Nadaní mladí debatéři z ČR budou v mezinárodním finále debatovat o „podněcování náboženské nesnášenlivosti“

Letošní vítězové Mezinárodních debat mládeže Tomáš Schwarz z Rumburku a Jan Mazáč z Opavy budou reprezentovat Českou republiku na Mezinárodním finále soutěže ve Vilniusu. V litevské metropoli se mladí čeští debatéři od 15. do 19. října setkají s vítězi republikových kol z Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Ruska a Ukrajiny. Společně budou v německém jazyce diskutovat o aktuálních společenských a politických tématech, procvičovat se v debatování a poznávat mladé lidi z ostatních zúčastněných zemí. Ve dvou kvalifikačních kolech a semifinále porota vybere čtyři finalisty.

V slavnostní finálové debatě 19. října si finalisté budou vyměňovat argumenty k otázce “Má být ‘podněcování náboženské nesnášenlivosti’ v Evropě trestným činem?” a bojovat o mezinárodní prvenství. „Zvítězí ten, kdo bude nejlépe naslouchat ostatním, najde ty nejlepší argumenty a bude debatovat věcně a férově”, vysvětluje Annett Lymar, vítězka Mezinárodního finále 2011. Schwarz_Mazač

Finále se koná pod záštitou Emanuelise Zingerise, předsedy zahraničního výboru Parlamentu Litevské republiky. Jako čestný host přivítá účastníky také místopředseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Thierse.

Mezinárodní debaty mládeže/Jugend debattiert international je soutěž pro žáky, kteří se učí němčinu na středních školách ve střední a východní Evropě. Projekt chce účastníkům nabízet podněty ke kritické reflexi společensky a politicky významných témat a přispívat tak k jejich politickému vzdělávání. Debatování v němčině přispívá ke zlepšení jazykových znalostí studentů a aktivně je zapojuje do vyučování. Letos se do projektu zapojilo přes 1.700 studentů z více než 120 středních škol v 8 zemích, z toho 450 studentů bylo z ČR.

Mezinárodní debaty mládeže / Jugend debattiert international je projekt Goethe-Institutu, nadace „Vzpomínka, odpovědnost, budoucnost“, obecně prospěšné nadace „Hertie“ a Centrály pro německé školství v zahraničí. V ČR je projekt podporován Česko-německým fondem budoucnosti.

VI. Mezinárodní finále je financováno z prostředků Ministerstva zahraničí Spolkové republiky Německo.

Mediálním partnerem finále je portál DELFI.lt.

Další informace o projektu Jugend debattiert international:
www.goethe.de/Praha/Jdi a www.jugend-debattiert.eu.

Přidáno: 08.10.2012, Zdroj: Goethe Institut

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.