Nahlédněte PodObal výroby zboží

NaZemi – společnost pro fair tradeUčitelé mají od poloviny října možnost objednat si přímo do škol unikátní interaktivní výstavu Supermarket SVĚT. Žáky a studenty výstava vede nejen ke zkoumání věcí a okolností jejich výroby, ale i ke zkoumání vlastních otázek a postojů. Totéž téma rozvíjí rovněž právě vydaná publikace „PodObal“, která učitelům usnadňuje realizaci průřezového tématu Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech.

Víte, kolik váží vaše oblečení a kolik je potřeba na jeho výrobu vody? I toto se mohou žáci a studenti dozvědět v rámci interaktivní výstavy Supermarket SVĚT, kterou vytvořili v Centru globálního rozvojového vzdělávání nevládní organizace NaZemi. Mohou si také zkusit zaplatit za čokoládu pěstiteli kakaovníku a sledovat, kde se peníze po cestě k němu ztrácejí. K prozkoumání zve rovněž mobil v nadživotní velikosti, který v sobě ukrývá neobvyklá překvapení.

Jde o první interaktivní výstavu svého druhu určenou středním školám a vyšším ročníkům základních škol. „Formou výstavy jsme se snažili přiblížit inspirativnímu pojetí Petra Nikla, jenž hovoří o objektech vyzývajících k prozkoumání, které je pro nás významné také z hlediska obsahu výstavy a pojetí učení. Chtěli bychom motivovat studenty k tomu, aby ke každodenním předmětům přistupovali jako k objektům zkoumání, v našem pojetí především ke zkoumání původu a širších souvislostí. Ke zkoumání vztahu mezi námi a lidmi, kteří pro nás naše zboží vytváří. Současně je výstava experimentální formou činnostního učení, v níž studenti aktivně objevují svůj předmět učení,“ doplnila jedna z autorek konceptu výstavy Eva Malířová z Centra globálního rozvojového vzdělávání společnosti NaZemi.

Výstavu zaštítil vizuální umělec Petr Nikl. „Je mi sympatická snaha zprostředkovávat poznání skrze vlastní zkušenost, vlastní smysly,“ uvedl důvody své záštity.

Učitelé, ale i nejširší veřejnost se mohou s výstavou seznámit na vernisáži, která proběhne ve čtvrtek 6. října od 18:00 hodin v TIC města Brna na Radnické 10. Výstavu na Radnické ulici mohou navštívit v následujících dnech (7. 10. a 10.–12.10. od 10:00 do 17:30 hodin) také celé školní třídy, přičemž si mohu na e-mailu zuzana.kostricova@nazemi.cz objednat odborného průvodce výstavou. Od 13. října si mohou učitelé na tomtéž e-mailu objednat tuto výstavu přímo do svých škol. Podrobnější informace naleznou zde: http://www.fairtrade.cz/180-vystavy/

Výstavu doplňuje a rozvíjí právě vydaná publikace PodObal. Příručka o globálních souvislostech našeho obchodování. Tato příručka přibližuje studentům „vzdálené globálno“ na příkladu našeho spotřebního chování, na provázanosti nás jako nakupujících s těmi, kteří na druhé straně planety zboží pro nás vyrábí. „V rámci 32 lekcí globálního rozvojového vzdělávání, které příručka přináší, jsme kladli důraz na zapojování jiných smyslů. Proto tvoří součást příručky 5 dokumentárních filmů, 67 fotografií, ilustrované přílohy a jiné audiovizuální materiály. Rádi bychom tímto usnadnili realizaci průřezového tématu Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech,“ doplnila Eva Malířová z NaZemi.

Na webových stránkách www.nazemi.cz/materialy si lze z publikace zdarma stáhnout jednu z aktivit s názvem „Křehké cestovatelky“. Centrum globálního rozvojového vzdělávání společnosti NaZemi rovněž nabízí interaktivní seminář, na kterém lektoři učitelům předvedou, jak může výuka globálních témat podle této publikace prakticky vypadat. Seminář se koná 20. října od 13:00 hodin v sídle společnosti NaZemi na Kounicově 42, Brno.

Přidáno: 05.10.2011, Zdroj: NaZemi – společnost pro fair trade

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si