Nakladatelství Fragment expanduje do beletrie pro dospělé: u čtenářů vedou thrillery a povídky

Dospělé čtenáře láká napětí a úsečnost. Preferují thrillery a kratší příběhy, namísto experimentů raději sáhnou po známém spisovateli. Vyplývá to z údajů Nakladatelství Fragment, které po více než dvacetiletém působení na trhu knih a učebnic pro děti a mládež spustilo systematickou produkci beletrie pro dospělé. Sází na povídkové knihy populárních osobností i série nových autorů, které si v zahraničí získaly statisíce příznivců.

„Zatímco u dětských knih jsou na stejnou rovinu důležitosti kladeny děj a grafické zpracování, v literatuře pro dospělé rozhoduje příběh. Podle našich zkušeností dospělí čtenáři preferují thrillery, humor, krimi, historické romány, a to především od známých a osvědčených autorů,“ uvedl Pavel Nýč z Nakladatelství Fragment. „Rozsáhlejší díla neopomíjíme, stále jsou čtenáři, kteří si knihu umějí užít, ovšem rychlá doba tlačí na rychlé čtení a stále oblíbenější jsou kratší útvary, například povídky.“

V letech 2001 až 2011 vydalo Nakladatelství Fragment kolem 150 titulů z oblasti beletrie pro dospělé, z nichž největšími bestsellery byly a stále jsou knihy povídek Zdeňka Svěráka. V ostatních případech šlo vesměs o humoristiku nebo nahodile objevené tituly. Až letos začalo Nakladatelství Fragment vyhledávat vhodnou beletrii pro dospělé cíleně a do konce roku plánuje vydat 25 novinek. Kromě již zmíněných Povídek a Nových povídek od Zdeňka Svěráka dosud patří mezi ty nejúspěšnější Besceler Rudy z Ostravy, Zápisky z cest a Zápisky z nových cest Václava Klause, Umění žít a Umění vládnout Tomia Okamury, Roura od kamen a jiné povídky Josefa Laufera a Život byl pes Heleny Rytířové.

Na podzim uvedlo Nakladatelství Fragment na český trh první dvě knihy ze série psychologických thrillerů Mrazivé léto a Motýlí křídla. Ačkoli je edice zacílena na mladé čtenáře od 13 let výše, napínavé příběhy strhnou milovníky záhad a napětí mnoha věkových kategorií. V Německu se zatím prodej všech výtisků přehoupl přes 900 tisíc a fanoušků moderního žánru stále přibývá. „V roce 2013 plánujeme vydat dalších 25 titulů pro dospělé čtenáře a z toho zhruba polovina bude převzatá. Mnoho si slibujeme od edice Thrillerů, po prvních dvou knihách, Mrazivém létu a Motýlích křídlech, čeká na jaře všechny příznivce thriller Zrádný anděl,“ vyjmenoval Pavel Nýč.

Z pohledu nakladatele Pavel Nýč příliš odlišností mezi trhem s dětskou a dospělou literaturou nevidí. „Jako prodejce se snažím ve většině případů zaujmout dospělé, protože ti kupují jak knihy pro sebe, tak pro své děti. Hlavně v případě publikací pro nejmenší je potřeba oslovit právě rodiče, kteří rozhodují o koupi. U všech generací je však patrné podléhání trendům, které ovlivňují čtenáře – mezi ně patří filmy, seriály, oblíbené postavy nebo známé osobnosti,“ doplnil Pavel Nýč.

Přidáno: 14.11.2012, Zdroj: Fragment

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Recenze knihy: Nauč se to!
Publikace o učení (se) bývají buď snadno stravitelné a tedy nutně zjednodušující nebo suše odborné a pro běžného čtenáře obtížně přístupné. "Nauč se to!” vás přesvědčí, že lze oba přístupy úspěšně…
Backpacking - zkušenosti a tipy
Už jste někdy slyšeli, že se českým turistům přezdívá baťůžkáři? Jsme národ koumavý a stejně tak se snažíme ušetřit, kde se dá. Backpacking je ale trochu jiný a je spojen s cestovatelskou svobodou.
Jak zvládat stres při studiu VŠ?
Náročné studium znamená pro většinu lidí nadměrný stres a velkou zátěž pro organismus. Zvláště pak pro ty, kteří mu čelí poprvé. Jak se nenechat vyvést z rovnováhy, správně se učit a udržet pozornost se dozvíte v…