Naše světy nejsou tak odlišné, jak se zdají – putovní výstava studentů o životě s handikepem

S nápadem na uspořádání putovní výstavy ze života handicapovaných přišla skupina čtyř studentů, kteří se setkali díky dobrovolnické práci v neziskové organizaci. Motivovalo je především zjištění, že naprostá většina jejich spolužáků o životě lidí s handikepem ví přinejlepším z doslechu.

Výstava, kterou finančně podpořila Nadace 02 v programu Think Big, zůstane do konce listopadu v aule Gymnázia Christiana Dopplera na Praze 5, poté se přemístí do dalších dvou škol.

Mezi světem tzv. zdravých a postižených zbytečně vznikají bariéry neporozumění, studu a nejistoty, jak se k handicapovanému člověku chovat.
„Díky dobrovolnictví jsme se seznámili s životem handicapovaných. Zjistili jsme, že i lidé s postižením mohou studovat, mít koníčky. Mohou skoro vše, co děláme my, jen někdy potřebují přizpůsobit prostředí, odstranit bariéry, přijmout pomoc. Zjistili jsme, že bariéry jsou často v nás, protože nevíme, co znamená život s postižením. Setkání s handicapovanými nám pomohlo bariéry překonat. Kolem nás však je hodně mladých lidí, kteří se blíže nesetkali s handicapovanými a nevědí, jak k nim přistupovat,“ vysvětlují členové týmu v tiskové zprávě o výstavě.

Inspiraci k vlastním projektům a představu o tom, co všechno organizace takové akce obnáší, můžete získat z odpovědí fotografky a koordinátorky Karoliny Granji.

Kdo jako první přišel s nápadem realizovat výstavu?
O uspořádání výstavy jsem uvažovala již dlouho. Ale uskutečnit ji se mi podařilo díky podpoře mých přátel Kateřiny Rohové, Vladimíra Sršňa a Terezy Skalické. Pomohla nám finanční podpora Nadace O2 z programu Think Big.

Na co jste se během přípravy výstavy především zaměřili?
Pro nás bylo důležité jednoduchou formou seznámit mladé lidi s životem handicapovaných. Rozhodli jsme se k tomu použít fotografie a krátké popisky. Chtěli jsme, aby výstava byla studentům srozumitelná a tematicky blízká, proto jsme fotili běžné věci ze života Terezy na vozíku (např. školu, kroužky, volný čas, sport, přátele).

Co si od ní s přáteli slibujete?
Cílem výstavy je odstranění bariér mezi studenty. Doufáme, že výstava pomůže mladým lidem, kteří se nesetkali s nikým s handicapem, pochopit lépe takový život.

Co bylo na přípravě výstavy nejnáročnější a nejzajímavější?
Nejnáročnější byla organizace výstavy a nedostatek času. Výstavu jsme začali připravovat v létě, kdy jsme měli prázdniny, ale největší přípravy probíhaly už během podzimní výuky na škole.
Nejzajímavější bylo vyzkoušet si koordinovat projekt v realitě. Pomohlo nám i vzdělávací semináře Nadace O2, která všechny zástupce podpořených projektů z programu Think Big vyškolila. Ráda jsme se dověděla více o internetovém marketingu, propagaci a projektové řízení.
Zajímavou zkušenosti bylo i příprava první výstavy ve škole, do které se zapojili naši přátelé a spolužáci. Poznali jsme se tak lépe. Také jsem byla ráda, že díky výstavě jsem mohla lépe poznat Terezu, která je na vozíku a její denní život.

Jak dlouho její příprava trvala?
Výstavu jsme připravovali v několika fázích. V létě jsme napsali projekt a podali jsme žádost Nadaci O2 do programu Think Big. Poté, co jsme obdrželi zprávu, že nás projekt byl podpořen, začali jsme pracovat na pořízení fotografií a produkci výstavy. V průběhu října jsme uskutečnili focení, přípravu textů a zabezpečili jsme rámování fotografií. Předposlední den v říjnu jsme výstavu zahájili na první střední škole, Gymnáziu Christiana Dopplera v Praze.

Kdy jsi začala s dobrovolnictvím?
Dobrovolničit jsem začala před několika lety. Pomáhala jsem v Nadaci Olgy Havlové, nejdříve s drobnými úkony v administrativě, později jsem s přáteli pomáhala ve stánku na Bambiriádě a poslední rok pořizuji fotodokumentaci z akcí nadace.

A co tě tomu vedlo?
Výchova v mé rodině, kde pomáhat je samozřejmostí.

Co tě na dobrovolnictví nejvíc baví?
Mám možnost vyzkoušet si různé činnosti, setkávám se se zajímavými lidmi. A samozřejmě mám hezký pocit, že mohu svou prací někomu pomoct.

Máš už představu, čemu se budeš věnovat v budoucnu? Chystáš se na VŠ?  
Studium na vysoké škole beru jako samozřejmost, ale nejprve musím úspěšně vystudovat střední školu. O budoucí volbě povolání teprve uvažuji, ale už teď vím, že by mne bavil marketing.

Jaké máš zkušenosti s fotografováním? Je to koníček od dětství?
K fotografování jsem se dostala náhodou. Před několika lety jsem pomáhala fotit dobrovolníky na Bambiriádě. Zjistila jsem, že mne to baví, a začala jsem se více o focení zajímat. Občas jsem fotila akce Nadace Olgy Havlové, při kterých jsem se setkala s profesionálními fotografy, kteří mi radili při focení. Byla to velice cenná zkušenost. Nejraději fotím lidi v jejich přirozeném prostředí. Jen bohužel už nemám tolik času, abych fotografie zpracovala.

Máš hodně kamarádů mezi handikepovanými?
S handicapovanými jsem se poprvé setkala při práci pro Nadaci Olgy Havlové. Ve škole studenty se zdravotním postižením nepotkávám. Setkání s handikepovanými mne hodně obohatilo a zjistila jsem, že spousta mladých lidí takovou zkušenost nemá a neví, jak mají s handikepovaným komunikovat.

Musela jsi sama na začátku překonávat nejistotu a obavy ze setkání s handikepovanými?
S handikepovanými jsem se potkala v dětství a v tomto věku všechno bereme přirozeně. Neuvažovala jsem o tom, že bych se měla bát či překonávat nějakou bariéru. Ale myslím si, že pokud se člověk s tímto tématem potká později, už to nebere tak přirozeně a určitě musí překonávat vnitřní nejistotu.

Co myslíš, že handikepovaní v naší společnosti nejvíce potřebují?
Respekt jako každá jiná lidská bytost. Myslím si, že nepotřebují zvláštní přístup, ale spíše možnost žít běžný život, být mezi námi, nebýt jiní.

Co může pro odstranění bariér udělat každý z nás?
Mluvit o tom, nebát se komunikovat, vnímat handikep jako běžnou součást života.

Další fotografie z vernisáže si lze prohlédnout stránkách Nadace.

Přidáno: 19.11.2012, Zdroj: Gymnázia Christiana Dopplera Praha Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.