Naučit se hebrejsky je zkouškou trpělivosti

Ze skupiny netradičních jazyků patří hebrejština spíše k těm méně populárním. Přesto se zájem o ni v jazykových školách zvyšuje. „Motivace pro hebrejštinu je podmíněna ve velké míře zájmem o židovskou kulturu. Zajímají se však o ni i lidé, kteří jsou s hebrejským jazykem spojení pracovně. Tedy jednotlivci, kteří pracují pro izraelské společnosti,“ říká Rami Zen Al Deen z jazykové školy Scool.

Jedenadvacetiletou Michaelu přivedlo do kurzů hebrejštiny studium teologie. Pro studentku, která se zabývá religionistikou, hebrejština představuje most ke kořenům křesťanství a evropské kultury. „ Hebrejština je hodně složitá. Je to výzva. A samozřejmě je pro mě důležité vědomí, že hebrejsky jen tak nikdo neumí,“ říká Michaela.

Naučit se novodobou hebrejštinu, neboli ivrit, vyžaduje podle lektorů hodně trpělivosti. „Jak hebrejština, tak arabština jsou samozřejmě těžké už jen proto, že jejich psaná forma je odlišná od evropských zvyklostí. Další potíže nastávají ve výslovnosti těchto semitských jazyků. A jestli můžeme mluvit o tom, co je pro české studenty snadné?,“ vypočítává s úsměvem Rami Zen Al Deen. „Snadnějším jim jazyk může udělat jen jejich motivace a odhodlanost daný jazyk studovat.“

Některé jazykovky vypisují kurzy podle počtu přihlášených zájemců nebo zprostředkují studentům individuální lekce, některé pořádají pravidelné kurzy. Zájemci mohou využít i služeb tzv. ulpan, speciálních židovských škol hebrejštiny. Hebrejština stejně jako arabština se píše zprava doleva, nemá souhlásky a domluvit se s ní dá v Izraeli a židovských komunitách po celém světě.

Pražské jazykové školy, které vyučují kurzy hebrejštiny:

Název jazykové školy
Název kurzu
Cena
Kontakt
Jazyková škola Hlavního města Prahy Hebrejština 3600 Kč, 90 minut týdně www.sjs.cz
Jazyková škola Scool Hebrejština 4500 Kč, 90 minut týdně www.jazykove-skoly-praha.cz
Jazyková škola Revoluční ulice Hebrejština 4250 Kč, 90 minut týdně www.revolucni.com
Jazyková škola Tutor Hebrejština pro začátečníky 5199 Kč, 90 minut týdně www.tutor.cz
Sochnut – židovská agentura v České republice Hebrejština všech pokročilostech úrovní 4000 Kč – 5500 Kč, 90 minut týdně www.sochnut.cz

Fut
Článek vznikl v rámci projektu FUTURA, který je financován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a hlavním městem Praha. Realizátorem projektu je Respekt Institut,o.p.s.

Přidáno: 16.04.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si