Národní cena kariérového poradenství poprvé i jednotlivcům

Na konferenci věnované kariérovému poradenství dne 19. září byly vyhlášeny výsledky již pátého ročníku soutěže Národní cena kariérového poradenství. Pořadatel soutěže, Centrum Euroguidance, ocenilo z 24 přihlášených celkem 7 příspěvků. Soutěž se, stejně jako v loňském roce, konala ve spolupráci s Euroguidance Slovensko, a účastníci konference se tak mohli seznámit i s příklady dobré praxe ze Slovenska.

PhDr. Alice Müllerová z českého Centra Euroguidance popisuje vývoj soutěže, ke kterému v tomto roce došlo: „Letošní ročník se oproti minulým letům vyznačoval hned několika novými prvky. Především to byla možnost nominace do soutěže, díky níž bylo možné navrhnout na ocenění služby, jednotlivce či počiny z oblasti kariérového poradenství. Druhou inovací bylo vyhlášení kategorie pro jednotlivce, kteří přispívají k rozvoji kariérového poradenství u nás. Možná i díky těmto změnám se letos sešly velmi rozmanité příspěvky, jež naleznete, společně s příklady dobré praxe ze Slovenska, v česko-slovenském Sborníku z Národní ceny kariérového poradenství 2013, který vyjde do konce roku.“

Hlavní cenu v soutěži získala organizace Rubikon Centrum, poskytující poradenství pro osoby s trestní minulostí, které vedou poradci k tomu, aby rozpoznali své schopnosti a možnosti a posílili v sobě odhodlání a vůli najít zaměstnání, které odpovídá jejich skutečným schopnostem a přáním, a rozvinout dovednosti, bez nichž se na trhu práce neobejdou. Další oceněnou organizací bylo občanské sdružení Borůvka, které se věnuje začleňování klientů s tělesným postižením zpět na trh práce. Zaměřuje se na posílení jejich sebevědomí a pozitivní vnímání sebe sama a provázení klientů od jejich hodnot, snů, vizí k prakticky orientovaným cílům. Na třetím místě se umístila Škola manažerského rozvoje se svým programem Kariérový koučink do škol, jenž reaguje na deficit v oblasti poskytovaného kariérového poradenství na základních a středních školách, např. na neujasněnost profesního zaměření, nespokojenost se svou studijní volbou, nízké sebevědomí apod.

Další cenu získalo Kariérní centrum Masarykovy univerzity za interaktivní konferenci JobAcademy, jejímž cílem je doplňovat a rozšiřovat studentům odborné univerzitní vzdělání o schopnosti a dovednosti potřebné pro úspěšné uplatnění na pracovním trhu. Za lektorskou činnost v oblasti kariérového poradenství byla oceněna Ing. Helena Košťálová, kariérová poradkyně a lektorka Evropské kontaktní skupiny. Oblasti vzdělávání kariérových poradců se věnuje i další oceněné sdružení Aspekt, které získalo cenu za přenos zahraničních zkušeností v této oblasti díky adaptaci vzdělávacího a tréninkového programu Akershus University College. Za přínos kariérovému poradenství v online prostředí byl za svůj portál Et Labora oceněn psycholog, terapeut a poradce Mgr. Dalibor Špok, Ph.D.

V letošním ročníku byla přihlášena řada velmi zajímavých příspěvků, bohužel nemohly být všechny oceněny. Jejich prezentace na závěrečné konferenci k soutěži a ve Sborníku jim však snad přinese zaslouženou pozornost. V současné době čeká na výherce studijní návštěva do poradenských institucí ve Švédsku. Soutěž se tradičně konala pod záštitou Národního poradenského fóra a ve spolupráci s Asociací institucí vzdělávání dospělých, Hospodářkou komorou ČR a dalšími mediálními partnery.

Přidáno: 24.09.2013, Zdroj: Dům zahraničních služeb

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.