Naučte se psát kvalitní akademické eseje – American Way!

Fubrightova komise připravila na druhou polovinu srpna seminář o akademickém psaní na amerických univerzitách pod vedením amerického studenta Gartha Pattersona. Devadesátiminutový seminář, který se kromě základních obecných pravidel psaní esejí zaměří specificky také na písemné práce vyžadované při přijímacích či výběrových řízeních, proběhne nejdříve v Brně v prostorách Moravské zemské knihovny ve středu 23. srpna od 14 hodin a potom i v Praze přímo ve Fulbrightově komisi ve čtvrtek 24. srpna od 16.30 hodin.

Znalost pravidel a postupů při psaní písemných prací, v USA nazývaných „eseje“, je základem úspěchu při samotném studiu v USA, neboť americké vysoké školy jsou vyhlášené velkým množstvím esejí vyžadovaných od studentů v průběhu akademického roku a celého studia. Zatímco však američtí studenti jsou na požadavek vyjadřovat se kriticky, strukturovaně a srozumitelně písemnou formou intenzivně připravováni od útlého věku, studenti z České republiky nejsou zvyklý psát zdaleka tolik písemných prací a chybí jim tedy obvykle potřebné dovednosti a cvik a v důsledku toho také znalost efektivních postupů a někdy dokonce i základních pravidel.

Specifickým formátem písemných prací jsou eseje vyžadované při přijímacím řízení na amerických, ale i jiných zahraničních školách. Účel těchto esejí se liší podle stupně studia, ale písemná vyjádření ilustrující osobnost uchazeče nebo jeho motivy a plány bývají nezbytnou součástí balíčku podkladů, které student odesílá na univerzitu a jež jsou základem rozhodnutí o přijetí a případně také o udělení finanční pomoci. Podobné motivační dopisy jsou rovněž velmi často požadovány různými nadacemi a organizacemi nabízejími stipendia.

Umění napsat dobrou „esej“ je tedy dovedností velmi praktickou, nemluvě o obecné společenské a profesní výhodě těch, kteří se zvládnou vyjadřovat dokonalou písemnou formou.

Garth Patterson, stážista Fulbrightovy komise, je studentem třetího ročníku prestižní soukromé školy Hampdon-Sydney College ve Virginii. Tato všeobecná vysoká škola je vyhlášena svým programem akademického psaní. Garth sám působil jako lektor a poradce studentů v této oblasti a má se psaním akademických textů bohaté zkušenosti.

Seminář je bezplatný, Fulbrightova komise ovšem vzhledem k omezenému počtu míst vyžaduje registraci. Přihlásit se můžete e-mailem na adrese tesar@fulbright.cz.

Brněnský seminář se koná díky podpoře Americké knihovny–InfoUSA Moravské zemské knihovny.

Autor: Jakub Tesař - studijní poradce Komise J.W. Fulbrighta

Přidáno: 11.08.2006, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.