků. Z výsledků vyplývá, že v dnešní se na hry nepohlíží jako na pouhý doplněk výuky, ale i jako na důležitou součást každé výuky cizího jazyka. Hry motivují studenty a pomáhají vytvářet uvolněnou atmosféru při výuce. Poskytují možnost procvičení různých jazykových dovedností ve smysluplném kontextu a jsou také užitečné pro podporu lepší komunikace studentů mezi sebou.

Word Up testuje a rozvíjí širokou škálu jazykových schopností. Čtení a výslovnost se procvičují během hry, kdy si hráči vzájemně pokládají otázky a následně na ně odpovídají. Poslechové schopnosti nejsou procvičovány jen když hráči poslouchají své otázky na něž jsou tázáni, ale i když slyší otázky a odpovědi spoluhráčů. Jsou k tomu motivováni tím, že úspěšnost spoluhráčů ovlivňuje každého jednotlivého hráče v jeho šance na výhru. Také zvědavost, zda odpověď, kterou měli na mysli bude ta správná, zvyšuje pozornost při hře i když daný hráč zrovna není na řadě.

Hra rozvíjí použití gramatiky v praxi a to obzvláště v kategoriích "Missing Word" a "Multiple Choice". Ty obsahují časové věty, části rozhovorů, idiomy a frázová slovesa atd.. Slovní zásoba je procvičována ve všech kategoriích, ale nejvíce v "Crossword Clues". Hláskování má ve hře svou vlastní kategorii a je zahrnut americký i britský způsob hláskování. Word Up testuje i obecné znalosti, jako je třeba zeměpis, historie, věda, umění atd.. Samozřejmostí by mělo být, že hráči mezi sebou během celé hry komunikují v angličtině a tím jsou neustále procvičovány vyjadřovací schopnosti hráčů.

Word Up je vhodný pro hráče v každém věku. Otázky z nižších úrovní obtížnosti mohou být vhodnější pro mladší a méně zkušené studenty, žádné otázky však nebyly navržené speciálně pro děti nebo dospělé.

A jak se Word Up hraje? Hráči hází kostkou a posunují se po herní ploše figurkami. Přitom odpovídají na otázky, které jsou rozděleny do čtyř kategorií: "Missing Word", "Crossword Clues", "Multiple Choice" a "Spelling". Správné odpovědi přinášejí barevně odlišené žetony, které hráči sbírají. Hráč, který nasbírá dva žetony z každé kategorie otázek se stává vítězem.

Více informací najdete na stránkách hry - www.word-up.cz.

Přidáno: 22.01.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.